BMT Bosh Assambleyasi sessiyasida O'zbekiston prezidenti 2030 yilga kelib o'rtacha daromaddan yuqori bo'lgan mamlakatlar guruhiga o'tishning strategik maqsadini belgilab berdi. Maqsadni belgilash asosiy ko'rsatkichlarning dinamikasi bilan qo'llab-quvvatlanadi: rasmiy hisob-kitoblarga ko'ra, qashshoqlik darajasi 6,6 foizga qisqartirildi, maktabgacha va oliy ta'lim qamrovi kengaytirildi, Real sektorni modernizatsiya qilish va "yashil" energetikani rivojlantirish dasturlari faollashtirildi. Kichik va o'rta biznesni qo'llab-quvvatlash bilan bir qatorda, bu hosildorlikning barqaror o'sishi, eksport savatini diversifikatsiya qilish va yuqori qo'shilgan qiymatli sanoat ulushining o'sishi uchun zarur shart-sharoitlarni yaratadi.
Belgilangan traektoriyaning fiskal-investitsiya mantig'i tarkibiy islohotlarni davom ettirishni o'z ichiga oladi — tartibga solish muhitini yaxshilash va moliyalashtirishdan foydalanishdan infratuzilma sifatini oshirish va davlat xizmatlarini raqamlashtirishgacha. Sof avlod ulushining o'sishi energiya balansidagi resurs yukini kamaytiradi va sanoat va eksport uchun gaz chiqaradi; ta'lim sohasi texnologik ishlab chiqarish va xizmatlarni kengaytirish uchun zarur bo'lgan inson kapitalining uzoq konturini shakllantiradi. Shu bilan bir qatorda, gumanitar va ijtimoiy yo'nalishdagi xalqaro tashabbuslar — BMT maydonchasida bolalar saratoniga qarshi kurash bo'yicha Butunjahon sammiti, Osiyo ayollari uchun muntazam Forum va O'zbekistonda joylashgan Butunjahon yoshlar tinchlik harakati e'lon qilindi. Ushbu loyihalar mamlakatning tashqi kun tartibini mustahkamlaydi va barqaror rivojlanish maqsadlari uchun bilim almashish va resurslarni jalb qilish uchun zarur bo'lgan sheriklik tarmog'ini shakllantiradi.
Ichki islohotlar va tashqi hamkorlikni sinxronlashtirish biznes va investorlar uchun ob'ektiv ko'rsatmalarni belgilaydi: qoidalarning bashorat qilinishi, texnologiya va vakolatlarga talab, xalqaro tashabbuslar orqali bozorlarni kengaytirish. O'rtacha daromaddan yuqori bo'lgan mamlakat maqomiga erishish uchun sanoat va xizmatlarda mahsuldorlikning o'sishi, innovatsiyalarning ishlab chiqarish va eksportga qo'shgan hissasi va kelishuv tezligi va kapital qiymati bog'liq bo'lgan institutlarning sifati muhim ahamiyatga ega bo'ladi. 2030 yilgacha e'lon qilingan ramka kun tartibini o'lchanadigan ko'rsatkichlar — bandlik, investitsiyalar, energiya, ta'lim tekisligiga o'tkazadi va uy xo'jaliklari farovonligiga ta'sir qiluvchi dasturlarning samaradorligiga qo'yiladigan talablarni oshiradi.

At the session of the UN General Assembly, the President of Uzbekistan outlined a strategic goal — to move to the group of countries with an above-average income by 2030. The goal setting is supported by the dynamics of basic indicators: according to official estimates, the poverty rate has been reduced to 6.6 percent, the coverage of preschool and higher education has been expanded, and programs for modernizing the real sector and developing "green" energy have been activated. Together with supporting small and medium-sized businesses, this creates the prerequisites for sustained productivity growth, diversification of the export basket, and an increase in the share of high-value-added industries.
The fiscal and investment logic of the stated trajectory implies the continuation of structural reforms-from improving the regulatory environment and access to finance to improving the quality of infrastructure and digitalization of public services. An increase in the share of net generation reduces the resource burden on the energy balance and frees up gas for industry and exports; the education sector forms a long circuit of human capital needed to scale technological production and services. At the same time, international initiatives of a humanitarian and social profile were announced — the World Summit against Childhood Cancer at the UN platform, the regular Forum of Asian Women and the World Youth Movement for Peace based in Uzbekistan. These projects strengthen the country's external agenda and form a network of partnerships needed to share knowledge and attract resources for the Sustainable Development Goals.
Synchronization of internal reforms and external cooperation sets subject guidelines for business and investors: predictability of rules, demand for technologies and competencies, expansion of sales markets through international initiatives. To achieve the status of an upper-middle-income country, the key factors will be productivity growth in industry and services, the contribution of innovation to output and exports, and the quality of institutions that determine the speed of approvals and the cost of capital. The announced 2030 framework translates the agenda into measurable metrics-employment, investment, energy, education - and raises the requirements for the effectiveness of programs that affect household well-being.