Prezident tomonidan Yevroosiyo taraqqiyot banki aksiyalarini sotib olish jadvali tasdiqlandi, bu O'zbekistonning bank ishtirokchilari qatoriga kirishining moliyaviy parametrlarini mustahkamlaydi va uzoq muddatli loyiha kapitaliga keng ko'lamli kirish uchun asos yaratadi. Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi har biri ming dollardan 777 777 dona aktsiyalarni sotib oladi; to'lanadigan qism 168 411 dona yoki 21,7 foizni tashkil etadi, qolgan ulush talabga binoan to'lanadigan toifaga kiradi. Naqd to'lovlarning umumiy hajmi-168,4 million dollar-yillar bo'yicha taqsimlangan: 2025 yilda o'n million dollar va 2026 va 2027 yillarda 79,2 million dollar. Mablag'larning birinchi qismi qaror kuchga kirgandan keyin bir hafta ichida o'tkaziladi.
Byudjet uchun bu to'lovlar jadvali bilan sinxronlashtirilgan va barcha mablag'larni bir zumda qaytarib olishni talab qilmaydigan bosqichma-bosqich yuk. To'langan ulush kapitalga haqiqiy hissa qo'shadi va to'lanishi kerak bo'lgan qism darhol naqd pulsiz bankning kafolatlangan moliyaviy barqarorligini oshiradi. Taqsimlangan paketni hisobga olgan holda, O'zbekistonning EABR ustav kapitalidagi ulushi qariyb 9,1 foizni tashkil qilishi mumkin, bu esa mamlakatni asosiy aktsiyadorlar qatoriga kiritadi va uning moliyalashtirish ustuvorliklariga ta'sirini kuchaytiradi.
Iqtisodiyot uchun EABRGA a'zolik bozor stavkalari va uzoq muddatlarda institutsional resurslarga kirishni anglatadi — infratuzilma loyihalari, energetika, transport, suv xo'jaligi va sanoat modernizatsiyasi talab qiladigan format. Bank portfeli qiymati 16,5 milliard dollardan ortiq bo'lgan yuzlab loyihalarni o'z ichiga oladi, bu esa milliy va xorijiy valyutalarda qayta moliyalashtirish, Sindikatsiya va vositalarni chiqarish imkoniyatlarini ochadi. Muhim jihat — tashqi vositalarni jalb qilishda shaffoflik, ijro intizomi va xavflarni kamaytirishni ta'minlaydigan loyihalarni tanlash standartlari va monitoringi.
Kirish to'g'risidagi qaror mantiqiy ravishda rivojlanish manbalarini diversifikatsiya qilish va mintaqaviy moliyaviy arxitekturaga integratsiya qilish yo'nalishini davom ettiradi. To'lovlar jadvalini birlashtirish byudjet mablag'larini ustuvor dasturlarni moliyalashtirish oynalari bilan bog'lab, fiskal parametrlarni oldindan rejalashtirishga imkon beradi. Kirish protseduralari tugagandan so'ng, mamlakat nafaqat kapital ulushi va ovozini, balki bank ekspertizasi infratuzilmasini ham oladi — texnik — iqtisodiy asoslashni tayyorlashdan tortib texnik xizmat ko'rsatishgacha-bu yirik loyihalarni amalga oshirishda xato narxini pasaytiradi.

The President approved the schedule of purchase of shares of the Eurasian Development Bank, which fixes the financial parameters of Uzbekistan's entry into the bank's membership and forms the basis for large-scale access to long-term project capital. The Ministry of Investment, Industry and Trade will acquire 777,777 shares with a par value of one thousand dollars each; the paid part is 168,411 shares, or 21.7 percent, the remaining share belongs to the category of payable on demand. The total amount of cash payments — $ 168.4 million-is distributed over the years: $ 10 million in 2025 and $ 79.2 million each in 2026 and 2027. The first part of the funds is transferred within one week after the decree comes into force.
For the budget, this is a step-by-step load that is synchronized with the payment schedule and does not require a single withdrawal of all funds. The paid share forms the actual contribution to the capital, and the part required for payment increases the guaranteed financial stability of the bank without immediate cash expense. Taking into account the distributed package, Uzbekistan's share in the EDB's authorized capital may amount to about 9.1 percent, which puts the country among the key shareholders and increases its influence on financing priorities.
For the economy, EDB membership means access to institutional resources at market rates and long terms-a format that is in demand for infrastructure projects, energy, transport, water management, and industrial modernization. The bank's portfolio includes hundreds of projects worth over $ 16.5 billion, which opens up opportunities for co-financing, syndication and issuance of instruments in national and foreign currencies. A significant aspect is project selection standards and monitoring, which ensure transparency, discipline of execution and risk reduction when attracting external funds.
The decision to join logically continues the course towards diversification of development sources and integration into the regional financial architecture. Fixing the payment schedule allows you to plan fiscal parameters in advance, linking budget allocations to the funding windows for priority programs. As the accession procedures are completed, the country receives not only a capital share and a vote, but also the bank's expertise infrastructure — from the preparation of feasibility studies to technical support — which reduces the cost of error in implementing large projects.