2024 yil yakunlariga ko'ra, Rossiya rubli O'zbekiston tashqi savdo hisob-kitoblarida o'z mavqeini sezilarli darajada mustahkamladi. Markaziy bank ma'lumotlariga ko'ra, uning mamlakat importidagi ulushi 15 foizga, eksportdagi ulushi esa 18 foizga yetdi. Bu respublikaning valyuta operatsiyalaridagi tarkibiy o'zgarishlarning natijasi bo'lib, xalqaro savdoda hisob-kitoblarni diversifikatsiya qilish tendentsiyasini aks ettiradi.
Besh yil oldin, rubl tashqi iqtisodiy hisob-kitoblarda ahamiyatsiz edi. 2019 yilda uning O'zbekiston importidagi ulushi 4,2 foizni, eksportdagi ulushi esa atigi 0,8 foizni tashkil etdi. 2023 yilga kelib bu ko'rsatkichlar mos ravishda 7,6% va 5,3% gacha ko'tarildi. Xuddi shu davrda dollar va evroning hisob-kitoblardagi ulushi 99,1% dan 93,2% gacha kamaydi, bu valyuta oqimlarining bosqichma-bosqich qayta taqsimlanishini ko'rsatadi.
2024 yilda 29 milliard dollarlik import to'lovlari — jami 70% — dollar bilan amalga oshirildi. Rubl 15% yoki 6 milliard dollarni, evro 11% (4,4 milliard) ni tashkil etdi va 4% boshqa valyutalarda hisob — kitoblarni amalga oshirdi. Eksport tarkibida vaziyat o'xshash ko'rinadi: tushumlarning 75% yoki 12,7 milliard dollar dollarlarda, 18% (2,9 milliard) rublda, 5% (900 million) Evroda, qolgan 2% boshqa valyutalarga to'g'ri keldi.
Rubl ulushining o'sishi asosan milliy valyutalarda hisob-kitoblarga o'tish siyosati bilan bog'liq. Bunday hisob-kitoblarning ulushi allaqachon 60% dan oshadi va o'sishda davom etmoqda. Ushbu jarayon O'zbekiston va Rossiya o'rtasidagi o'zaro savdo hajmining kengayishi bilan bir vaqtda amalga oshirilmoqda.
Milliy statistika ma'lumotlariga ko'ra, 2024 yilda ikki mamlakatning savdo aylanmasi 11,63 milliard dollarga yetdi, bu 2023 yilga nisbatan 14,5 foizga ko'pdir. O'zbekistondan Rossiyaga eksport 5,4 foizga o'sib, 3,68 milliard dollarni tashkil etdi va bu eksportning 13,7 foizini tashkil etdi. Rossiyadan import 19,3 foizga o'sib, 7,95 milliard dollarga yetdi, bu jami importning 20,4 foiziga to'g'ri keladi. Birinchi marta mamlakatlar o'rtasidagi o'zaro savdo hajmi 11 milliard dollardan oshdi va Rossiyani O'zbekistonning Xitoydan keyin ikkinchi eng yirik savdo sheriklari orasida mustahkamladi.
Rublda hisob-kitoblarning ko'payishi nafaqat iqtisodiy pragmatikani, balki dominant dunyo valyutalariga qaramlikni kamaytirish strategiyasini ham aks ettiradi. O'zbekiston uchun bu, ayniqsa, o'zgaruvchan global moliyaviy arxitektura sharoitida tashqi iqtisodiy aloqalarning yanada barqaror va moslashuvchan modeliga qadamdir.

По итогам 2024 года российский рубль заметно укрепил свои позиции в расчетах внешней торговли Узбекистана. Согласно данным Центрального банка, его доля в импорте страны достигла 15%, а в экспорте составила 18%. Это стало результатом структурных изменений в валютных операциях республики и отражает тенденцию диверсификации расчетов в международной торговле.
Еще пять лет назад рубль занимал незначительное место во внешнеэкономических расчетах. В 2019 году его доля в импорте Узбекистана составляла 4,2%, а в экспорте — всего 0,8%. К 2023 году эти показатели выросли до 7,6% и 5,3% соответственно. За тот же период доля доллара и евро в расчетах снизилась с 99,1% до 93,2%, что указывает на постепенное перераспределение валютных потоков.
В 2024 году импортные платежи на сумму 29 миллиардов долларов — 70% общего объема — были проведены в долларах. На рубль пришлось 15% или 6 миллиардов долларов, на евро — 11% (4,4 миллиарда), а 4% составили расчеты в других валютах. В экспортной структуре ситуация выглядит схожей: 75% поступлений или 12,7 миллиарда долларов были зафиксированы в долларах, 18% (2,9 миллиарда) в рублях, 5% (900 миллионов) в евро, оставшиеся 2% пришлись на прочие валюты.
Рост доли рубля во многом связан с политикой перехода на расчеты в национальных валютах. Доля таких расчетов уже превышает 60% и продолжает увеличиваться. Этот процесс идет параллельно с расширением объемов взаимной торговли между Узбекистаном и Россией.
По данным национальной статистики, в 2024 году торговый оборот двух стран достиг 11,63 миллиарда долларов, что на 14,5% выше показателя 2023 года. Экспорт из Узбекистана в Россию увеличился на 5,4% до 3,68 миллиарда долларов, составив 13,7% от общего объема экспорта. Импорт из России вырос на 19,3% и достиг 7,95 миллиарда долларов, что соответствует 20,4% совокупного импорта. Впервые объем взаимной торговли между странами превысил 11 миллиардов долларов, укрепив Россию во втором месте среди крупнейших торговых партнеров Узбекистана после Китая.
Увеличение расчетов в рублях отражает не только экономическую прагматику, но и стратегию снижения зависимости от доминирующих мировых валют. Для Узбекистана это шаг в сторону более устойчивой и гибкой модели внешнеэкономических связей, особенно в условиях меняющейся глобальной финансовой архитектуры.