SpaceX kompaniyasi yaqin olti oy ichida o'ta og'ir Starship kuchaytirgichidan foydalangan holda eng yangi starlink v3 aloqa sun'iy yo'ldoshlarini orbitaga chiqarish rejalarini e'lon qildi. Ushbu harakat bugungi kunda butun dunyo bo'ylab millionlab foydalanuvchilarni qamrab olgan global sun'iy yo'ldosh tarmog'ining rivojlanishidagi asosiy bosqich sifatida qaralmoqda.
Yangi qurilmalar taxminan 350 kilometr balandlikdagi orbitaga joylashtiriladi, bu signalning kechikishini sezilarli darajada kamaytiradi — 20 millisekundgacha. Bu, ayniqsa, onlayn o'yinlar, masofadan boshqarish tizimlari va moliyaviy operatsiyalarni o'z ichiga olgan yuqori javob tezligini talab qiladigan ilovalar uchun juda muhimdir.
Starlink v3 sun'iy yo'ldoshlarining asosiy xususiyati lazerli sun'iy yo'ldoshlararo aloqa kanallaridan foydalanish bo'ladi. An'anaviy optik tolali kabellardan farqli o'laroq, kosmik vakuumda ma'lumotlarni uzatish 40% tezroq tezlikni ta'minlaydi. Bu yer usti infratuzilmasi cheklangan yoki mavjud bo'lmagan uzoq masofalarda ma'lumot bilan ishlash uchun tubdan yangi imkoniyatlar yaratadi.
Yangi seriyadagi har bir sun'iy yo'ldosh yuklashda sekundiga 1 terabitgacha va yuklashda sekundiga 160 Gigabitgacha o'tkazish qobiliyatini ta'minlay oladi. Ushbu ko'rsatkichlar hozirgi Starlink V2 Mini modellaridan mos ravishda 10 va 24 baravar yuqori. V3-ning ishga tushirilishi tarmoq imkoniyatlarini sezilarli darajada oshirishi va kompaniyaga korporativ mijozlar, davlat idoralari va iste'molchilar uchun xizmatlar doirasini kengaytirishga imkon berishi kutilmoqda.
Yaqinda Starship-ning 10-sinov parvozi raketaning bunday missiyalarga tayyorligini tasdiqladi. Sinovlar davomida birinchi marta yuk bo'linmasidan sakkizta starlink sun'iy yo'ldosh simulyatorlari chiqarildi, bu esa joylashtirish tizimining ishlashini ko'rsatdi. Starlink dasturi doirasida Starship-dan keng miqyosda foydalanish bir parvozda yuzlab sun'iy yo'ldoshlarni uchirishga imkon beradi, bu esa global qamrovni shakllantirishni sezilarli darajada tezlashtiradi va kompaniyaning sun'iy yo'ldosh internetidagi mavqeini mustahkamlaydi.

Компания SpaceX объявила о планах в течение ближайших шести месяцев вывести на орбиту новейшие спутники связи Starlink V3 с использованием сверхтяжёлой ракеты-носителя Starship. Этот шаг рассматривается как ключевой этап в развитии глобальной спутниковой сети, которая уже сегодня охватывает миллионы пользователей по всему миру.
Новые аппараты будут размещаться на орбите высотой около 350 километров, что позволит значительно сократить задержку сигнала — до менее 20 миллисекунд. Это особенно важно для приложений, требующих высокой скорости отклика, включая онлайн-игры, системы удалённого управления и финансовые транзакции.
Главной особенностью спутников Starlink V3 станет использование лазерных межспутниковых каналов связи. В отличие от традиционных оптоволоконных кабелей, передача данных в вакууме космоса обеспечивает скорость на 40% выше. Это создаёт принципиально новые возможности для работы с информацией на больших расстояниях, где наземная инфраструктура ограничена или отсутствует.
Каждый спутник новой серии будет способен обеспечивать пропускную способность до 1 терабита в секунду при загрузке и до 160 гигабит в секунду при выгрузке. Эти показатели в 10 и 24 раза соответственно превосходят характеристики текущих моделей Starlink V2 Mini. Ожидается, что запуск V3 значительно увеличит возможности сети и позволит компании расширить спектр услуг для корпоративных клиентов, государственных структур и потребителей.
Недавний 10-й тестовый полёт Starship подтвердил готовность ракеты к подобным миссиям. В ходе испытаний впервые из грузового отсека были выведены восемь симуляторов спутников Starlink, что продемонстрировало работоспособность системы развертывания. Масштабное использование Starship в рамках программы Starlink позволит запускать сотни спутников за один рейс, что существенно ускорит формирование глобального покрытия и укрепит позиции компании в сфере спутникового интернета.