O'zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev investitsiya platformalari uchun maxsus pilot tartibga solish rejimini ishga tushirish to'g'risidagi qarorni imzoladi. "Tartibga soluvchi qum qutisi" 2025-yil 1-oktabrdan boshlab ishlay boshlaydi va bir kalendar yili davomida, 2026-yil 1-oktabrgacha amal qiladi. Ushbu qadam FinTech ekotizimining rivojlanishini rag'batlantirish, kapitalni jalb qilishning raqamli vositalari va tadbirkorlik tashabbuslarini markazlashtirilmagan moliyalashtirish uchun huquqiy shart-sharoitlarni shakllantirishga qaratilgan.
Qum qutisining ishlashini nazorat qilish va unda investitsiya platformalarining ishtirok etishiga ruxsat berish istiqbolli loyihalar milliy agentligiga yuklatilgan. Innovatsiya rezidentlar va xorijiy jismoniy va yuridik shaxslarning ishtirokini nazarda tutadi.investitsiya faqat O'zbekiston hududida amalga oshirilayotgan loyihalarga amalga oshiriladi. Ushbu shart xususiy kapitalni taqsimlashda milliy yurisdiksiyaning ustuvorligini ta'kidlaydi.
Tasdiqlangan qoidalarga ko'ra, investitsiyalarni tuzatish elektron investitsiya shartnomasi yordamida amalga oshiriladi. Investitsiyalar to'g'risidagi ma'lumotlar bir zumda tadbirkorlik sub'ektlarining yagona davlat reestrida onlayn tarzda, qo'shimcha hujjatlar taqdim etmasdan ko'rsatiladi.
Innovatsion mexanizm, shuningdek, platformalar orqali mablag ' jalb qiladigan tadbirkorlar nomidan investorlarga raqamli sertifikatlar berishni o'z ichiga oladi. Elektron sertifikatlar loyihada ishtirok etish faktining qonuniy tasdig'i bo'ladi. Bundan tashqari, tomonlar o'zaro ta'sir sharoitlarini avtomatlashtirishni ta'minlab, aqlli shartnomalar orqali huquq va majburiyatlarni rasmiylashtirishi mumkin.
Yangi format investorlarni huquqiy himoya qilish standartlariga to'liq rioya qilishni o'z ichiga oladi. Pulni qaytarish va maqsadlarga erishish uchun javobgarlik investitsiyalarni jalb qiladigan shaxsga tushadi. Platforma operatorlari garov obyekti bo 'lmaydigan, majburiy undirish predmeti bo' lmaydigan yoki da 'vo qilingan loyihalarni amalga oshirishdan tashqari boshqa maqsadlarda ishlatilishi mumkin bo' lmagan investitsiya qilinadigan mablag 'lardan foydalanish imkoniyatiga ega bo' lmaydilar. Istisno faqat sud qaroridir.
"Tartibga soluvchi qum qutisi" ning joriy etilishi O'zbekiston investitsiya bozorining raqamli transformatsiyasining muhim elementidir. Ushbu tashabbus investorlarning manfaatlarini himoya qilish va ortiqcha tartibga soluvchi to'siqlarni yaratmasdan, yangi biznes modellarini sinab ko'rish uchun moslashuvchan muhitni yaratishga qaratilgan. Shuningdek, u shaffof, raqamli investitsiya infratuzilmasini shakllantirishga yo'l ochadi, bunda aqlli yechimlar integratsiya qilinadi va bitimlar huquqiy jihatdan mustahkamlanadi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев подписал постановление о запуске специального пилотного режима регулирования для инвестиционных платформ. Так называемая «регуляторная песочница» начнёт функционировать с 1 октября 2025 года и будет действовать в течение одного календарного года, до 1 октября 2026 года. Этот шаг направлен на стимулирование развития финтех-экосистемы, цифровых инструментов привлечения капитала и формирование правовых условий для децентрализованного финансирования предпринимательских инициатив.
Контроль за функционированием песочницы и допуск к участию в ней инвестиционных платформ возложен на Национальное агентство перспективных проектов. Нововведение предполагает участие как резидентов, так и иностранных физических и юридических лиц. Инвестирование будет осуществляться исключительно в проекты, реализуемые на территории Узбекистана. Это условие подчеркивает приоритет национальной юрисдикции в распределении частного капитала.
Согласно утверждённым правилам, фиксация инвестиций будет происходить с использованием электронного инвестиционного соглашения. Информация о вложениях мгновенно будет отображаться в Едином государственном реестре субъектов предпринимательства в онлайн-режиме, без необходимости предоставления дополнительных документов.
Инновационный механизм также включает выдачу цифровых свидетельств инвесторам от имени предпринимателей, привлекающих средства через платформы. Электронные сертификаты станут юридическим подтверждением факта участия в проекте. Кроме того, стороны смогут формализовать права и обязанности с помощью смарт-контрактов, обеспечивая автоматизацию условий взаимодействия.
Новый формат предполагает полное соблюдение стандартов правовой защиты инвесторов. Ответственность за возврат средств и достижение целевых показателей ложится на лицо, привлекающее инвестиции. Операторы платформ не имеют доступа к инвестируемым средствам, которые не могут быть объектом залога, предметом принудительного взыскания или использованы в любых иных целях, кроме как на реализацию заявленных проектов. Исключением является только решение суда.
Введение «регуляторной песочницы» представляет собой важный элемент цифровой трансформации инвестиционного рынка Узбекистана. Эта инициатива направлена на создание гибкой среды для испытания новых бизнес-моделей, защищая интересы инвесторов и при этом не создавая избыточных регуляторных барьеров. Она также открывает путь к формированию прозрачной, цифровой инвестиционной инфраструктуры с интеграцией смарт-решений и усиленной юридической фиксацией сделок.