O'zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev investitsiya platformalari uchun maxsus pilot tartibga solish rejimini ishga tushirish to'g'risidagi qarorni imzoladi. "Tartibga soluvchi qum qutisi" 2025-yil 1-oktabrdan boshlab ishlay boshlaydi va bir kalendar yili davomida, 2026-yil 1-oktabrgacha amal qiladi. Ushbu qadam FinTech ekotizimining rivojlanishini rag'batlantirish, kapitalni jalb qilishning raqamli vositalari va tadbirkorlik tashabbuslarini markazlashtirilmagan moliyalashtirish uchun huquqiy shart-sharoitlarni shakllantirishga qaratilgan.
Qum qutisining ishlashini nazorat qilish va unda investitsiya platformalarining ishtirok etishiga ruxsat berish istiqbolli loyihalar milliy agentligiga yuklatilgan. Innovatsiya rezidentlar va xorijiy jismoniy va yuridik shaxslarning ishtirokini nazarda tutadi.investitsiya faqat O'zbekiston hududida amalga oshirilayotgan loyihalarga amalga oshiriladi. Ushbu shart xususiy kapitalni taqsimlashda milliy yurisdiksiyaning ustuvorligini ta'kidlaydi.
Tasdiqlangan qoidalarga ko'ra, investitsiyalarni tuzatish elektron investitsiya shartnomasi yordamida amalga oshiriladi. Investitsiyalar to'g'risidagi ma'lumotlar bir zumda tadbirkorlik sub'ektlarining yagona davlat reestrida onlayn tarzda, qo'shimcha hujjatlar taqdim etmasdan ko'rsatiladi.
Innovatsion mexanizm, shuningdek, platformalar orqali mablag ' jalb qiladigan tadbirkorlar nomidan investorlarga raqamli sertifikatlar berishni o'z ichiga oladi. Elektron sertifikatlar loyihada ishtirok etish faktining qonuniy tasdig'i bo'ladi. Bundan tashqari, tomonlar o'zaro ta'sir sharoitlarini avtomatlashtirishni ta'minlab, aqlli shartnomalar orqali huquq va majburiyatlarni rasmiylashtirishi mumkin.
Yangi format investorlarni huquqiy himoya qilish standartlariga to'liq rioya qilishni o'z ichiga oladi. Pulni qaytarish va maqsadlarga erishish uchun javobgarlik investitsiyalarni jalb qiladigan shaxsga tushadi. Platforma operatorlari garov obyekti bo 'lmaydigan, majburiy undirish predmeti bo' lmaydigan yoki da 'vo qilingan loyihalarni amalga oshirishdan tashqari boshqa maqsadlarda ishlatilishi mumkin bo' lmagan investitsiya qilinadigan mablag 'lardan foydalanish imkoniyatiga ega bo' lmaydilar. Istisno faqat sud qaroridir.
"Tartibga soluvchi qum qutisi" ning joriy etilishi O'zbekiston investitsiya bozorining raqamli transformatsiyasining muhim elementidir. Ushbu tashabbus investorlarning manfaatlarini himoya qilish va ortiqcha tartibga soluvchi to'siqlarni yaratmasdan, yangi biznes modellarini sinab ko'rish uchun moslashuvchan muhitni yaratishga qaratilgan. Shuningdek, u shaffof, raqamli investitsiya infratuzilmasini shakllantirishga yo'l ochadi, bunda aqlli yechimlar integratsiya qilinadi va bitimlar huquqiy jihatdan mustahkamlanadi.

President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev has signed a decree on launching a special pilot regulatory regime for investment platforms. The so-called "regulatory sandbox" will start functioning on October 1, 2025 and will be valid for one calendar year, until October 1, 2026. This step is aimed at stimulating the development of the fintech ecosystem, digital tools for raising capital, and creating legal conditions for decentralized financing of entrepreneurial initiatives.
The National Agency for Advanced Projects is responsible for monitoring the operation of the sandbox and allowing investment platforms to participate in it. The innovation involves the participation of both residents and foreign individuals and legal entities. Investments will be made exclusively in projects implemented in the territory of Uzbekistan. This condition emphasizes the priority of national jurisdiction in the allocation of private capital.
According to the approved rules, investments will be recorded using an electronic investment agreement. Information about investments will be instantly displayed in the Unified State Register of Business Entities in online mode, without the need to provide additional documents.
The innovation mechanism also includes issuing digital certificates to investors on behalf of entrepreneurs who raise funds through platforms. Electronic certificates will become a legal confirmation of the fact of participation in the project. In addition, the parties will be able to formalize rights and obligations using smart contracts, providing automation of interaction conditions.
The new format assumes full compliance with the standards of legal protection of investors. The person attracting the investment is responsible for returning funds and achieving the target indicators. Platform operators do not have access to invested funds that cannot be pledged, subject to enforcement, or used for any other purpose other than for the implementation of declared projects. The only exception is a court decision.
The introduction of the "regulatory sandbox" is an important element of the digital transformation of the investment market in Uzbekistan. This initiative aims to create a flexible environment for testing new business models, protecting the interests of investors and at the same time not creating excessive regulatory barriers. It also opens the way to the formation of a transparent, digital investment infrastructure with the integration of smart solutions and enhanced legal registration of transactions.