14 sentabr kuni O'zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov Dohada bo'lib o'tgan Islom hamkorlik tashkiloti va Arab davlatlari Ligasining navbatdan tashqari qo'shma sammiti arafasida tashqi ishlar vazirlari Kengashining tayyorgarlik majlisida ishtirok etdi. Mintaqaviy va global muammolar, xalqaro xavfsizlikka tahdidlarning kuchayishi, shuningdek, nizolarni hal qilishning asosi sifatida muloqot va diplomatiya zarurligi kun tartibining asosiy mavzulari bo'ldi.
O'zbekiston tashqi siyosat idorasi rahbari Qatarning yaqin Sharqdagi barqarorlikni saqlashdagi rolini yuqori baholab, ushbu mamlakatning diplomatik sa'y-harakatlari mintaqaviy tinchlik va farovonlikni mustahkamlashga xizmat qilayotganini ta'kidladi. Saidov Toshkentning barcha nizolarni faqat tinch yo'l bilan hal etish zarurligi haqidagi o'zgarmas pozitsiyasini tasdiqladi.
15 sentabr kuni Dohada bo'lib o'tgan Arab-Islom favqulodda sammitida O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning murojaati o'qildi. Maktubda davlat rahbari Qatar xalqi va musulmon mamlakatlari bilan birdamligini bildirdi va mintaqaviy xavfsizlikka tahdid soluvchi harbiy tajovuzni qoraladi. Mirziyoyevning ta'kidlashicha, xalqaro hamjamiyat zo'ravonlikni to'xtatish va yanada avj olishiga yo'l qo'ymaslik uchun zudlik bilan choralar ko'rishi kerak.
O'zbekiston bir nechta asosiy pozitsiyalarni tasdiqladi: barcha mojarolar tinch yo'l bilan va diplomatiya asosida hal qilinishi kerak; BMT rezolyutsiyalariga muvofiq Falastin xalqining mustaqil davlat tuzish huquqini hurmat qilish zarur; mamlakat jabrlanganlarga gumanitar yordam ko'rsatishga tayyor, bu respublika hududida qabul qilingan Falastin fuqarolariga allaqachon qo'llab-quvvatlanganligi bilan tasdiqlangan.
Sammit doirasida O'zbekiston tashqi ishlar vaziri bir qator ikki tomonlama uchrashuvlar o'tkazdi. Tojikiston tashqi ishlar vaziri Sirojiddin Muhriddin bilan muzokaralar chog'ida mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirish, iqtisodiy va madaniy aloqalarni mustahkamlash, shuningdek, Markaziy Osiyoda barqarorlikni ta'minlash bo'yicha birgalikdagi sa'y-harakatlar muhokama qilindi. Ozarbayjon tashqi ishlar vaziri Jayhun Bayramov bilan suhbatda tomonlar ikki tomonlama munosabatlarda ijobiy dinamikani qayd etdilar, shuningdek, hamkorlikni kengaytirish va strategik sheriklikni mustahkamlashga yordam beradigan oliy darajadagi bo'lajak tadbirlarni amalga oshirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

14 сентября министр иностранных дел Республики Узбекистан Бахтиёр Саидов принял участие в подготовительном заседании Совета министров иностранных дел в преддверии совместного внеочередного саммита Организации исламского сотрудничества и Лиги арабских государств, состоявшегося в Дохе. Центральными темами повестки стали региональные и глобальные вызовы, усиление угроз международной безопасности, а также необходимость диалога и дипломатии как основы урегулирования конфликтов.
Глава внешнеполитического ведомства Узбекистана высоко оценил роль Катара в поддержании стабильности на Ближнем Востоке, подчеркнув, что дипломатические усилия этой страны способствуют укреплению регионального мира и процветания. Саидов подтвердил неизменную позицию Ташкента о необходимости решения всех споров исключительно мирным путём.
15 сентября на чрезвычайном арабо-исламском саммите в Дохе было зачитано обращение Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева. В послании глава государства выразил солидарность с народом Катара и мусульманскими странами, осудив военную агрессию, угрожающую региональной безопасности. Мирзиёев подчеркнул, что международное сообщество должно срочно предпринять шаги по прекращению насилия и предотвратить дальнейшую эскалацию.
Узбекистан подтвердил несколько принципиальных позиций: все конфликты должны решаться мирным путем и на основе дипломатии; необходимо уважать право палестинского народа на создание независимого государства в соответствии с резолюциями ООН; страна готова оказывать гуманитарную помощь пострадавшим, что подтверждается уже оказанной поддержкой палестинским гражданам, принятым на территории республики.
На полях саммита министр иностранных дел Узбекистана провёл ряд двусторонних встреч. В ходе переговоров с министром иностранных дел Таджикистана Сирожиддином Мухриддином обсуждалось развитие регионального взаимодействия, укрепление экономических и культурных связей, а также совместные усилия по обеспечению стабильности в Центральной Азии. В беседе с министром иностранных дел Азербайджана Джейхуном Байрамовым стороны отметили положительную динамику в двусторонних отношениях, а также выразили готовность к расширению сотрудничества и реализации предстоящих мероприятий на высшем уровне, которые будут способствовать укреплению стратегического партнёрства.