O'zbekiston raqamli texnologiyalar vazirligida vazir o'rinbosari Jamol Maqsudovning elektron tijorat palatasi prezidenti Van Nin boshchiligidagi Xitoy Xalq Respublikasi delegatsiyasi bilan uchrashuvi bo'lib o'tdi. Muzokaralar axborot-kommunikatsiya texnologiyalari, raqamli iqtisodiyot va elektron tijorat sohasidagi hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan.
Xitoy tomoni raqamlashtirish sohasidagi islohotlar natijalariga va O'zbekistonda zamonaviy IT-ekotizimni shakllantirishga qaratilgan tashabbuslarga alohida qiziqish bildirdi. Delegatsiya yig'ilishida IT Park Uzbekistan loyihalari, shuningdek, elektron hukumat va raqamli xizmatlar sohasidagi yechimlarni amalga oshiruvchi UZINFOCOM markazi faoliyati haqida ma'lumot berildi.
XXR vakillari O'zbekistonning raqamli infratuzilmani shakllantirishdagi ulkan yutuqlarini qayd etib, hamkorlikni kengaytirishga tayyorligini bildirdi. Asosiy e'tibor elektron tijorat sohasidagi qo'shma tashabbuslar istiqbollari, ilg'or raqamli texnologiyalarni joriy etish va innovatsion startaplarni rivojlantirishga qaratildi.
Tomonlar hamkorlikning yangi shakllarini, jumladan, investitsiya loyihalarini yaratish, raqamli iqtisodiyotni tartibga solish bo'yicha tajriba almashish va qo'shma forumlarni tashkil etish imkoniyatlarini muhokama qildilar. Innovatsion yechimlarni joriy etishni jadallashtirish va transchegaraviy elektron savdoni rivojlantirish maqsadida ikki mamlakat tadbirkorlari o'rtasida to'g'ridan-to'g'ri aloqalarni mustahkamlash muhimligi ta'kidlandi.
Uchrashuv yakunida O'zbekiston va Xitoy o'rtasidagi raqamli aloqalarni rivojlantirishda yangi bosqich bo'lishi mumkin bo'lgan hamkorlikni yanada chuqurlashtirish va aniq loyihalarni amalga oshirishga o'zaro qiziqish bildirildi.

The Ministry of Digital Technologies of Uzbekistan hosted a meeting of Deputy Minister Jamol Maksudov with a delegation of the People's Republic of China headed by President of the Chamber of Electronic Commerce Wang Ning. The talks focused on strengthening cooperation in the field of information and communication technologies, digital economy and e-commerce.
The Chinese side showed particular interest in the results of digitalization reforms and initiatives aimed at creating a modern IT ecosystem in Uzbekistan. During the meeting, the delegation was provided with information about IT Park Uzbekistan projects, as well as about the activities of the UZINFOCOM Center, which implements solutions in the field of e-government and digital services.
Representatives of the People's Republic of China noted the significant success of Uzbekistan in the formation of digital infrastructure and expressed readiness to expand cooperation. The main focus was on the prospects for joint initiatives in the field of e-commerce, the introduction of advanced digital technologies and the development of innovative startups.
The parties discussed the possibility of creating new forms of partnership, including investment projects, exchange of experience in the field of digital economy regulation, and organization of joint forums. The importance of strengthening direct contacts between entrepreneurs of the two countries to accelerate the implementation of innovative solutions and the development of cross-border e-commerce was emphasized.
Following the meeting, mutual interest was expressed in further deepening cooperation and implementing specific projects that can become a new stage in the development of digital relations between Uzbekistan and China.