Rossiya federal monopoliyaga qarshi xizmati Sberbank va Yandex kompaniyasiga reklama sohasidagi qonun hujjatlarini buzganlik uchun jarima soldi. Buning sababi Yandex Direct xizmati orqali e'lon qilingan transport vositasini sotib olish uchun kredit olish imkoniyati to'g'risida reklama bannerini joylashtirish edi.
Agentlik ma'lumotlariga ko'ra, reklama xabarida moliyaviy xatarlar to'g'risida majburiy ogohlantirish yo'q edi. Qonunga ko'ra, iste'mol kreditlari yoki kreditlar bo'yicha har qanday reklama "moliyaviy imkoniyatlaringiz va xavflaringizni baholang"iborasini o'z ichiga olishi kerak. Ushbu talabni buzish reklama beruvchiga ham, reklama tarqatuvchiga ham javobgarlikni yuklaydi.
Ilgari fas materiallarni noto'g'ri deb topdi va ulardan foydalanishni to'xtatish to'g'risida ko'rsatmalar berdi. Natijada kompaniyalar ma'muriy javobgarlikka tortildi. Rossiya Federatsiyasi ma'muriy kodeksining 14.3-moddasiga binoan yuridik shaxslar uchun jarima miqdori 100 dan 500 ming rublgacha bo'lishi mumkin.
Mutaxassislarning ta'kidlashicha, ushbu qaror Rossiyada moliyaviy xizmatlar reklamalari ustidan nazoratni kuchaytirishni ta'kidlaydi. Monopoliyaga qarshi organlar kredit bozorida iste'molchilar manfaatlarini himoya qilish orqali tajovuzkor va chalg'ituvchi reklama amaliyotlarini cheklashga intilishadi.
Sberv va Yandex kabi yirik o'yinchilarga nisbatan jarimalar nazorat organlari moliya institutlari va raqamli platformalarning reklama kampaniyalarini, ayniqsa, onlayn kreditlar va kredit takliflarining ko'payishi sharoitida diqqat bilan kuzatib borishini ko'rsatadi.

Федеральная антимонопольная служба России наложила штрафы на Сбербанк и компанию Яндекс за нарушение законодательства в сфере рекламы. Поводом стало размещение рекламного баннера о возможности получения кредита на приобретение транспортного средства, опубликованного через сервис «Яндекс Директ».
По информации ведомства, в рекламном сообщении отсутствовало обязательное предупреждение о финансовых рисках. Согласно закону, любая реклама потребительских кредитов или займов должна содержать фразу: «Оценивайте свои финансовые возможности и риски». Нарушение этого требования возлагает ответственность как на рекламодателя, так и на распространителя рекламы.
Ранее ФАС признала материалы ненадлежащими и выдала предписания о прекращении их использования. В результате компании были привлечены к административной ответственности. Размер штрафа для юридических лиц по статье 14.3 КоАП РФ может составлять от 100 до 500 тысяч рублей.
Эксперты отмечают, что это решение подчёркивает ужесточение контроля за рекламой финансовых услуг в России. Антимонопольные органы стремятся ограничить агрессивные и вводящие в заблуждение рекламные практики, защищая интересы потребителей на рынке кредитования.
Штрафные меры в отношении крупных игроков, таких как Сбер и Яндекс, сигнализируют о том, что надзорные органы будут внимательно отслеживать рекламные кампании финансовых институтов и цифровых платформ, особенно в условиях роста числа онлайн-займов и кредитных предложений.