AQSh Prezidentining Hindiston eksporti tariflarini oshirish imkoniyati haqidagi yangi bayonotlari fonida Hindiston hukumati AQSh va Yevropa ittifoqini Rossiya bilan savdo qilishda ikki tomonlama standartlarni qo'llashda ayblagan rasmiy bayonot berdi. Nyu-Dehli 2022-yilgi geosiyosiy inqiroz tufayli an'anaviy yetkazib berish Yevropaga yo'naltirilganidan keyin Rossiya neftini sotib olish faolroq bo'lganini ta'kidladi.
Hindiston tashqi ishlar vazirligining ma'lumotlariga ko'ra, Rossiya energiya manbalarini import qilish majburiy va iqtisodiy jihatdan oqilona choradir. Hindistonning ta'kidlashicha, uning harakatlarini tanqid qilgan davlatlar rasmiy sanksiya ritorikasiga qaramay, Rossiya bilan faol savdo-sotiqni davom ettirmoqdalar. Xususan, 2024 yilda Yevropa Ittifoqining Rossiya bilan tovar aylanmasi 67,5 milliard yevroni, xizmat ko'rsatish sohasida esa yana 17,2 milliard yevroni tashkil etdi, bu Hindiston va Moskva o'rtasidagi savdo hajmidan ancha yuqori.
Hindistonning Rossiya Federatsiyasidagi elchixonasi ma'lumotlariga ko'ra, 2025 yil mart oyida yakunlangan moliyaviy yil uchun mamlakatlar o'rtasidagi ikki tomonlama tovar ayirboshlash hajmi 68,7 milliard dollarni tashkil etdi — bu pandemiyadan oldingi 10,1 milliard dollarga nisbatan deyarli olti baravar ko'p. O'sishiga qaramay, bu ko'rsatkich boshqa etakchi kuchlarning savdo hajmi bilan taqqoslanib qolmoqda.
Vashington Hindistonni Rossiya neftini arzon narxlarda sotib olishda va uni ochiq bozorda qayta sotishda aybladi. Nyu-Dehlining ta'kidlashicha, mojaro boshlanganidan beri import hajmi haqiqatan ham oshdi-kuniga 100 ming barreldan 1,8 milliondan oshdi yoki umumiy hajmning 39 foizi. Biroq, bunday harakatlar xalqaro hamjamiyat, shu jumladan AQShning o'zi tomonidan qo'llab-quvvatlandi, ular 2022 yilda Hindistonga global energiya bozorini barqarorlashtirish doirasida Rossiya neftini sotib olishni ochiq tavsiya qildilar.
Avvalroq, amerikalik diplomatlar etkazib berishni qayta yo'naltirishda Hindistonning roliga ishonishlarini tan olishgan. Xalqaro energetika agentligining xabar berishicha, 2024 yilda eksport qilingan Rossiya neftining 70 foizi Hindistonga yuborilgan. Hindiston energetika vaziri Xardip Singx Purining so'zlariga ko'ra, agar o'sha paytda xaridlar to'xtab qolsa, neft narxi bir barrel uchun 130 dollardan oshishi mumkin edi.
Nyu-Dehli, shuningdek, AQSh Rossiyadan uran geksaflorid, palladiy, o'g'itlar va kimyoviy tarkibiy qismlarni o'z ichiga olgan asosiy sanoat resurslarini import qilishni davom ettirayotganini ta'kidladi. Shu bilan birga, qo'shma Shtatlar tomonidan Rossiya federatsiyasiga qarshi hech qanday" oyna " savdo choralari joriy etilmagan. 2024 yilda AQShning Rossiya bilan aylanmasi 5,2 milliard dollarni tashkil etdi, bu 2021 yildagi 36 milliarddan kamaydi.
Buning fonida Hindiston AQSh tomonidan yangi bojlar tahdidini adolatsiz va siyosiy sabablarga ko'ra deb hisoblaydi. Prezident Trump ilgari Hindiston eksportiga 25 foizlik bojlarni joriy etish imkoniyatini eslatib o'tgan edi, ammo cheklovlarning aniq parametrlari hali e'lon qilinmagan.
