Sberbank Bluetooth low energy texnologiyasiga asoslangan iPhone egalari uchun yangi kontaktsiz to'lov imkoniyatini taqdim etdi. Endi to'lovni internetga ulanmasdan ham amalga oshirish mumkin, bu esa xizmatni turli sharoitlarda foydalanuvchilar uchun qulayroq va qulayroq qiladi.
Funktsiya "onlayn aktivlar" mobil ilovasining yangilangan versiyasida amalga oshiriladi. Faollashtirish uchun qo'shimcha Sozlamalar talab qilinmaydi: yangilanishni o'rnatish va ilovaga Bluetooth-ga kirishga ruxsat berish kifoya. To'lov yil davomida yangilangan va yangi texnologiyaga moslashtirilgan bankning yangilangan biometrik terminallarida qo'llab-quvvatlanadi.
Mijozlar to'lov tizimidan qat'i nazar, "dunyo", Visa yoki Mastercard bo'lsin, har qanday hisobvaraqlardan hisob — kitob qilishlari mumkin. Bundan tashqari, sodiqlik dasturi "rahmat"bonuslarini hisoblash bilan saqlanadi.
"Vzhuh" deb nomlangan texnologiya to'lov echimlari sohasida xalqaro xavfsizlik standartlariga javob beradi. Sberning ta'kidlashicha, uni boshqa banklar ham amalga oshirishi mumkin. U allaqachon T-bank va Alfa-bank tomonidan sinovdan o'tkazilmoqda va sinovlar tugagandan so'ng, ushbu tashkilotlarning mijozlari ushbu xizmatdan 1,2 milliondan ortiq Sber terminallarida foydalanishlari mumkin.
Yangi funktsiyaning ishga tushirilishi Rossiyaning eng yirik bankining FinTech sohasidagi mavqeini mustahkamlash va foydalanuvchilarga tanish kontaktsiz to'lov xizmatlariga alternativa taklif qilish istagini aks ettiradi. Texnologik jihatdan mustaqil echimlarga talab ortib borayotganligi sababli, ushbu qadam mintaqada raqamli moliyaviy xizmatlarni rivojlantirishda muhim bosqich bo'lishi mumkin.

Сбербанк представил новую возможность бесконтактных платежей для владельцев iPhone, основанную на технологии Bluetooth low energy. Теперь оплата возможна даже без подключения к интернету, что делает сервис более удобным и доступным для пользователей в разных условиях.
Функция реализована в обновлённой версии мобильного приложения «Активы онлайн». Для активации не требуется дополнительных настроек: достаточно установить обновление и разрешить приложению доступ к Bluetooth. Оплата поддерживается на модернизированных биометрических терминалах банка, которые в течение года были обновлены и адаптированы под новую технологию.
Клиенты могут рассчитываться с любых счетов вне зависимости от платёжной системы — будь то «Мир», Visa или Mastercard. Дополнительно сохраняется программа лояльности с начислением бонусов «Спасибо».
Технология, получившая внутреннее название «Вжух», соответствует международным стандартам безопасности в сфере платёжных решений. Сбер отмечает, что она доступна для внедрения и другими банками. Уже сейчас её тестируют Т-Банк и Альфа-Банк, а после завершения испытаний клиенты этих организаций смогут использовать сервис на более чем 1,2 миллиона терминалов Сбера.
Запуск новой функции отражает стремление крупнейшего российского банка укрепить позиции в области финтеха и предложить пользователям альтернативу привычным сервисам бесконтактной оплаты. В условиях растущего спроса на технологически независимые решения этот шаг может стать значимым этапом в развитии цифровых финансовых сервисов в регионе.