Rossiyaning o'n bitta shahri hududida me'moriy meros ob'ektlarini saqlash bo'yicha keng ko'lamli loyiha boshlandi. Ushbu tashabbus onlayn xizmatlar sohasidagi eng yirik raqamli platformalardan biri va tarixiy binolarni tiklashga ixtisoslashgan ko'ngillilar jamg'armasi ishtirokida amalga oshirilmoqda. Loyihani moliyalashtirish butunlay xususiy kompaniya tomonidan amalga oshirildi, poydevorlarni mustahkamlash, tom yopish, derazalarni almashtirish, drenaj tizimlarini o'rnatish va boshqa turdagi kapital ta'mirlashga sarmoya kiritdi.
Ishlar olib boriladigan shaharlar orasida Krasnodar, Nijniy Novgorod, Rostov-na-Donu, samara, Tver, Kaluga, Chelyabinsk, Tobolsk, shuningdek kichik aholi punktlari: ipatovo qishlog'i (Komi Respublikasi), totma (Vologda viloyati) va kızılcık (Kaluga viloyati). Tanlangan barcha ob'ektlar madaniy o'ziga xoslik elementlarini ifodalaydi va mahalliy sayyohlik yo'nalishlarining bir qismidir. Loyihaning maqsadi nafaqat binolarni jismoniy tiklash, balki ularni shaharlarning faol ijtimoiy va madaniy hayotiga qaytarishdir.
Tashabbus me'morlar, restavratorlar, biznes vakillari va mahalliy hokimiyatlarni birlashtirgan ko'ngillilar harakati bilan hamkorlikda amalga oshiriladi. Loyiha o'n yildan ortiq vaqtdan beri mavjud bo'lib, o'zini Rossiya shaharlarining tarixiy qiyofasini saqlab qolish sohasida jamiyat va xususiy sektor o'rtasidagi o'zaro munosabatlarning barqaror formati sifatida ko'rsatishga muvaffaq bo'ldi.
"Katta ta'mirlash va qurilish" yo'nalishini nazorat qiluvchi platforma vakili ta'kidlaganidek, bunday loyihalarda ishtirok etish tijorat faoliyatidan tashqariga chiqadi. Bu madaniy uzluksizlik va mintaqaviy rivojlanishni qo'llab-quvvatlash orqali zamonaviylik va tarixiy meros birgalikda yashashi mumkin bo'lgan muhitni shakllantirishga qo'shgan hissadir. Moliyaviy yordamdan tashqari, tashabbuskorlar shahar aholisining ishtirokini rag'batlantiradilar — har kim ob'ektlardan birini tiklashda ishtirok etish orqali ko'ngilli bo'lishi mumkin.

На территории одиннадцати российских городов стартовал масштабный проект по сохранению объектов архитектурного наследия. Инициатива реализуется при участии одной из крупнейших цифровых платформ в сфере онлайн-услуг и волонтерского фонда, специализирующегося на реставрации исторических зданий. Финансирование проекта полностью взяла на себя частная компания, инвестируя в укрепление фундаментов, кровель, замену окон, установку водосточных систем и проведение других видов капитального ремонта.
В числе городов, где будут проведены работы, значатся Краснодар, Нижний Новгород, Ростов-на-Дону, Самара, Тверь, Калуга, Челябинск, Тобольск, а также малые населённые пункты: деревня Ипатово (Республика Коми), Тотьма (Вологодская область) и Клюксы (Калужская область). Все выбранные объекты представляют собой элементы культурной идентичности и являются частью местных туристических маршрутов. Цель проекта — не только физическое восстановление строений, но и возвращение их в активную социальную и культурную жизнь городов.
Инициатива осуществляется в сотрудничестве с волонтёрским движением, объединяющим архитекторов, реставраторов, представителей бизнеса и органов местного самоуправления. Проект существует более десяти лет и уже успел зарекомендовать себя как устойчивый формат взаимодействия общества и частного сектора в сфере сохранения исторического облика российских городов.
Как отметила представитель платформы, курирующая направление «Крупный ремонт и строительство», участие в подобных проектах выходит за рамки коммерческой деятельности. Это вклад в формирование среды, в которой современность и историческое наследие могут сосуществовать, поддерживая культурную преемственность и региональное развитие. Помимо финансовой поддержки, инициаторы поощряют участие горожан — любой желающий может стать волонтёром, приняв участие в восстановлении одного из объектов.
Механизмы взаимодействия ИТ-бизнеса, общественных инициатив и локальных сообществ становятся важной частью современной урбанистической политики. Реализация проекта демонстрирует, как цифровые платформы способны интегрироваться в процессы социального развития, при этом сохраняя бизнес-эффективность и усиливая свою репутационную устойчивость на рынке.