O'zbekiston mamlakatdagi birinchi kichik atom elektr stansiyasi loyihasini amalga oshirish uchun xalqaro atom energiyasi agentligi bilan hamkorlikni kengaytirish niyatini e'lon qildi. Agentlikning 69-bosh konferensiyasida O'zbekiston delegatsiyasi vakillari bosh direktor o'rinbosari Liu Xuan bilan muzokaralar olib borishdi, unda kelajakdagi qurilish tafsilotlari va xalqaro hamkorlar bilan hamkorlik qilish istiqbollari muhokama qilindi.
Mamlakat nafaqat energetika, balki tibbiyot va qishloq xo'jaligida yadro texnologiyalaridan foydalanishni o'z ichiga olgan loyihaning muvaffaqiyatli amalga oshirilishini ta'minlashi kerak bo'lgan texnik hamkorlikni chuqurlashtirishga qiziqish bildirdi. Agentlik vakillari O'zbekiston tinch yadroviy dasturni rivojlantirishda katta yutuqlarga erishayotganini, shu bilan keng ko'lamli texnologik qadamlarga tayyorligini tasdiqlaganini ta'kidladi.
2024 yil may oyida Toshkentda Jizzax viloyatida quvvati 330 megavatt bo'lgan kichik atom stansiyasini qurish bo'yicha birinchi eksport shartnomasi imzolandi. Loyiha oltita ritm-200N reaktorini o'rnatishni nazarda tutadi, ularning har biri 55 megavattga mo'ljallangan. Sayt zarur tadqiqotlardan o'tdi va tegishli organlar tomonidan qurilish uchun xavfsiz deb tan olindi.
Qurilish ishlari 2026 yil mart oyida boshlanishi rejalashtirilgan. Ushbu loyihaning amalga oshirilishi O'zbekistonga energetika mustaqilligini mustahkamlash, an'anaviy avlod manbalariga yukni kamaytirish va uzoq muddatli barqaror rivojlanish uchun baza yaratish imkonini beradi.

Узбекистан объявил о намерении расширить сотрудничество с Международным агентством по атомной энергии для реализации проекта первой в стране малой атомной электростанции. На 69-й генеральной конференции агентства представители узбекской делегации провели переговоры с заместителем генерального директора Лю Хуаном, в ходе которых обсуждались детали будущего строительства и перспективы взаимодействия с международными партнёрами.
Страна выразила заинтересованность в углублении технического сотрудничества, что должно обеспечить успешную реализацию проекта, охватывающего не только энергетику, но и применение ядерных технологий в медицине и сельском хозяйстве. Представители агентства отметили, что Узбекистан демонстрирует значительный прогресс в развитии мирной ядерной программы, подтверждая тем самым готовность к масштабным технологическим шагам.
В мае 2024 года в Ташкенте был подписан первый экспортный контракт на строительство малой атомной станции мощностью 330 мегаватт в Джизакской области. Проект предусматривает установку шести реакторов РИТМ-200Н, каждый из которых рассчитан на 55 мегаватт. Площадка прошла необходимые исследования и получила признание соответствующих органов как безопасная для строительства.
Запуск строительных работ намечен на март 2026 года. Реализация этого проекта позволит Узбекистану укрепить энергетическую независимость, снизить нагрузку на традиционные источники генерации и создать базу для долгосрочного устойчивого развития.