Fransiyaning O'zbekistondagi elchisi Ualid Fukning ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o'zgarishi vaziri Aziz Abduhakimov bilan birinchi ishchi uchrashuvi chog'ida tomonlar" yashil " kun tartibining amaliy mazmuniga e'tibor qaratdilar: Qoraqalpog'istonda Orol dengizining qurib qolishi oqibatlarini yumshatish, qayta tiklanadigan energiya manbalaridan ishlab chiqarishni kengaytirish, suv resurslarini boshqarish samaradorligini oshirish va aylanma tizimlarni modernizatsiya qilish bo'yicha qo'shma loyihalar chiqindilar bilan. Muloqot amaliy xususiyatga ega bo'lib, xalqaro taqvimga bog'liq edi.
Iqlim xatarlari mintaqalar iqtisodiyotining hayot sifati va tuzilishiga bevosita ta'sir ko'rsatadigan O'zbekiston uchun ekologik dasturlarni investitsiya va texnologik kooperatsiya bilan bog'lash juda muhimdir. Frantsiya tomoni rivojlanish vositalarini, shu jumladan loyihalarni moliyalashtirishni va tegishli kompaniyalarning re va "aqlli" suv uchuvchilariga jalb qilinishini qo'llab-quvvatladi. O'lchanadigan ta'sir ko'rsatadigan echimlar ustuvor ahamiyatga ega: sug'orishda suv yo'qotilishini kamaytirish, ishlab chiqarishning uglerod intensivligini kamaytirish, qayta ishlash ulushini oshirish va shaharlarda aylanma iqtisodiyot modellarini joriy etish.
Alohida blokda inson kapitalini ko'paytirish bo'yicha chora — tadbirlar-turizmni rivojlantirish, til dasturlari va ta'lim tashabbuslari muhokama qilindi. Frantsuz tilini o'qitishni kengaytirish va akademik sheriklik xizmat ko'rsatish sohasini diversifikatsiya qilish va infratuzilma va texnologik loyihalar uchun kadrlar tayyorlash vositasi sifatida qaraladi. Ushbu yondashuv atrof-muhit muammolarini ish o'rinlari yaratish va xizmatlarni eksport qilish bilan bog'lashga imkon beradi, bu esa "yashil" investitsiyalarning ko'payishini oshiradi.
Aloqalar natijalariga ko'ra, tomonlar kelgusi xalqaro tadbirlar darajasida jadvallarni sinxronlashtirishni belgilab oldilar, bunda ekologik jihatdan eng zaif hududlarda dastlabki natijalarni berishi mumkin bo'lgan loyihalarni muvofiqlashtirishga e'tibor qaratdilar. Amaliy tekislikda bu REE va suv tizimlari bo'yicha tashabbuslar to'plamini tayyorlashni, shuningdek, "yashil" yo'nalishlar uchun xususiy kapitalni jalb qilish kanallarini qurishni anglatadi. Shu bilan birga, madaniy va ma'rifiy aloqalar kengayib, sheriklikning uzoq muddatli barqarorligini oshiradi.

Во время первой рабочей встречи посла Франции в Узбекистане Уалида Фука с министром экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Азизом Абдухакимовым стороны сфокусировались на практическом содержании «зелёной» повестки: совместных проектах по смягчению последствий высыхания Аральского моря в Каракалпакстане, расширении генерации из возобновляемых источников энергии, повышении эффективности управления водными ресурсами и модернизации систем обращения с отходами. Диалог носил прикладной характер и был привязан к международному календарю — заявлена нацеленность на амбициозные результаты к ноябрьской сессии COP в Белеме.
Для Узбекистана, где климатические риски напрямую влияют на качество жизни и структуру экономики регионов, сопряжение экологических программ с инвестиционной и технологической кооперацией критично. Французская сторона подтвердила готовность задействовать инструменты развития, включая проектное финансирование и участие профильных компаний в пилотах по ВИЭ и «умному» водному хозяйству. В приоритете — решения, дающие измеримый эффект: сокращение потерь воды в ирригации, снижение углеродоёмкости генерации, повышение доли вторичной переработки и внедрение моделей циркулярной экономики в городах.
Отдельным блоком обсуждались меры по наращиванию человеческого капитала — развитие туризма, языковые программы и образовательные инициативы. Расширение преподавания французского языка и академические партнёрства рассматриваются как инструмент диверсификации сервисного сектора и подготовки кадров под инфраструктурные и технологические проекты. Такой подход позволяет связывать экологические задачи с созданием рабочих мест и экспортом услуг, что повышает мультипликатор «зелёных» инвестиций.
По итогам контактов стороны обозначили синхронизацию графиков на уровне предстоящих международных мероприятий, с акцентом на согласование проектов, способных дать ранние результаты в регионах с наибольшей экологической уязвимостью. В практической плоскости это означает подготовку пакета инициатив по ВИЭ и водным системам, а также выстраивание каналов привлечения частного капитала под «зелёные» направления. Параллельно расширяются культурные и образовательные связи, усиливая долгосрочную устойчивость партнёрства.