Amerikaning Alef Aeronautics kompaniyasi dunyodagi birinchi to'liq elektr Model A uchar avtomobilini ishlab chiqishning yakuniy bosqichiga chiqdi.mashina Kaliforniyadagi Half Moon Bay va hollister aerodromlarida sinovdan o'tkazilmoqda, bu aviatsiya va avtomobil texnologiyalarini integratsiya qilish yo'lidagi yangi qadamni anglatadi.
Loyiha ustida ish 2015 yilda boshlangan, ikki yildan so'ng esa venchur investorlarning e'tiborini jalb qilgan birinchi prototip taqdim etilgan. 2022-yilda model A AQSh federal aviatsiya ma'muriyatidan parvozga yaroqlilik sertifikatini oldi va bir yildan kamroq vaqt ichida tasdiqlangan birinchi shunday loyiha bo'ldi.
Model a avtomobil va samolyot funktsiyalarini birlashtiradi. Mashina umumiy foydalanishdagi yo'llarda 354 kilometrgacha masofani bosib o'tishga va 177 kilometr uzunlikdagi parvozlarni amalga oshirishga qodir. Dizayn vertikal uchish va qo'nishni qo'llab-quvvatlaydi, bu esa uni cheklangan shahar infratuzilmasi sharoitida ishlashga moslashtiradi. 2025-yil fevral oyida kompaniya avtomobilning yengillashtirilgan versiyasi to'g'ridan-to'g'ri yo'ldan uchib ketayotgani aks etgan videoyozuvni taqdim etdi va bu tirbandlikdagi to'siqlarni engib o'tish imkoniyatini namoyish etdi.
Hozirgi sinovlar davomida ishlab chiquvchilar mashinaning haqiqiy havo harakati sharoitida ishlashini tekshiradilar. Kelajakda sinovlar uchun model Zero Ultralight modifikatsiyalari va model a tijorat seriyasidan foydalanish rejalashtirilgan.aeroportlar kelajakdagi operatsiyalar uchun mumkin bo'lgan baza sifatida ko'rib chiqiladi, bu esa birinchi uchadigan avtomobillarning aviaparklari paydo bo'lishi istiqbolini ochadi.
Bozorning yangilikka bo'lgan qiziqishi juda yuqori: 3300 dan ortiq oldindan buyurtmalar to'plangan. Model A narxi taxminan 300 ming dollarni tashkil qiladi. Rezervasyonlar uchun ikkita depozit darajasi mavjud: standart navbat uchun 150 dollar va avtomobilni birinchi o'ringa olish uchun 1500 dollar. Alef allaqachon ishlab chiqarishdan oldingi namunalarni yig'ishni boshlagan va 2026 yilda yetkazib berishni boshlash niyatida.

Американская компания Alef Aeronautics вышла на завершающий этап разработки первого в мире полностью электрического летающего автомобиля Model A. Испытания машины проходят на аэродромах Хаф-Мун-Бэй и Холлистер в Калифорнии, что знаменует новый шаг в направлении интеграции авиационных и автомобильных технологий.
Работа над проектом стартовала в 2015 году, а уже через два года был представлен первый прототип, который привлёк внимание венчурных инвесторов. В 2022 году Model A получила сертификат лётной годности от Федерального управления гражданской авиации США, став первым подобным проектом, который был одобрен менее чем за год.
Model A сочетает функции автомобиля и летательного аппарата. Машина способна преодолевать до 354 километров по дорогам общего пользования и совершать перелёты протяжённостью 177 километров. Конструкция поддерживает вертикальный взлёт и посадку, что делает её адаптированной для работы в условиях ограниченной городской инфраструктуры. В феврале 2025 года компания представила видеозапись, на которой облегчённая версия автомобиля взлетает прямо с дороги, демонстрируя возможность преодоления препятствий в плотном трафике.
В ходе нынешних испытаний разработчики проверяют работу машины в условиях реального воздушного движения. В дальнейшем планируется задействовать для тестов модификации Model Zero Ultralight и коммерческую серию Model A. Аэропорты рассматриваются в качестве возможных баз для будущих операций, что открывает перспективу появления первых авиапарков летающих автомобилей.
Интерес со стороны рынка к новинке крайне высок: уже собрано более 3300 предзаказов. Стоимость Model A составляет около 300 тысяч долларов. Для бронирования предусмотрены два уровня депозита: 150 долларов за стандартную очередь и 1500 долларов для приоритетного получения автомобиля. Alef уже приступила к сборке предсерийных образцов и намерена начать поставки в 2026 году.