O'zbekistonda nodavlat notijorat tashkilotlari (NNT) faoliyatida shaffoflik va qonuniylikni oshirishga qaratilgan homiylik xayr-ehsonlarini yig'ishning yangi tartibi tasdiqlandi. Ushbu sohadagi xayriya faoliyati va davlat-ijtimoiy munosabatlar masalalarini tartibga soluvchi amaldagi qonunchilikka tegishli tuzatishlar kiritildi.
Yangilangan qoidalarga ko'ra, endi pul yig'ish faqat aniq belgilangan muddatlarda va faqat oldindan belgilangan maqsadlar uchun amalga oshirilishi kerak. Barcha naqd xayr-ehsonlar belgilangan standartlarga muvofiq muhrlangan va belgilangan shaffof idishlarda to'planishi kerak. Istisnolar faqat naqd pulsiz pul o'tkazmasi bilan va faqat qonunda nazarda tutilgan tartibda mumkin.
Belgilangan tartibni buzish ma'muriy javobgarlikka sabab bo'ladi. Fuqarolar uchun bazaviy hisoblash miqdorining 3 baravaridan 5 baravarigacha, mansabdor shaxslar uchun esa 5 baravaridan 7 baravarigacha miqdorda jarima belgilangan. Shu bilan birga, davlat xizmatchilarining NNT faoliyatiga noqonuniy aralashuvi endi 7 dan 10 BRV gacha jarima bilan jazolanadi. Ushbu chora-tadbirlar nodavlat sektorning huquqiy maqomini mustahkamlash, uning tashabbuslarini qo'llab-quvvatlash va donorlar bilan hamkorlik jarayonida korrupsiya xatarlarini oldini olishga qaratilgan.
Yangi qoidalar, shuningdek, to'plangan mablag'lardan maqsadli foydalanish uchun majburiy hisobot va huquqiy javobgarlikni nazarda tutadi. Bu ijtimoiy muammolarni samarali hal qilish va jamiyat va sheriklarning ishonchini oshirishga qodir bo'lgan yanada etuk xayriya muhitini shakllantirish uchun zarur shart-sharoitlarni yaratadi.
Xayriya mablag'larini yig'ish bo'yicha aniq reglamentni o'rnatish mamlakatdagi uchinchi sektorning ochiqligi va javobgarligini oshirishga qaratilgan keng ko'lamli islohotlarning bir qismidir. O'zbekiston fuqarolik faolligining o'sishiga va jamoat institutlarining rivojlanishiga ko'maklashuvchi barqaror va shaffof huquqiy arxitekturani barpo etish yo'lida izchil harakat qilmoqda.

В Узбекистане утверждён новый порядок сбора спонсорских пожертвований, направленный на повышение прозрачности и законности в деятельности негосударственных некоммерческих организаций (ННО). Соответствующие поправки были внесены в действующее законодательство, регулирующее вопросы благотворительной деятельности и государственно-общественных взаимоотношений в этой сфере.
Согласно обновлённым положениям, сбор денежных средств теперь должен осуществляться исключительно в чётко определённые сроки и исключительно на заранее заявленные цели. Все наличные пожертвования подлежат сбору в прозрачных контейнерах, опломбированных и зафиксированных в соответствии с установленными нормами. Исключения возможны лишь при безналичном перечислении средств, и только в порядке, предусмотренном законом.
Нарушение установленного порядка влечёт административную ответственность. Для граждан зафиксированы штрафы в размере от 3 до 5 базовых расчётных величин, для должностных лиц — от 5 до 7 БРВ. При этом незаконное вмешательство государственных служащих в деятельность ННО теперь будет наказываться штрафом от 7 до 10 БРВ. Эти меры направлены на укрепление правового статуса негосударственного сектора, поддержку его инициатив и недопущение коррупционных рисков в процессе взаимодействия с донорами.
Новые правила также предусматривают обязательную отчётность и правовую ответственность за целевое использование собранных средств. Это создаёт предпосылки для формирования более зрелой благотворительной среды, способной эффективно решать социальные задачи и усиливать доверие со стороны общества и партнёров.
Установление чёткого регламента сбора пожертвований является частью широкой реформы, нацеленной на усиление открытости и подотчётности третьего сектора в стране. Узбекистан последовательно движется к созданию устойчивой и прозрачной правовой архитектуры, способствующей росту гражданской активности и развитию общественных институтов.