Xitoyda Guangdong provinsiyasida joylashgan dunyodagi eng yirik Jiangmen Underground Neutrino Observatory (Juno) neytrino detektori ish boshladi. Ushbu ob'ekt materiya va Koinotning asosiy xususiyatlarini o'rganish uchun yaratilgan va allaqachon ilmiy ma'lumotlarni to'plashni boshlagan.
Noyob qurilma diametri 35 metr bo'lgan, 20 ming tonna suyuq sintilator bilan to'ldirilgan sferik tankdir. Dizayn 44 metr chuqurlikdagi er osti suv havzasida 700 metr chuqurlikda joylashgan bo'lib, tashqi shovqinlarni minimallashtirishga imkon beradi. Juno ob'ektdan 53 kilometr uzoqlikda joylashgan Tayshan va Yangjiangdagi atom qurilmalarining ishlashi natijasida hosil bo'lgan neytrinolar massasini o'lchaydi.
Loyihaning ishga tushirilishi 2008 yilda boshlangan Xitoy fanlar akademiyasining ko'p yillik faoliyati natijasida yuzaga keldi. Ob'ektning taxminiy ishlash muddati 30 yilni tashkil etadi, bu olimlarga neytrinolarni har tomonlama o'rganish va materiya tuzilishi modellarini aniqlashtirish uchun ma'lumot olish imkonini beradi. Loyiha menejerlari ishga tushirishni global yuqori energiya fizikasi uchun tarixiy voqea deb atashadi, chunki bunday o'lchov va aniqlik darajasidagi detektor birinchi marta ishga tushirilgan.
Ishlab chiquvchilarning fikriga ko'ra, Juno zamonaviy ilm-fanning asosiy muammolarini, shu jumladan neytrino massasini aniqlash va ularning xususiyatlarini o'rganishga hissa qo'shishga qodir. Ushbu zarralar Koinotning shakllanishida muhim rol o'ynaydi, ammo ular hali ham eng kam tushunilganlardan biri bo'lib qolmoqda. Loyihaning bosh muhandisi ushbu inshootni qurish uchun ko'p yillik rejalashtirish, sinov va texnik takomillashtirish zarurligini ta'kidladi, bu nafaqat Xitoy uchun, balki global ilmiy muhit uchun ham muhim yutuqdir.

В Китае начал работу крупнейший в мире детектор нейтрино Jiangmen Underground Neutrino Observatory (Juno), расположенный в провинции Гуандун. Этот объект создан для изучения фундаментальных свойств материи и Вселенной и уже приступил к сбору научных данных.
Уникальная установка представляет собой сферический резервуар диаметром 35 метров, заполненный 20 тысячами тонн жидкого сцинтиллятора. Конструкция размещена в подземном водном бассейне глубиной 44 метра на глубине 700 метров под землёй, что позволяет минимизировать внешние помехи. Juno будет измерять массу нейтрино, возникающих в результате работы атомных установок в Тайшане и Янцзяне, расположенных в 53 километрах от объекта.
Запуск проекта стал результатом многолетней работы Китайской академии наук, которая инициировала его в 2008 году. Расчётный срок эксплуатации объекта составляет 30 лет, что позволит учёным получать данные для комплексного изучения нейтрино и уточнения моделей строения материи. Руководители проекта называют запуск историческим событием для мировой физики высоких энергий, поскольку впервые заработал детектор такого масштаба и уровня точности.
По словам разработчиков, Juno способен внести вклад в решение ключевых проблем современной науки, включая определение массы нейтрино и исследование их свойств. Эти частицы играют важную роль в формировании Вселенной, однако до сих пор остаются одними из наименее изученных. Главный инженер проекта подчеркнула, что строительство объекта потребовало многих лет планирования, тестирования и технических доработок, что делает завершение работ значимым достижением не только для Китая, но и для мировой научной среды.