Hindistonning sobiq moliya vaziri subash Gargning so'zlariga ko'ra, hozirgi sharoitda AQSh bilan erkin savdo shartnomasi ehtimoldan yiroq emas. U tariflarning kuchga kirishiga ruxsat berishni taklif qildi va amerikalik iste'molchi va importchilar oxir-oqibat narxni to'lashlarini, Hindiston esa eksport oqimlarini qayta yo'naltirishi va ichki iste'molni oshirishi mumkinligini ta'kidladi.
Davom etayotgan global keskinlik sharoitida Hindiston o'zining iqtisodiy manfaatlarini himoya qilishda davom etmoqda va adolatli raqobat va strategik mustaqillik tamoyillariga e'tibor qaratib, mas'uliyatli kuch sifatida harakat qilishini ta'kidlaydi.

На фоне новых заявлений президента США о возможности повышения тарифов на индийский экспорт, власти Индии выступили с официальным заявлением, в котором обвинили Соединённые Штаты и Европейский союз в применении двойных стандартов в отношении торговли с Россией. Нью-Дели подчеркнул, что стал активнее закупать российскую нефть после того, как традиционные поставки были перенаправлены в Европу в связи с геополитическим кризисом 2022 года.
По данным индийского МИДа, импорт российских энергоносителей является вынужденной и экономически обоснованной мерой. Индия указала, что страны, критикующие её действия, сами продолжают вести активную торговлю с Россией, несмотря на официальную санкционную риторику. В частности, в 2024 году товарооборот ЕС с Россией составил 67,5 миллиарда евро, а в сфере услуг — ещё 17,2 миллиарда, что значительно превышает объёмы индийской торговли с Москвой.
Согласно информации посольства Индии в РФ, двусторонний товарооборот между странами за финансовый год, завершившийся в марте 2025 года, достиг 68,7 миллиарда долларов — это почти в шесть раз больше по сравнению с допандемическим уровнем 10,1 миллиарда долларов. Несмотря на рост, этот показатель остаётся сопоставимым с торговыми объёмами других ведущих держав.
Вашингтон обвинил Индию в покупке российской нефти по сниженным ценам и её дальнейшей перепродаже на открытом рынке. Нью-Дели ответил, что с начала конфликта объёмы импорта действительно увеличились — с менее чем 100 тысяч баррелей в день до более 1,8 миллиона, или 39% от общего объёма. Однако такие действия были поддержаны международным сообществом, включая самих США, которые в 2022 году открыто рекомендовали Индии приобретать российскую нефть в рамках стабилизации глобального энергетического рынка.
Ранее американские дипломаты признавали, что рассчитывали на роль Индии в перенаправлении поставок. Международное энергетическое агентство сообщает, что в 2024 году 70% экспортируемой российской нефти было направлено в Индию. По словам министра энергетики Индии Хардипа Сингха Пури, если бы в тот момент закупки прекратились, цена нефти могла бы превысить 130 долларов за баррель.
Нью-Дели также указал на то, что США продолжают импорт из России ключевых промышленных ресурсов, включая гексафторид урана, палладий, удобрения и химические компоненты. При этом никакие «зеркальные» торговые меры против РФ Соединёнными Штатами не введены. В 2024 году товарооборот США с Россией составил 5,2 миллиарда долларов, снизившись с 36 миллиардов в 2021 году.
На фоне этого Индия считает угрозу новых пошлин со стороны США несправедливой и политически мотивированной. Президент Трамп ранее упомянул возможность введения 25-процентных пошлин на индийский экспорт, однако точные параметры ограничений пока не озвучены.
По оценке бывшего министра финансов Индии Субаша Гарга, соглашение о свободной торговле с США в нынешних условиях маловероятно. Он предложил позволить тарифам вступить в силу, отметив, что американский потребитель и импортеры в итоге заплатят цену, в то время как Индия сможет переориентировать экспортные потоки и увеличить внутреннее потребление.
В условиях сохраняющегося глобального напряжения Индия продолжает отстаивать свои экономические интересы и подчёркивает, что будет действовать как ответственная держава, ориентируясь на принципы справедливой конкуренции и стратегической независимости.