Kvinslend universiteti olimlari yangi fizika haqidagi farazlarga murojaat qilmasdan Koinot evolyutsiyasi nazariyasining bir qancha uzoq davom etgan paradokslariga oydinlik kiritadigan kosmologik modelni taklif qilishdi. Rivojlanish yirik tuzilmalar — kengayib borayotgan bo'shliqlar va qulab tushadigan hududlarning kuzatuv va o'lchov natijalariga ta'sirini hisobga olishga asoslangan. Tahlil qilish uchun Dark Energy Spectroscopic Instrument (DESI) loyihasi ma'lumotlaridan foydalaniladi, ular materiyaning 11 milliard yorug'lik yiligacha bo'lgan masofada taqsimlanishini qamrab oladi.
Kosmologiyaning an'anaviy modellari materiyani bir hil va o'zaro ta'sir qilmaydigan deb biladi, ammo yangi kontseptsiya yulduzlar, galaktikalar, qora tuynuklar va bo'sh joyning katta hududlari o'zaro ta'sir qiladigan haqiqiy rasmga tayanadi. Ushbu elementlar tortishish jarayonlari va boshqa kuchlarga ta'sir qiluvchi murakkab tuzilmani hosil qiladi, bu kosmologik kuzatuvlarda bevosita aks etadi.
Tadqiqotchilarning asosiy yutug'i bo'shliqlar va klasterlarning minimal o'lchamlarini ajratib ko'rsatish edi, bunda ularning o'lchovlarga ta'siri sezilarli bo'ladi. Mustaqil ma'lumotlar to'plamini DESI natijalari bilan taqqoslash bir-biriga mos kelishini ko'rsatdi: bu koinotning kengayish tezligi va taxmin qilingan qorong'u energiyaning xususiyatlarini baholashdagi tafovutlar bilan bog'liq anomaliyalarni tushuntirishi mumkin bo'lgan katta bo'shliqlar va ularning qulash joylari bilan kombinatsiyasi.
Olimlarning ishi zamonaviy kosmologiyaning eng ko'p muhokama qilingan ikkita muammosiga bevosita ta'sir qiladi. Birinchisi," Xabbl tarangligi " bo'lib, u Koinotning turli usullar bilan kengayish tezligini taxmin qilishdagi farqlar bilan bog'liq. Ikkinchisi - dinamik qorong'u energiya gipotezasi. Yangi modelga ko'ra, Koinotning tuzilishini hisobga olish, qo'shimcha farazlarni kiritmasdan, kuzatilgan kengayish tezligining pasayishini tushuntirishi mumkin.
Tadqiqot mualliflarining fikriga ko'ra, ularning yondashuvi astronomik ma'lumotlarning talqinini qayta ko'rib chiqishga yo'l ochadi va o'lchov natijalaridagi nomuvofiqliklar Koinot qurilmasining murakkabligining tabiiy natijasi bo'lishi mumkinligini ko'rsatadi. Yangi matematik apparat kosmologiyaning umumiy rasmini soddalashtirish va haqiqiy astrofizik ma'lumotlarni tahlil qilish vositalarini kengaytirish orqali allaqachon ma'lum bo'lgan fizik jarayonlar asosida kuzatilgan effektlarni hisoblash imkonini beradi.

Учёные Университета Квинсленда предложили космологическую модель, которая может пролить свет на ряд давних парадоксов теории эволюции Вселенной, не прибегая к гипотезам о новой физике. В основе разработки лежит учёт влияния крупных структур — расширяющихся пустот и коллапсирующих областей — на результаты наблюдений и измерений. Для анализа использованы данные проекта Dark Energy Spectroscopic Instrument (DESI), охватывающие распределение материи на расстояниях до 11 миллиардов световых лет.
Традиционные модели космологии рассматривают материю как однородную и невзаимодействующую, однако новая концепция опирается на реальную картину, где взаимодействуют звёзды, галактики, чёрные дыры и большие области пустого пространства. Эти элементы формируют сложную структуру, влияющую на гравитационные процессы и другие силы, что напрямую отражается на космологических наблюдениях.
Ключевым достижением исследователей стало выделение минимальных размеров пустот и скоплений, при которых их влияние на измерения становится заметным. Сравнение независимых наборов данных с результатами DESI показало совпадение: именно крупные пустоты и их сочетания с областями коллапса могут объяснять аномалии, связанные с расхождениями в оценке скорости расширения Вселенной и свойствами предполагаемой тёмной энергии.
Работа учёных напрямую затрагивает две наиболее обсуждаемые проблемы современной космологии. Первая — это «напряжение Хаббла», связанное с различиями в оценках скорости расширения Вселенной по разным методикам. Вторая — гипотеза о динамической тёмной энергии. Согласно новой модели, учёт структуры Вселенной может сам по себе объяснить снижение наблюдаемой скорости расширения без необходимости вводить дополнительные гипотезы.
По словам авторов исследования, их подход открывает путь к пересмотру интерпретации астрономических данных, демонстрируя, что несоответствия в результатах измерений могут быть естественным следствием сложности устройства Вселенной. Новый математический аппарат позволяет рассчитывать наблюдаемые эффекты на основе уже известных физических процессов, упрощая общую картину космологии и расширяя инструменты анализа реальных астрофизических данных.