Toshkentda "kasb jinsiy kamsitishga yo'l qo'ymaydi"loyihasi doirasida grantlar topshirish marosimi bo'lib o'tdi. Tashabbus ayollarning fan, texnologiya, muhandislik va matematikada, shuningdek, tegishli biznes yo'nalishlarida ishtirokini kengaytirishga qaratilgan. Bugungi kunda ushbu sohalarda ayollarning ulushi pastligicha qolmoqda va ta'lim va yangi imkoniyatlardan foydalanish o'zgarishlarning asosiy vositasiga aylanmoqda.
Loyiha raqamli texnologiyalar vazirligi, xalqaro moliya va gumanitar tashkilotlar hamda mamlakatning yetakchi oliy o'quv yurtlari ko'magida amalga oshirilmoqda. Unda Amerika texnologiya universiteti (AUT), IT Park universiteti, TEAM universiteti va Amiti universiteti ishtirok etadi. Marosim davomida davlat, biznes va ta'lim tuzilmalarining sa'y-harakatlarini birlashtirish innovatsion sohalarda martaba tanlagan qizlar uchun qulay ekotizimni shakllantirishga yordam berishi ta'kidlandi.
Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov ayollarning imkoniyatlarini kengaytirish davlat siyosatining ustuvor yo'nalishi ekanligini ta'kidladi. So'nggi yillarda salohiyatni oshirish uchun sharoitlar yaratildi, shu jumladan ayollarning magistraturada shartnoma asosida o'qitilishini davlat tomonidan qoplash. Uning so'zlariga ko'ra, talabalar sonining yillik o'sishi amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar samaradorligini tasdiqlaydi. Ushbu ishni davom ettirish uchun TBC Bank joriy yilda yetti qizga grantlar ajratdi, bu esa boshqa tashkilotlar uchun ayollar ta'limi va martaba rivojlanishini qo'llab-quvvatlash uchun faolroq ishtirok etish uchun rag'bat bo'lishi kerak.
Tadbirda fan, biznes va xalqaro tuzilmalar vakillarining ma'ruzalari bo'lib o'tdi, unda muvaffaqiyat hikoyalari va to'siqlarni engib o'tish misollari taqdim etildi. Girls X Talk formatida talabalar va yosh tadqiqotchilar ayollar hali ham kam vakillik qiladigan sohalarda professional yo'lni qurish bo'yicha shaxsiy tajribalari va yondashuvlari bilan o'rtoqlashdilar.
Marosim yakunida yetti nafar talaba grant va loyihaning hamkor universitetlarida o'qish imkoniyatiga ega bo'ldi, bu ularning kasbiy o'sishi uchun yangi istiqbollarni ochib beradi va Stem sohalarida ayollarning mavqeini mustahkamlaydi.

В Ташкенте состоялась церемония вручения грантов в рамках проекта «Профессия не допускает дискриминации по половому признаку». Инициатива направлена на расширение участия женщин в науке, технологиях, инженерии и математике, а также в смежных бизнес-направлениях. Сегодня доля женщин в этих областях остаётся низкой, и ключевым инструментом изменений становится образование и доступ к новым возможностям.
Проект реализуется при поддержке Министерства цифровых технологий, международных финансовых и гуманитарных организаций, а также ведущих вузов страны. В нём участвуют Американский технологический университет (AUT), Университет IT Park, Университет TEAM и Университет Амити. В ходе церемонии было подчеркнуто, что объединение усилий государства, бизнеса и образовательных структур способствует формированию благоприятной экосистемы для девушек, выбирающих карьеру в инновационных сферах.
Министр цифровых технологий Шерзод Шерматов отметил, что расширение прав и возможностей женщин является приоритетом государственной политики. В последние годы созданы условия для раскрытия потенциала, включая государственное покрытие контрактного обучения женщин в магистратуре. По его словам, ежегодный рост числа студенток подтверждает эффективность предпринимаемых мер. В продолжение этой работы TBC Bank в текущем году предоставил гранты семи девушкам, что должно стать стимулом для других организаций активнее включаться в поддержку женского образования и карьерного развития.
Мероприятие сопровождалось лекциями представителей науки, бизнеса и международных структур, где были представлены истории успеха и примеры преодоления барьеров. В формате Girls x Talk студентки и молодые исследовательницы делились личным опытом и подходами к построению профессионального пути в сферах, где женщины по-прежнему недостаточно представлены.
По итогам церемонии семь студенток получили гранты и возможность пройти обучение в университетах-партнёрах проекта, что открывает новые перспективы для их профессионального роста и укрепляет позиции женщин в STEM-отраслях.