O'zbekiston raqamli texnologiyalar vazirligida vazir o'rinbosari Jamol Maqsudovning elektron tijorat palatasi prezidenti Van Nin boshchiligidagi Xitoy Xalq Respublikasi delegatsiyasi bilan uchrashuvi bo'lib o'tdi. Muzokaralar axborot-kommunikatsiya texnologiyalari, raqamli iqtisodiyot va elektron tijorat sohasidagi hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan.
Xitoy tomoni raqamlashtirish sohasidagi islohotlar natijalariga va O'zbekistonda zamonaviy IT-ekotizimni shakllantirishga qaratilgan tashabbuslarga alohida qiziqish bildirdi. Delegatsiya yig'ilishida IT Park Uzbekistan loyihalari, shuningdek, elektron hukumat va raqamli xizmatlar sohasidagi yechimlarni amalga oshiruvchi UZINFOCOM markazi faoliyati haqida ma'lumot berildi.
XXR vakillari O'zbekistonning raqamli infratuzilmani shakllantirishdagi ulkan yutuqlarini qayd etib, hamkorlikni kengaytirishga tayyorligini bildirdi. Asosiy e'tibor elektron tijorat sohasidagi qo'shma tashabbuslar istiqbollari, ilg'or raqamli texnologiyalarni joriy etish va innovatsion startaplarni rivojlantirishga qaratildi.
Tomonlar hamkorlikning yangi shakllarini, jumladan, investitsiya loyihalarini yaratish, raqamli iqtisodiyotni tartibga solish bo'yicha tajriba almashish va qo'shma forumlarni tashkil etish imkoniyatlarini muhokama qildilar. Innovatsion yechimlarni joriy etishni jadallashtirish va transchegaraviy elektron savdoni rivojlantirish maqsadida ikki mamlakat tadbirkorlari o'rtasida to'g'ridan-to'g'ri aloqalarni mustahkamlash muhimligi ta'kidlandi.
Uchrashuv yakunida O'zbekiston va Xitoy o'rtasidagi raqamli aloqalarni rivojlantirishda yangi bosqich bo'lishi mumkin bo'lgan hamkorlikni yanada chuqurlashtirish va aniq loyihalarni amalga oshirishga o'zaro qiziqish bildirildi.

В Министерстве цифровых технологий Узбекистана состоялась встреча заместителя министра Джамола Максудова с делегацией Китайской Народной Республики во главе с президентом Палаты электронной торговли Ван Нином. Переговоры были сосредоточены на укреплении взаимодействия в сфере информационно-коммуникационных технологий, цифровой экономики и электронной коммерции.
Китайская сторона проявила особый интерес к результатам реформ в области цифровизации и к инициативам, направленным на формирование современной IT-экосистемы в Узбекистане. В ходе встречи делегации была представлена информация о проектах IT Park Uzbekistan, а также о деятельности Центра UZINFOCOM, который реализует решения в области электронного правительства и цифровых сервисов.
Представители КНР отметили значительные успехи Узбекистана в формировании цифровой инфраструктуры и выразили готовность к расширению сотрудничества. Основное внимание уделялось перспективам совместных инициатив в сфере электронной коммерции, внедрения передовых цифровых технологий и развитию инновационных стартапов.
Стороны обсудили возможность создания новых форм партнерства, включая инвестиционные проекты, обмен опытом в области регулирования цифровой экономики и организацию совместных форумов. Подчеркнута важность укрепления прямых контактов между предпринимателями двух стран для ускорения внедрения инновационных решений и развития трансграничной электронной торговли.
По итогам встречи была выражена взаимная заинтересованность в дальнейшем углублении сотрудничества и реализации конкретных проектов, которые могут стать новым этапом в развитии цифровых связей между Узбекистаном и Китаем.