O'zbekistonda bozor nazorati sohasida davlat va fuqarolar o'rtasidagi o'zaro munosabatlarning yangi modeli shakllanmoqda. 21 avgust kuni jamoatchilik muhokamasiga kiritilgan "bozor nazorati to'g'risida" gi qonun loyihasiga ko'ra, mamlakatda sifatsiz va potentsial xavfli mahsulotlarni sotish faktlari to'g'risida ma'lumot beruvchi fuqarolarni moddiy rag'batlantirish tizimi joriy etiladi.
Hujjat loyihasi Vazirlar Mahkamasiga to'rt oy ichida tovar xavfsizligi sohasidagi qoidabuzarliklar to ' g 'risida ishonchli axborot berganlik uchun jismoniy shaxslarga haq to' lash mexanizmini ishlab chiqish va tasdiqlash vazifasini yuklaydi. Ushbu tashabbus aholining sifat standartlarini ta'minlash va iste'molchilar huquqlarini himoya qilishda faol ishtirok etishga qaratilgan.
Qonun loyihasida, shuningdek, xavfli tovarlardan foydalanish natijasida zarar ko'rgan fuqarolarga kompensatsiya to'lovlarini kafolatlaydigan qoidalar mavjud. Agar halokatli natija yuzaga kelsa, kompensatsiya moddiy zararning to'liq miqdoridan past bo'lishi mumkin emas. Nogironlikni aniqlashda-bu miqdorning kamida yarmi, sog'liqqa boshqa zarar etkazilganda — kamida beshdan biri.
Nazorat tizimi nazorat xaridlarini o'tkazish, laboratoriya va mustaqil ekspertizalarni o'tkazish, fuqarolarning murojaatlarini tahlil qilish, shuningdek mahsulotlarning belgilangan texnik va sanitariya me'yorlariga muvofiqligini tekshirishni o'z ichiga olgan keng qamrovli nazorat modeliga asoslanadi. Belgilangan talablar buzilganligi aniqlangan taqdirda, tovarlar 15 ish kunidan kechiktirmay bozordan olib qo'yilishi kerak.
Tashabbus iste'molchilarni himoya qilishning proaktiv modeliga o'tishni ta'kidlaydi, unda fuqarolar bozorni tartibga solish tizimining to'laqonli ishtirokchilari sifatida qaraladi. Shu bilan birga, davlat organlari qonunbuzarliklarning huquqiy malakasini olish va majburiy qarorlar qabul qilishning mutlaq huquqini saqlab qoladilar.
Qonun loyihasining jamoatchilik muhokamasi 2025-yil 5-sentabrgacha davom etadi. Agar barcha zarur tartib-qoidalar ma'qullangan va bajarilgan bo'lsa, qonun 2026-yil 1-iyulda kuchga kirishi rejalashtirilgan. Yangilik iste'molchilar xavfsizligining barqaror modelini shakllantirish va ichki bozorda jamoatchilik nazorati mexanizmlarini rivojlantirish yo'lidagi muhim qadam bo'lishi kutilmoqda.

Uzbekistan is developing a new model of interaction between the state and citizens in the field of market surveillance. According to the draft law "On Market Supervision", submitted for public discussion on August 21, the country will introduce a system of material incentives for citizens who inform about the sale of low-quality and potentially dangerous products.
The draft document assigns the Cabinet of Ministers the task of developing and approving a mechanism for rewarding individuals for providing reliable information on violations in the field of commodity safety within four months. This initiative is aimed at actively involving the population in ensuring quality standards and protecting consumer rights.
The bill also contains provisions providing for guarantees of compensation payments to citizens affected by the use of unsafe goods. In the event of a fatal outcome, compensation cannot be lower than the full amount of material damage. When establishing disability — at least half of this amount, and when causing other harm to health-at least one fifth.
The system of supervision will be based on a comprehensive control model, including control purchases, laboratory and independent examinations, analysis of citizens ' complaints, as well as verification of product compliance with established technical and sanitary standards. If the facts of violation of the established requirements are established, the goods must be withdrawn from the market no later than in 15 working days.
The initiative emphasizes the transition to a proactive model of consumer protection, in which citizens are considered as full-fledged participants in the system of market regulation. At the same time, State bodies retain the exclusive right to legally qualify violations and make binding decisions.
Public discussion of the draft law will last until September 5, 2025. If approved and all necessary procedures are completed, the law will enter into force on July 1, 2026. It is expected that the innovation will be a significant step towards the formation of a sustainable model of consumer safety and the development of public control mechanisms in the domestic market.