Tesla eV haydovchilariga haydash paytida to'g'ridan-to'g'ri video o'yinlarni o'ynashga imkon beradigan yangi xususiyatni ishga tushirishga tayyorlanmoqda. Bu haqda kompaniya bosh direktori ilon Mask ma'lum qildi. Ushbu imkoniyat shtat va munitsipalitet darajasidagi tartibga soluvchilar tomonidan tasdiqlangan taqdirda, keyingi uch oydan olti oygacha mavjud bo'lishi kutilmoqda.
Xususiyat Teslaning o'ziga xos avtopiloti — FSD (Full Self-Driving) orqali ishlaydi, bu esa avtomobilni boshqarishni o'z zimmasiga oladi. Sayohat paytida haydovchi rul boshqaruvi bilan o'zaro aloqada bo'lishi shart emas, bu esa sayohat vaqtini o'yin-kulgi uchun ishlatish uchun texnik imkoniyat yaratadi, dedi Mask.
Ma'lumot sababi Cybertruck egasi Grand Theft Auto V-ni standart Tesla ekrani ustiga o'rnatilgan planshet yordamida o'ynayotgani aks etgan video paydo bo'lganidan keyin paydo bo'ldi. Shundan so'ng, foydalanuvchilardan biri o'rnatilgan multimedia tizimi yordamida shunga o'xshash funksiya qachon paydo bo'lishini so'radi. Mask bu imkoniyat allaqachon ishlab chiqilayotganini tasdiqladi.
Tesla avtonom haydash texnologiyasini faol ravishda rivojlantirishda davom etmoqda. Joriy yilning iyun oyida kompaniya ostinda robotaxi pilot platformasini ishga tushirdi. Keyinchalik sinov maydoni San-Frantsisko hududiga kengaytirildi. Ushbu qadamlar kompaniyaning shaxsiy va jamoat transportini o'zgartirish bo'yicha strategik vektorini qo'llab-quvvatlaydi, uchuvchisiz texnologiyalar va foydalanuvchi tajribasiga ustuvor ahamiyat beradi.
Rulda o'yin-kulgi funktsiyasini amalga oshirish nafaqat texnik tayyorgarlikni, balki qonunchilikni muvofiqlashtirishni ham talab qiladi. Rasmiy amalga oshirish transport regulyatorlarining xavfsizligi va javobini baholashga bog'liq bo'lishi kutilmoqda. Agar texnologiya tasdiqlansa, Tesla an'anaviy haydash tushunchalaridan sezilarli darajada farq qiladigan noyob foydalanuvchi tajribasini taklif qila oladi.

Компания Tesla готовит к запуску новую функцию, которая позволит водителям электромобилей играть в видеоигры прямо во время движения. Об этом сообщил генеральный директор компании Илон Маск. Ожидается, что данная возможность станет доступной в течение ближайших трёх-шести месяцев, при условии одобрения со стороны регуляторов на уровне штатов и муниципалитетов.
Функция будет работать через фирменный автопилот Tesla — FSD (Full Self-Driving), который берет на себя управление автомобилем. По словам Маска, в процессе поездки водителю не потребуется взаимодействовать с рулевым управлением, что создаёт техническую возможность использовать время в пути для развлечений.
Информационный повод возник после появления видеоролика, в котором владелец Cybertruck играет в Grand Theft Auto V, используя планшет, установленный поверх стандартного экрана Tesla. После этого один из пользователей задал вопрос, когда аналогичный функционал станет доступен с использованием встроенной мультимедийной системы. Маск подтвердил, что такая возможность уже находится в разработке.
Tesla продолжает активно развивать технологии автономного вождения. В июне текущего года компания запустила пилотную платформу Robotaxi в Остине. Позже зону тестирования расширили на территорию Сан-Франциско. Эти шаги подтверждают стратегический вектор компании на трансформацию личного и общественного транспорта, придавая приоритет беспилотным технологиям и пользовательскому опыту.
Реализация функции игровых развлечений за рулём требует не только технической подготовки, но и законодательного согласования. Ожидается, что официальное внедрение будет зависеть от оценки безопасности и реакции транспортных регуляторов. Если технология будет утверждена, Tesla сможет предложить уникальный пользовательский опыт, значительно отличающийся от традиционных представлений о вождении автомобиля.