Ogayo shtati universiteti muhandislari sayyoralararo parvozlarning kelajagini tubdan o'zgartirishga qodir bo'lgan yadroga asoslangan raketa dvigatelining yangi turi kontseptsiyasini taqdim etdilar. Rivojlanish yoqilg'ini to'g'ridan-to'g'ri isitish uchun suyuq urandan foydalanishni o'z ichiga oladi, bu esa mavjud texnologiyalarga nisbatan ancha yuqori samaradorlik darajasini ta'minlaydi. Hisob-kitoblarga ko'ra, Marsga parvoz vaqti bir yildan olti oygacha qisqarishi mumkin.
AQSh va xususiy kompaniyalarning hozirgi kosmik kun tartibi oy va Marsda insonning doimiy mavjudligi uchun sharoit yaratishga qaratilgan. Shu bilan birga, asosiy texnik vazifa yuqori yuk ko'tarish qobiliyatini ta'minlab, katta masofalarni tezroq va xavfsizroq bosib o'tishga imkon beradigan dvigatellarni ishlab chiqishdir. Yangi kontseptsiya santrifüj yadro termal raketa dvigateli (CNTR) deb nomlandi. Taxminan 450 soniya o'ziga xos impulsga ega bo'lgan an'anaviy kimyoviy qurilmalardan farqli o'laroq, yadro tizimlari taxminan 900 soniyaga yetishi mumkin va CNTR bu ko'rsatkichdan ham oshib ketishi mumkin.
Texnologiyaning o'ziga xosligi shundaki, nazariy jihatdan asteroidlar yoki boshqa samoviy jismlardan olinadigan turli xil yoqilg'ilar — ammiak, metan, gidrazin yoki propandan foydalanish imkoniyati mavjud.ushbu yondashuv kosmosda yoqilg'i quyish shoxobchalarini yaratish istiqbolini ochib beradi, bu esa uzoq masofali missiyalarni o'zlashtirish strategiyasini butunlay o'zgartirishi mumkin.
Rivojlanish dastlabki bosqichda va muhandislar oldida bir qator jiddiy vazifalar turibdi. Parvozning barcha bosqichlarida dvigatelning barqaror ishlashini ta'minlash va suyuq uran oqishini minimallashtirish masalalari eng muhim bo'lib qolmoqda. Loyiha mutaxassislarining ta'kidlashicha, jarayon fizikasini chuqur tushunish allaqachon shakllangan, ammo amaliy amalga oshirish vaqt va qo'shimcha tadqiqotlarni talab qiladi.
Agar CNTR loyihasi sanoat tomonidan muvaffaqiyatli amalga oshirilsa, u kelajakdagi NASA missiyalari va xalqaro kosmik tadqiqotlar dasturlari uchun asosiy texnologik yutuq bo'lishi mumkin. Yangi dvigatel Mars va boshqa sayyoralarga parvozlarni tezroq, samaraliroq va iqtisodiy jihatdan oqlaydi, bu esa yerdan tashqarida doimiy bazalarni yaratish uchun asos yaratadi.

Ohio State University engineers have unveiled a concept for a new type of nuclear-powered rocket engine that could radically change the future of interplanetary travel. The development involves the use of liquid uranium for direct fuel heating, which provides a significantly higher level of efficiency compared to existing technologies. According to calculations, the flight time to Mars can be reduced from one year to six months.
The current space agenda of the United States and private companies is focused on creating conditions for a permanent human presence on the Moon and Mars. However, the main technical challenge is to develop engines that will allow you to cover huge distances faster and safer, while providing a high load capacity. The new concept is called the centrifugal nuclear thermal rocket engine (CNTR). Unlike traditional chemical plants with a specific impulse of about 450 seconds, nuclear systems can reach about 900 seconds, and the CNTR can potentially exceed this figure.
The uniqueness of the technology lies in the possibility of using various types of fuel-ammonia, methane, hydrazine or propane, which can theoretically be extracted from asteroids or other celestial bodies. This approach opens up the prospect of creating refueling stations in space, which can completely change the strategy for developing long-range missions.
Development is at an early stage, and engineers face a number of serious challenges. The most critical issues remain ensuring stable engine operation at all stages of flight and minimizing liquid uranium leaks. Project specialists note that a deep understanding of the physics of the process is already formed, but practical implementation requires time and additional research.
If the CNTR project is successfully brought to commercial implementation, it could be a key technological breakthrough for future NASA missions and international space exploration programs. The new engine will make flights to Mars and other planets faster, more efficient, and more cost-effective, forming the foundation for permanent bases beyond Earth.