TBC Bank Group eng yirik onlayn reklama platformasi OLX nazorat paketini sotib olish bo'yicha bitimni yakunlab, O'zbekistondagi ishtirokini kuchaytirmoqda.
O'zbekistonning mashhur payme to'lov xizmatini sotib olish bo'yicha ilgari o'tkazilgan bitimdan so'ng, bank guruhi Markaziy Osiyoda raqamli kengayish strategiyasini amalga oshirishda davom etmoqda. Mutaxassislarning fikriga ko'ra, olxni sotib olish O'zbekistonning xususiy sektoridagi so'nggi o'ttiz yillikdagi eng yirik bitimlardan biri bo'ladi.
Bitimning moliyaviy shartlari rasman oshkor etilmagan bo'lsa-da, bozor manbalari bu etakchi raqamli aktivlarni birlashtirishga qaratilgan katta miqdordagi kapital haqida ekanligini tasdiqlaydi. OLX O'zbekistondagi eng yirik onlayn xususiy va tijorat reklama xizmati sifatida barqaror mavqega ega bo'lib, millionlab foydalanuvchilarni qamrab oladi va elektron tijorat, ijara, yollash va ikkilamchi bozor yo'nalishlarini faol rivojlantirmoqda.
Bitim mamlakatning moliyaviy-raqamli ekotizimini o'zgartirishda muhim bosqichni belgilaydi. O'zbekiston xorijiy investorlar uchun, ayniqsa hukumatning iqtisodiyotni raqamlashtirish va liberallashtirish borasidagi sa'y-harakatlari doirasida jozibador yo'nalish bo'lib qolmoqda. FinTech va e - commerce sektorlarida raqobat kuchayib borayotgan bir paytda, TBC Bank Group to'lov xizmatlari va raqamli platformalar o'rtasida sinergiya yaratish orqali o'z mavqeini mustahkamlamoqda.
Milliy bozor uchun ushbu bitim strategik ahamiyatga ega. U raqamli xizmatlarning konsolidatsiyasi va vertikal integratsiyalashuvini tasdiqlaydi, shuningdek, xalqaro investorlarning O'zbekiston iqtisodiyotining barqaror rivojlanishiga ishonchini namoyish etadi. Uzoq muddatda raqobat muhiti kuchayishi va aholi uchun onlayn xizmatlar sifati oshishi kutilmoqda.
Bozor mamlakatda TBC guruhining keyingi qadamlarini, shu jumladan raqamli bank, onlayn kreditlash va Marketplace sohasida mumkin bo'lgan kengayishni kutmoqda. Iste'molchilar faolligi va raqamli savodxonlikning o'sishi fonida ushbu qadamlar O'zbekistondagi raqamli xizmatlar manzarasini sezilarli darajada o'zgartirishi mumkin.

TBC Bank Group усиливает присутствие в Узбекистане, завершив сделку по приобретению контрольного пакета крупнейшей онлайн-платформы объявлений OLX.
После ранее состоявшейся сделки по покупке популярного узбекского платёжного сервиса Payme, банковская группа продолжает реализацию своей стратегии цифровой экспансии в Центральной Азии. Покупка OLX, по оценкам экспертов, станет одной из крупнейших сделок за последние три десятилетия в частном секторе Узбекистана.
Хотя финансовые условия сделки официально не разглашаются, источники на рынке подтверждают, что речь идёт о значительном объёме капитала, направленного на консолидацию лидирующих цифровых активов. OLX занимает устойчивое положение как крупнейший онлайн-сервис частных и коммерческих объявлений в Узбекистане, охватывающий миллионы пользователей и активно развивающий направления электронной торговли, аренды, рекрутинга и вторичного рынка.
Сделка знаменует собой ключевой этап в трансформации финансово-цифровой экосистемы страны. Узбекистан остаётся привлекательным направлением для иностранных инвесторов, особенно в контексте усилий правительства по цифровизации и либерализации экономики. В условиях растущей конкуренции в финтех- и e-commerce-секторах TBC Bank Group укрепляет позиции, создавая синергию между платёжными сервисами и цифровыми платформами.
Для национального рынка эта сделка несёт стратегическое значение. Она подтверждает тренд на консолидацию и вертикальную интеграцию цифровых сервисов, а также демонстрирует доверие со стороны международных инвесторов к устойчивому развитию экономики Узбекистана. В долгосрочной перспективе ожидается усиление конкурентной среды и повышение качества онлайн-услуг для населения.
Рынок с интересом ожидает дальнейших шагов группы TBC в стране, включая возможную экспансию в сфере цифрового банкинга, онлайн-кредитования и маркетплейсов. На фоне роста потребительской активности и цифровой грамотности, эти шаги могут существенно изменить ландшафт цифровых сервисов в Узбекистане.