2024 yil yakunlariga ko'ra, Rossiya rubli O'zbekiston tashqi savdo hisob-kitoblarida o'z mavqeini sezilarli darajada mustahkamladi. Markaziy bank ma'lumotlariga ko'ra, uning mamlakat importidagi ulushi 15 foizga, eksportdagi ulushi esa 18 foizga yetdi. Bu respublikaning valyuta operatsiyalaridagi tarkibiy o'zgarishlarning natijasi bo'lib, xalqaro savdoda hisob-kitoblarni diversifikatsiya qilish tendentsiyasini aks ettiradi.
Besh yil oldin, rubl tashqi iqtisodiy hisob-kitoblarda ahamiyatsiz edi. 2019 yilda uning O'zbekiston importidagi ulushi 4,2 foizni, eksportdagi ulushi esa atigi 0,8 foizni tashkil etdi. 2023 yilga kelib bu ko'rsatkichlar mos ravishda 7,6% va 5,3% gacha ko'tarildi. Xuddi shu davrda dollar va evroning hisob-kitoblardagi ulushi 99,1% dan 93,2% gacha kamaydi, bu valyuta oqimlarining bosqichma-bosqich qayta taqsimlanishini ko'rsatadi.
2024 yilda 29 milliard dollarlik import to'lovlari — jami 70% — dollar bilan amalga oshirildi. Rubl 15% yoki 6 milliard dollarni, evro 11% (4,4 milliard) ni tashkil etdi va 4% boshqa valyutalarda hisob — kitoblarni amalga oshirdi. Eksport tarkibida vaziyat o'xshash ko'rinadi: tushumlarning 75% yoki 12,7 milliard dollar dollarlarda, 18% (2,9 milliard) rublda, 5% (900 million) Evroda, qolgan 2% boshqa valyutalarga to'g'ri keldi.
Rubl ulushining o'sishi asosan milliy valyutalarda hisob-kitoblarga o'tish siyosati bilan bog'liq. Bunday hisob-kitoblarning ulushi allaqachon 60% dan oshadi va o'sishda davom etmoqda. Ushbu jarayon O'zbekiston va Rossiya o'rtasidagi o'zaro savdo hajmining kengayishi bilan bir vaqtda amalga oshirilmoqda.
Milliy statistika ma'lumotlariga ko'ra, 2024 yilda ikki mamlakatning savdo aylanmasi 11,63 milliard dollarga yetdi, bu 2023 yilga nisbatan 14,5 foizga ko'pdir. O'zbekistondan Rossiyaga eksport 5,4 foizga o'sib, 3,68 milliard dollarni tashkil etdi va bu eksportning 13,7 foizini tashkil etdi. Rossiyadan import 19,3 foizga o'sib, 7,95 milliard dollarga yetdi, bu jami importning 20,4 foiziga to'g'ri keladi. Birinchi marta mamlakatlar o'rtasidagi o'zaro savdo hajmi 11 milliard dollardan oshdi va Rossiyani O'zbekistonning Xitoydan keyin ikkinchi eng yirik savdo sheriklari orasida mustahkamladi.
Rublda hisob-kitoblarning ko'payishi nafaqat iqtisodiy pragmatikani, balki dominant dunyo valyutalariga qaramlikni kamaytirish strategiyasini ham aks ettiradi. O'zbekiston uchun bu, ayniqsa, o'zgaruvchan global moliyaviy arxitektura sharoitida tashqi iqtisodiy aloqalarning yanada barqaror va moslashuvchan modeliga qadamdir.

According to the results of 2024, the Russian ruble significantly strengthened its position in the calculations of Uzbekistan's foreign trade. According to the Central Bank, its share in the country's imports reached 15%, while its share in exports was 18%. This was the result of structural changes in the republic's currency operations and reflects the trend of diversification of settlements in international trade.
Just five years ago, the ruble occupied an insignificant place in foreign economic calculations. In 2019, its share in Uzbekistan's imports was 4.2%, and in exports-only 0.8%. By 2023, these figures have increased to 7.6% and 5.3%, respectively. Over the same period, the share of the dollar and euro in settlements decreased from 99.1% to 93.2%, indicating a gradual redistribution of foreign exchange flows.
In 2024, import payments worth $ 29 billion — 70% of the total volume-were made in dollars. The ruble accounted for 15% or $ 6 billion, the euro for 11% ($4.4 billion), and 4% was settled in other currencies. The situation in the export structure looks similar: 75% of revenues, or $ 12.7 billion, were recorded in dollars, 18% (2.9 billion) in rubles, 5% (900 million) in euros, and the remaining 2% came from other currencies.
The growth of the ruble's share is largely due to the policy of switching to payments in national currencies. The share of such calculations already exceeds 60% and continues to increase. This process is taking place in parallel with the expansion of mutual trade between Uzbekistan and Russia.
According to national statistics, in 2024, the trade turnover of the two countries reached $ 11.63 billion, which is 14.5% higher than in 2023. Exports from Uzbekistan to Russia increased by 5.4% to $ 3.68 billion, accounting for 13.7% of total exports. Imports from Russia grew by 19.3% and reached $ 7.95 billion, which corresponds to 20.4% of total imports. For the first time, the volume of mutual trade between the two countries exceeded $ 11 billion, strengthening Russia in the second place among the largest trading partners of Uzbekistan after China.
The increase in settlements in rubles reflects not only economic pragmatism, but also a strategy to reduce dependence on the world's dominant currencies. For Uzbekistan, this is a step towards a more stable and flexible model of foreign economic relations, especially in the context of a changing global financial architecture.