Italiyaning sanlorenzo kemasozlik zavodi sl110a modelini taqdim etdi-bu sl seriyali assimetrik sirpanish yaxtalari qatoriga eng yangi qo'shimcha. Debut yacht sanoatining dunyodagi asosiy tadbirlaridan biri bo'lgan Kann yacht festivalida bo'lib o'tdi.
Uzunligi 33,5 metr bo'lgan SL110A sl96a va SL120A modellari o'rtasida oraliq o'rinni egallab, assimetriya o'ziga xos xususiyatga aylanadigan chiziqni davom ettirdi. Kontseptsiya fazoviy ergonomikaga asoslangan bo'lib, u yangi rejalashtirish imkoniyatlarini ochib beradi va yaxtani suvdagi me'moriy makonga aylantiradi.
Dizaynning asosiy xususiyati-bu ko'proq ichki makonni ta'minlaydigan va panoramali ko'rinishlarni ochadigan, port tomoni kengaytirilgan assimetrik korpus. Ushbu yondashuv SL102A va SL106A modellaridan boshlangan dizayn echimlarining rivojlanishi edi.
Yaxtada 2637 ot kuchiga ega ikkita MTU 16v2000 M96L dvigatellari mavjud bo'lib, ular 27 tugungacha tezlikka erishishga imkon beradi. Shu bilan birga, iqtisodiy rejimda masofa 1250 dengiz miliga etadi. Tezlik va diapazonning bunday muvozanati SL110A-ni ko'p qirrali va harakat erkinligini qadrlaydigan egalar uchun jozibador qiladi.
Ichki va tashqi joylar maksimal qulaylik uchun ehtiyotkorlik bilan ishlab chiqilgan. Egasining kabinasi korpusning to'liq kengligida joylashgan va burun hovuziga to'g'ridan-to'g'ri kirish imkoniyatiga ega, bu esa maketning eksklyuzivligini ta'kidlaydi. Mehmon xonalari ikkita VIP Suit va ikkita konvertatsiya qilinadigan ikki kishilik kabinani o'z ichiga oladi. Ekipajning keng joylari olti kishiga mo'ljallangan bo'lib, yaxtani uzoq sayohatlar uchun funktsional qiladi.
Qorong'i yog'och panellar va qatronli qoplamali qoplamali shiftlar yordamida tayyorlangan salon tashqi makon effektini yaratib, katlanadigan terastaga qaraydi. Ichki makon "balıksırtı" naqshlari va taqlid tosh materiallari bilan to'ldirilgan, egasining hammomi esa Calacatta marmaridan ishlangan.
Modelning asosiy xususiyatlari orasida dengiz bilan vizual aloqani kuchaytiradigan shaffof orqa Plank, ko'p qirrali mebellar, shuningdek, transom eshigini tender va Jet ski uchun garajli yashash joyiga aylantiradigan transformator platformalari mavjud.
Loyiha me'morlarining ta'kidlashicha, sl110a-dagi assimetriya shunchaki rasmiy echim emas, balki makon uyg'unligiga erishish vositasiga aylandi. Bu ochiqlik tuyg'usini yaratadi, ichki hajmlarni oshiradi va ichki va tashqi zonalar orasidagi chegaralarni xiralashtiradi.
Sanlorenzo yirik yaxtalar segmentida doimiy ravishda o'z o'rnini egallaydi, bu erda dizayn dengiz muhandisligidan tashqariga chiqadi va me'moriy san'atning bir qismiga aylanadi. SL110A nafaqat brend evolyutsiyasini, balki global iste'molchilarning xohish-istaklaridagi o'zgarishlarni ham namoyish etadi, bu erda tezlik emas, balki texnologiya, estetika va egasining shaxsiy tajribasi uyg'unligi qadrlanadi.

Итальянская верфь Sanlorenzo представила модель SL110A — новейшее дополнение к линейке асимметричных глиссирующих яхт серии SL. Дебют состоялся на Каннском яхтенном фестивале, одном из ключевых мировых мероприятий яхтенной индустрии.
SL110A длиной 33,5 метра заняла промежуточное место между моделями SL96A и SL120A, продолжив линию, где асимметрия становится фирменной чертой. В основе концепции — пространственная эргономика, позволяющая раскрыть новые возможности планировки и превратить яхту в архитектурное пространство на воде.
Главная особенность конструкции — асимметричный корпус с расширением по левому борту, который обеспечивает больше внутреннего пространства и открывает панорамные виды. Такой подход стал развитием дизайнерских решений, начатых с моделей SL102A и SL106A.
Яхта оснащена двумя двигателями MTU 16V2000 M96L мощностью 2637 л.с., что позволяет развивать скорость до 27 узлов. При этом запас хода достигает 1250 морских миль на экономичном режиме. Такой баланс скорости и дальности делает SL110A привлекательной для владельцев, ценящих универсальность и свободу передвижения.
Внутренние и внешние зоны тщательно продуманы для максимального комфорта. Каютa владельца расположена на всю ширину корпуса и имеет прямой выход к носовому бассейну, что подчеркивает эксклюзивность планировки. Гостевые помещения включают два VIP-люкса и две трансформируемые двухместные каюты. Просторные зоны экипажа рассчитаны на шесть человек, что делает яхту функциональной для длительных путешествий.
Салон, выполненный с применением панелей из темного дерева и кессонных потолков с отделкой из смолы, выходит на откидную террасу, создавая эффект открытого пространства. Интерьер дополняют узоры «елочка» и материалы с имитацией камня, а ванная комната владельца отделана мрамором Calacatta.
Среди ключевых особенностей модели — прозрачный кормовой планширь, усиливающий визуальную связь с морем, универсальная мебель, а также платформы-трансформеры, превращающие транцевую дверь в зону отдыха с гаражом для тендера и гидроцикла.
Архитекторы проекта отмечают, что асимметрия в SL110A стала инструментом для достижения гармонии пространства, а не просто формальным решением. Она создает ощущение открытости, увеличивает объемы интерьеров и стирает границы между внутренними и внешними зонами.
Sanlorenzo последовательно закрепляет позиции в сегменте крупных яхт, где дизайн выходит за рамки морской инженерии и становится частью архитектурного искусства. SL110A демонстрирует не только эволюцию бренда, но и изменения в глобальных потребительских предпочтениях, где ценится не скорость как таковая, а гармония технологий, эстетики и индивидуального опыта владельца.