Prezident tomonidan Yevroosiyo taraqqiyot banki aksiyalarini sotib olish jadvali tasdiqlandi, bu O'zbekistonning bank ishtirokchilari qatoriga kirishining moliyaviy parametrlarini mustahkamlaydi va uzoq muddatli loyiha kapitaliga keng ko'lamli kirish uchun asos yaratadi. Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi har biri ming dollardan 777 777 dona aktsiyalarni sotib oladi; to'lanadigan qism 168 411 dona yoki 21,7 foizni tashkil etadi, qolgan ulush talabga binoan to'lanadigan toifaga kiradi. Naqd to'lovlarning umumiy hajmi-168,4 million dollar-yillar bo'yicha taqsimlangan: 2025 yilda o'n million dollar va 2026 va 2027 yillarda 79,2 million dollar. Mablag'larning birinchi qismi qaror kuchga kirgandan keyin bir hafta ichida o'tkaziladi.
Byudjet uchun bu to'lovlar jadvali bilan sinxronlashtirilgan va barcha mablag'larni bir zumda qaytarib olishni talab qilmaydigan bosqichma-bosqich yuk. To'langan ulush kapitalga haqiqiy hissa qo'shadi va to'lanishi kerak bo'lgan qism darhol naqd pulsiz bankning kafolatlangan moliyaviy barqarorligini oshiradi. Taqsimlangan paketni hisobga olgan holda, O'zbekistonning EABR ustav kapitalidagi ulushi qariyb 9,1 foizni tashkil qilishi mumkin, bu esa mamlakatni asosiy aktsiyadorlar qatoriga kiritadi va uning moliyalashtirish ustuvorliklariga ta'sirini kuchaytiradi.
Iqtisodiyot uchun EABRGA a'zolik bozor stavkalari va uzoq muddatlarda institutsional resurslarga kirishni anglatadi — infratuzilma loyihalari, energetika, transport, suv xo'jaligi va sanoat modernizatsiyasi talab qiladigan format. Bank portfeli qiymati 16,5 milliard dollardan ortiq bo'lgan yuzlab loyihalarni o'z ichiga oladi, bu esa milliy va xorijiy valyutalarda qayta moliyalashtirish, Sindikatsiya va vositalarni chiqarish imkoniyatlarini ochadi. Muhim jihat — tashqi vositalarni jalb qilishda shaffoflik, ijro intizomi va xavflarni kamaytirishni ta'minlaydigan loyihalarni tanlash standartlari va monitoringi.
Kirish to'g'risidagi qaror mantiqiy ravishda rivojlanish manbalarini diversifikatsiya qilish va mintaqaviy moliyaviy arxitekturaga integratsiya qilish yo'nalishini davom ettiradi. To'lovlar jadvalini birlashtirish byudjet mablag'larini ustuvor dasturlarni moliyalashtirish oynalari bilan bog'lab, fiskal parametrlarni oldindan rejalashtirishga imkon beradi. Kirish protseduralari tugagandan so'ng, mamlakat nafaqat kapital ulushi va ovozini, balki bank ekspertizasi infratuzilmasini ham oladi — texnik — iqtisodiy asoslashni tayyorlashdan tortib texnik xizmat ko'rsatishgacha-bu yirik loyihalarni amalga oshirishda xato narxini pasaytiradi.

Президентом утверждён график покупки акций Евразийского банка развития, что закрепляет финансовые параметры вступления Узбекистана в число участников банка и формирует базу для масштабного доступа к долгосрочному проектному капиталу. Министерство инвестиций, промышленности и торговли приобретёт 777 777 акций номиналом одна тысяча долларов каждая; оплачиваемая часть составляет 168 411 акций, или 21,7 процента, остальная доля относится к категории подлежащих оплате по требованию. Совокупный объём денежных платежей — 168,4 млн долларов — распределён по годам: десять млн долларов в 2025 году и по 79,2 млн долларов в 2026 и 2027 годах. Первая часть средств перечисляется в течение недели после вступления постановления в силу.
Для бюджета это поэтапная нагрузка, синхронизированная с графиком платежей и не требующая одномоментного вывода всех средств. Оплачиваемая доля формирует фактический вклад в капитал, а требуемая к оплате часть повышает гарантированную финансовую устойчивость банка без немедленного кассового расхода. С учётом распределённого пакета доля Узбекистана в уставном капитале ЕАБР может составить около 9,1 процента, что ставит страну в ряд ключевых акционеров и усиливает её влияние на приоритеты финансирования.
Для экономики членство в ЕАБР означает выход на институциональные ресурсы по рыночным ставкам и длинным срокам — формат, востребованный инфраструктурными проектами, энергетикой, транспортом, водным хозяйством и промышленной модернизацией. Портфель банка включает сотни проектов на сумму свыше 16,5 млрд долларов, что открывает возможности кофинансирования, синдикаций и выпуска инструментов в национальной и иностранной валютах. Существенный аспект — стандарты отбора проектов и мониторинг, обеспечивающие прозрачность, дисциплину исполнения и снижение рисков при привлечении внешних средств.
Решение о вступлении логично продолжает курс на диверсификацию источников развития и интеграцию в региональную финансовую архитектуру. Закрепление графика платежей позволяет заранее планировать фискальные параметры, увязывая бюджетные ассигнования с окнами финансирования приоритетных программ. По мере завершения процедур вступления страна получает не только капиталовую долю и голос, но и инфраструктуру экспертизы банка — от подготовки ТЭО до технического сопровождения, — что уменьшает стоимость ошибки при реализации крупных проектов.