O'zbekistonda qurilish texnologiyalari sohasida yirik investitsiya loyihasi amalga oshiriladi. Qozog'iston qurilish xoldingi prefabrikatsiya zavodlarini qurish rejalarini e'lon qildi, bu esa qisqa vaqt ichida to'liq bezakli ko'p qavatli uylar qurishga imkon beradi. Yangi texnologiya 16 qavatli binolarni besh oygacha qurish uchun mo'ljallangan bo'lib, respublikada uy-joy qurilishiga yondashuvni sezilarli darajada o'zgartiradi.
Investitsiyalar nafaqat ishlab chiqarish quvvatlarini yaratishga, balki sanoat qurilishining to'liq tsiklini rivojlantirishga ham yo'naltiriladi. Fasad materiallari, panellar, zinapoyalar, sanitariya-tesisat bloklari va boshqa elementlarni ishlab chiqarish rejalashtirilgan bo'lib, ular joyida yig'ilib, vaqt va mehnat xarajatlarini minimallashtiradi. Ushbu yondashuv O'zbekistonning aholini zamonaviy va arzon uy-joy bilan jadal ta'minlashga bo'lgan dolzarb ehtiyojlariga javob beradi.
Xolding allaqachon katta xalqaro tajribaga ega: har yili oltita mamlakatda, shu jumladan AQSh, BAA va O'zbekistonda 20 mingdan ortiq kvartiralarni ijaraga oladi. Bunday loyihalarni amalga oshirish minglab mutaxassislar uchun ish o'rinlarini yaratadi va kompaniyaning mintaqadagi qurilish bozorida etakchilardan biri sifatida mavqeini mustahkamlaydi.
Investitsiya dasturiga muhim qo'shimcha yiliga 5 minggacha qurilish kasblari bo'yicha mutaxassislar — muhandislar, menejerlar va ustalarni tayyorlashga mo'ljallangan o'quv markazini yaratish bo'ladi. Bu qurilish sanoatining uzoq muddatli barqarorligini ta'minlab, malakali kadrlar bazasini shakllantirishga imkon beradi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev tashabbusni qo'llab-quvvatlab, bunday miqyosdagi loyihalar mamlakat iqtisodiyoti uchun strategik ahamiyatga ega ekanligini ta'kidladi. Davlatimiz rahbari ta'lim komponentiga alohida e'tibor qaratib, mutaxassislarni tayyorlash har qanday sohani rivojlantirishning asosi ekanligini ta'kidladi.
Yangi loyiha zamonaviy texnologiyalarni joriy etish, bandlikni oshirish va shahar infratuzilmasini jadal rivojlantirishga ko'maklashib, O'zbekiston qurilish industriyasini o'zgartirishda muhim qadam bo'lishi mumkin.

A major investment project in the field of construction technologies will be implemented in Uzbekistan. Kazakhstan Construction Holding has announced plans to build pre-fabrication plants that will allow the construction of multi-storey residential buildings with full finishing in the shortest possible time. The new technology is designed for the construction of 16-storey buildings in up to five months, which significantly changes the approach to housing construction in the republic.
Investments will be directed not only to the creation of production facilities, but also to the development of a full cycle of industrial construction. It is planned to produce facade materials, panels, staircases, plumbing blocks and other elements that will be assembled on site, minimizing time and labor costs. This approach meets the urgent need of Uzbekistan to accelerate the provision of modern and affordable housing to the population.
The holding already has significant international experience: it rents out more than 20 thousand apartments annually in six countries, including the United States, the United Arab Emirates and Uzbekistan. The implementation of such projects creates jobs for thousands of specialists and strengthens the company's position as one of the leaders in the construction market of the region.
An important addition to the investment program will be the creation of a training center designed to train up to 5 thousand construction professionals per year — engineers, managers and craftsmen. This will allow us to form our own base of qualified personnel, ensuring the long-term sustainability of the construction industry.
President Shavkat Mirziyoyev supported the initiative, stressing that projects of this scale are of strategic importance for the country's economy. The Head of state paid special attention to the educational component, noting that training specialists is the foundation for the development of any industry.
The new project can become a key step in the transformation of the construction industry in Uzbekistan, contributing to the introduction of modern technologies, employment growth and accelerated development of urban infrastructure.