O'zbekiston 2025 yilgi global innovatsion indeksda dunyoning 139 mamlakati orasida 79-o'rinni egalladi. To'qqiz yil ichida respublika o'z mavqeini 43 bosqichga yaxshiladi, bu fan, texnologiya va innovatsion muhit rivojlanishidagi ijobiy o'zgarishlarni aks ettiradi.
Daromad darajasi o'rtacha darajadan past bo'lgan mamlakatlar guruhida O'zbekiston 39 davlat orasida 7-o'rinni egallab, Osiyo va Afrikaning bir qator davlatlarini ortda qoldirdi. Markaziy va Janubiy Osiyo mintaqasida respublika Hindiston va Erondan keyin 3-o'rinni egalladi. Innovatsiya uchun investitsiyalar va resurslarni aks ettiruvchi "innovation input" subindeksida mamlakat 69-o'rinni, innovatsiya samaradorligini baholaydigan "innovation output" subindeksida esa 92 — o'rinni egalladi.
Hisobot ma'lumotlariga ko'ra, 2025 yilda mamlakatlar 78 ko'rsatkich bo'yicha baholangan. O'zbekiston o'z natijalarini 36 ta ko'rsatkich bo'yicha yaxshiladi, 7 ta ko'rsatkich bo'yicha barqarorlikni saqlab qoldi, eng muhim o'sish esa to'rt yo'nalishda: inson kapitali va tadqiqotlari, infratuzilma, bozorni rivojlantirish, bilim va texnologik mahsulotlar.
Oliy o'quv yurtlarining yutuqlari alohida rol o'ynadi. QS reytingida Toshkent qishloq xo'jaligini irrigatsiya va mexanizatsiyalash milliy tadqiqot universiteti hamda Mirzo Ulug'bek nomidagi O'zbekiston milliy universiteti pozitsiyalarining yaxshilanishi mamlakatning umumiy ko'rsatkichini oshirdi: "QS versiyasi bo'yicha eng yaxshi uchta universitetning o'rtacha bahosi" ko'rsatkichi bo'yicha respublika 11 pog'onaga ko'tarilib, 64-o'rinni egalladi.
Eng katta o'sish quyidagi yo'nalishlarda qayd etildi: yuqori texnologiyalar eksporti (+14 ta pozitsiya), startaplar va skeytbordlarni moliyalashtirish (+13), intellektual mulkdan olinadigan daromadlar (+17), yangi kompaniyalar va "yagona shoxlar" ni baholash (+13), ijodiy mahsulotlar eksporti (+11), oliy o'quv yurtlariga qabul (+20), davlat ta'lim xarajatlari (+10).
Global innovatsion indeks mamlakatlar faoliyatini ettita asosiy toifalar va 80 ga yaqin ko'rsatkichlar bo'yicha baholaydi. O'zbekiston 2015 yildan beri reytingda ishtirok etib kelmoqda va shu vaqt ichida mintaqaning eng jadal rivojlanayotgan innovatsion ekotizimlaridan biriga aylanib, o'z mavqeini mustahkamladi.

Узбекистан занял 79-е место среди 139 стран мира в Глобальном инновационном индексе 2025 года. За девять лет республика улучшила свои позиции на 43 ступени, что отражает положительные сдвиги в развитии науки, технологий и инновационной среды.
В группе стран с уровнем дохода ниже среднего Узбекистан занял 7-е место из 39 государств, обогнав ряд стран Азии и Африки. В регионе Центральной и Южной Азии республика расположилась на 3-й позиции после Индии и Ирана. В субиндексе «innovation input», отражающем вложения и ресурсы для инноваций, страна заняла 69-е место, а в субиндексе «innovation output», оценивающем результативность инноваций, — 92-е.
По данным отчёта, в 2025 году страны оценивались по 78 индикаторам. Узбекистан улучшил свои результаты по 36 показателям, сохранил стабильность по 7, при этом наиболее значительный рост продемонстрировал в четырёх направлениях: человеческий капитал и исследования, инфраструктура, развитие рынка, знания и технологические продукты.
Особую роль сыграли достижения высших учебных заведений. Улучшение позиций Ташкентского национального исследовательского университета ирригации и механизации сельского хозяйства и Национального университета Узбекистана имени Мирзо Улугбека в рейтинге QS повысило общий показатель страны: по индикатору «средняя оценка трёх лучших университетов по версии QS» республика поднялась на 11 ступеней, до 64-го места.
Наибольший рост отмечен по следующим направлениям: экспорт высоких технологий (+14 позиций), финансирование стартапов и скейлапов (+13), доходы от интеллектуальной собственности (+17), оценка новых компаний и «единорогов» (+13), экспорт креативных товаров (+11), приём в высшие учебные заведения (+20), государственные расходы на образование (+10).
Глобальный инновационный индекс оценивает деятельность стран по семи основным категориям и почти 80 индикаторам. Узбекистан участвует в рейтинге с 2015 года и за это время укрепил свои позиции, став одной из наиболее динамично развивающихся инновационных экосистем региона.