Qaytarilgan aktivlarni boshqaruvchi" ishonch " jamg'armasi qishloq maktablarini iqlim xavfiga chidamlilik va asosiy infratuzilma sifatini yaxshilash maqsadida modernizatsiya qilish uchun 20 million dollar sarflaydi. Loyiha 1 oktyabrda boshlanadi va mamlakatning turli mintaqalaridagi kamida 45 ta ta'lim muassasalarini qamrab oladi. Maktablarni toza ichimlik suvi, zamonaviy sanitariya inshootlari va isitish tizimlari bilan ta'minlash, shuningdek, ekologik toza energiya manbalarini ulash rejalashtirilgan. Kutilayotgan texnologik ta'sir energiya sarfini 30% ga kamaytirish va issiqxona gazlari chiqindilarini 50% ga kamaytirishdir, bu esa xarajatlarni kapital ta'mirlash toifasidan uzoq muddatli tejash va boshqariladigan operatsion xarajatlar tekisligiga o'tkazadi. Alohida-alohida, o'smir qizlar uchun jinsga sezgir sharoitlar mavjud-bu element qishloq joylarida o'quv jarayonining davom etishi va davomiyligiga bevosita ta'sir qiladi.
Shaffoflik mexanizmlari loyiha arxitekturasiga kiritilgan: "mening eng yaxshi maktabim" onlayn platformasi Real vaqt rejimida hisob-kitoblarni, pudratchilar tarkibini va ishlarning borishini kuzatib boradi, tranzaksiya xarajatlari xavfini kamaytiradi va jamoatchilikning sarf-xarajatlarga bo'lgan ishonchini oshiradi. Tashabbusning muhim qismi kadrlar tayyorlashdir: 2700 ga yaqin o'qituvchilar o'qitiladi, ular maktablarni iqlim muammolariga moslashtirish amaliyotini joriy etishlari va mahalliy jamoalar bilan ish qurishlari kerak. Tashkilotchilarning fikriga ko'ra, 31 mingdan ortiq bola yaxshilangan o'quv sharoitlarini oladi, bu esa o'quv vaqtining samaradorligiga multiplikativ ta'sir ko'rsatadi va tashrif buyurmaslik kamayadi.
"Ishonch" jamg'armasi 2022-yilda ikki tomonlama kelishuvlar doirasida tashkil etilgan va ko'p tomonlama ishonch mexanizmi boshqaruvi ostida faoliyat yuritmoqda. Qaytarilgan mablag'larning birinchi transhi 131 million dollarni tashkil etdi, yana 182 million dollar vataniga qaytarilishi kutilmoqda. Mablag'larning bir qismi allaqachon sog'liqni saqlash va ta'limga yo'naltirilgan bo'lib, u o'lchanadigan maqsadli ko'rsatkichlar bilan ijtimoiy ahamiyatga ega loyihalar portfelini shakllantiradi. Qishloq maktablariga qaratilgan hozirgi e'tibor sifatli infratuzilmaga kirishning tizimli tengsizligiga qaratilgan va yirik shaharlardan tashqarida inson kapitalini oshirish uchun zamin yaratmoqda. Hamkorlarning qo'llab — quvvatlashi shuni ta'kidlaydiki, shaffof qayta tiklash modeli aniq natijalarga aylanishi mumkin-muhandislik tarmoqlarini modernizatsiya qilishdan tortib, energiya talab qiladigan texnologiyalarga byudjet qaramligini kamaytiradigan "yashil" echimlarni joriy etishgacha.

Фонд «Ишонч», управляющий возвращёнными активами, направляет 20 млн долларов на модернизацию сельских школ с прицелом на устойчивость к климатическим рискам и повышение качества базовой инфраструктуры. Проект стартует 1 октября и охватит не менее 45 учебных заведений в разных регионах страны. Планируется обеспечить школы чистой питьевой водой, современными санитарными узлами и отопительными системами, а также подключить экологически безопасные источники энергии. Ожидаемый технологический эффект — сокращение энергопотребления на 30% и уменьшение выбросов парниковых газов на 50%, что переводит затраты из категории капитального ремонта в плоскость долговременной экономии и управляемых операционных расходов. Отдельно предусмотрены гендерно чувствительные условия для девочек-подростков — элемент, который напрямую влияет на посещаемость и непрерывность учебного процесса в сельской местности.
Механизмы прозрачности встроены в архитектуру проекта: онлайн-платформа «Моя лучшая школа» позволит в реальном времени отслеживать сметы, состав подрядчиков и ход работ, снижая риск издержек на трансакции и повышая общественное доверие к расходованию средств. Существенная часть инициативы — подготовка кадров: обучение пройдут около 2700 педагогов, которым предстоит внедрять практики адаптации школ к климатическим вызовам и выстраивать работу с местными сообществами. По оценке организаторов, улучшенные условия обучения получат свыше 31 тысячи детей, что даст мультипликативный эффект в производительности учебного времени и снижении непосещаемости.
Фонд «Ишонч» создан в 2022 году в рамках двусторонних договорённостей и функционирует под управлением многостороннего трастового механизма. Первый транш возвращённых средств составил 131 млн долларов, ожидается репатриация ещё 182 млн долларов. Часть средств уже направлена в здравоохранение и образование, что формирует портфель общественно значимых проектов с измеримыми целевыми индикаторами. Текущий фокус на сельских школах адресует системное неравенство доступа к качественной инфраструктуре и закладывает основу для повышения человеческого капитала за пределами крупных городов. Поддержка со стороны партнёров подчёркивает, что модель прозрачной реституции может конвертироваться в конкретные результаты — от модернизации инженерных сетей до внедрения «зелёных» решений, уменьшающих бюджетную зависимость от энергоёмких технологий.