2025-yil 25-26-avgust kunlari O'zbekistonga Davlat tashrifi bilan birinchi marta Iordaniya Hoshimiylar Qirolligi qiroli Abdulla II ibn Al-Husayn keladi. Taklif O'zbekiston Respublikasi prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan shaxsan yuborilgan. Tashrifning asosiy tadbirlari Samarqandda rejalashtirilgan bo'lib, u mintaqadagi asosiy diplomatik platformaga aylanadi.
Uchrashuv kun tartibi siyosiy muloqotni rivojlantirish, savdo-iqtisodiy aloqalarni mustahkamlash va yangi investitsiya formatlarini ishga tushirish kabi keng ko'lamli masalalarni qamrab oladi. Kimyo va farmatsevtika tarmoqlari, agrosanoat majmuasi, to'qimachilik sanoati va foydali qazilmalar sohasidagi kooperatsiya masalalariga alohida e'tibor qaratish rejalashtirilgan. Ushbu tarmoqlar ikki mamlakat o'rtasidagi hamkorlikni chuqurlashtirish uchun ustuvor yo'nalish sifatida qaraladi.
Alohida muzokaralar bloki gumanitar va madaniy almashinuv masalalariga, shuningdek, ta'lim va sayyohlik dasturlarini o'zaro integratsiya qilish imkoniyatlariga bag'ishlanadi. Muhokama, shuningdek, xalqaro va mintaqaviy kun tartibini, jumladan, global muammolarga qarshilik ko'rsatish va xalqaro tashkilotlar doirasida o'zaro tushunishni rivojlantirishni qamrab oladi.
Qirol Abdulla II ning tashrifi ikki tomonlama munosabatlarda burilish nuqtasi bo'lib, O'zbekiston va Iordaniyaning yanada chuqur iqtisodiy va siyosiy integratsiyasiga eshiklarni ochishi mumkin. Muzokaralarni yakunlash uchun hamkorlikning asosiy yo'nalishlari bo'yicha kelishuvlarni qayd etuvchi davlatlararo hujjatlar to'plami imzolanishi rejalashtirilgan.
Toshkentning yaqin Sharq davlatlari bilan hamkorlikni kengaytirish borasidagi tashqi siyosat ustuvorliklari hamda savdo aloqalarini diversifikatsiya qilish borasidagi sa'y-harakatlarini inobatga olgan holda, kelgusi tashrif Markaziy Osiyo va Arab dunyosi o'rtasida barqaror muloqot platformasini rivojlantirishga hissa qo'shishi mumkin.

25–26 августа 2025 года в Узбекистан с государственным визитом впервые прибудет король Хашимитского Королевства Иордания Абдалла II ибн аль-Хусейн. Приглашение было направлено лично президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым. Основные мероприятия визита запланированы в Самарканде, который становится ключевой дипломатической платформой в регионе.
Повестка встречи охватывает широкий спектр вопросов, включая развитие политического диалога, укрепление торгово-экономических связей и запуск новых инвестиционных форматов. Особое внимание планируется уделить вопросам кооперации в химической и фармацевтической отраслях, агропромышленном комплексе, текстильной промышленности и сфере полезных ископаемых. Эти секторы рассматриваются как приоритетные для углубления сотрудничества между двумя странами.
Отдельный блок переговоров будет посвящён вопросам гуманитарного и культурного обмена, а также возможностям взаимной интеграции образовательных и туристических программ. Обсуждение также охватит международную и региональную повестку, включая устойчивость к глобальным вызовам и развитие взаимопонимания в рамках международных организаций.
Визит короля Абдаллы II может стать поворотным моментом в двусторонних отношениях, открывая двери для более глубокой экономической и политической интеграции Узбекистана и Иордании. На завершение переговоров запланировано подписание пакета межгосударственных документов, фиксирующих договорённости по ключевым направлениям сотрудничества.
Учитывая внешнеполитические приоритеты Ташкента по расширению партнерства с государствами Ближнего Востока, а также усилия по диверсификации торговых связей, предстоящий визит может внести вклад в развитие устойчивой платформы диалога между Центральной Азией и арабским миром.