O'zbekistonda bozor nazorati sohasida davlat va fuqarolar o'rtasidagi o'zaro munosabatlarning yangi modeli shakllanmoqda. 21 avgust kuni jamoatchilik muhokamasiga kiritilgan "bozor nazorati to'g'risida" gi qonun loyihasiga ko'ra, mamlakatda sifatsiz va potentsial xavfli mahsulotlarni sotish faktlari to'g'risida ma'lumot beruvchi fuqarolarni moddiy rag'batlantirish tizimi joriy etiladi.
Hujjat loyihasi Vazirlar Mahkamasiga to'rt oy ichida tovar xavfsizligi sohasidagi qoidabuzarliklar to ' g 'risida ishonchli axborot berganlik uchun jismoniy shaxslarga haq to' lash mexanizmini ishlab chiqish va tasdiqlash vazifasini yuklaydi. Ushbu tashabbus aholining sifat standartlarini ta'minlash va iste'molchilar huquqlarini himoya qilishda faol ishtirok etishga qaratilgan.
Qonun loyihasida, shuningdek, xavfli tovarlardan foydalanish natijasida zarar ko'rgan fuqarolarga kompensatsiya to'lovlarini kafolatlaydigan qoidalar mavjud. Agar halokatli natija yuzaga kelsa, kompensatsiya moddiy zararning to'liq miqdoridan past bo'lishi mumkin emas. Nogironlikni aniqlashda-bu miqdorning kamida yarmi, sog'liqqa boshqa zarar etkazilganda — kamida beshdan biri.
Nazorat tizimi nazorat xaridlarini o'tkazish, laboratoriya va mustaqil ekspertizalarni o'tkazish, fuqarolarning murojaatlarini tahlil qilish, shuningdek mahsulotlarning belgilangan texnik va sanitariya me'yorlariga muvofiqligini tekshirishni o'z ichiga olgan keng qamrovli nazorat modeliga asoslanadi. Belgilangan talablar buzilganligi aniqlangan taqdirda, tovarlar 15 ish kunidan kechiktirmay bozordan olib qo'yilishi kerak.
Tashabbus iste'molchilarni himoya qilishning proaktiv modeliga o'tishni ta'kidlaydi, unda fuqarolar bozorni tartibga solish tizimining to'laqonli ishtirokchilari sifatida qaraladi. Shu bilan birga, davlat organlari qonunbuzarliklarning huquqiy malakasini olish va majburiy qarorlar qabul qilishning mutlaq huquqini saqlab qoladilar.
Qonun loyihasining jamoatchilik muhokamasi 2025-yil 5-sentabrgacha davom etadi. Agar barcha zarur tartib-qoidalar ma'qullangan va bajarilgan bo'lsa, qonun 2026-yil 1-iyulda kuchga kirishi rejalashtirilgan. Yangilik iste'molchilar xavfsizligining barqaror modelini shakllantirish va ichki bozorda jamoatchilik nazorati mexanizmlarini rivojlantirish yo'lidagi muhim qadam bo'lishi kutilmoqda.

В Узбекистане формируется новая модель взаимодействия между государством и гражданами в сфере рыночного надзора. Согласно законопроекту «О рыночном надзоре», вынесенному на общественное обсуждение 21 августа, в стране будет внедрена система материального поощрения граждан, информирующих о фактах реализации некачественной и потенциально опасной продукции.
Проект документа возлагает на Кабинет Министров задачу в течение четырёх месяцев разработать и утвердить механизм вознаграждения физическим лицам за предоставление достоверной информации о нарушениях в сфере товарной безопасности. Эта инициатива направлена на активное вовлечение населения в обеспечение стандартов качества и защиты потребительских прав.
Законопроект также содержит нормы, предусматривающие гарантии компенсационных выплат гражданам, пострадавшим от использования небезопасных товаров. В случае наступления летального исхода компенсация не может быть ниже полной суммы материального ущерба. При установлении инвалидности — минимум половина данной суммы, а при причинении иного вреда здоровью — не менее одной пятой.
Система надзора будет базироваться на комплексной модели контроля, включающей проведение контрольных закупок, проведение лабораторных и независимых экспертиз, анализ обращений граждан, а также проверку соответствия продукции установленным техническим и санитарным нормам. В случае установления фактов нарушения установленных требований, товары должны быть изъяты с рынка не позднее чем через 15 рабочих дней.
Инициатива подчеркивает переход к проактивной модели защиты потребителя, в которой граждане рассматриваются как полноценные участники системы рыночного регулирования. При этом государственные органы сохраняют за собой исключительное право на правовую квалификацию нарушений и принятие обязательных к исполнению решений.
Общественное обсуждение законопроекта продлится до 5 сентября 2025 года. В случае одобрения и прохождения всех необходимых процедур, вступление закона в силу намечено на 1 июля 2026 года. Ожидается, что нововведение станет значимым шагом к формированию устойчивой модели потребительской безопасности и развитию механизмов общественного контроля на внутреннем рынке.