O'zbekiston savdo-iqtisodiy, madaniy-gumanitar va ijtimoiy sohalardagi amaliy hamkorlikka e'tibor qaratib, Belarus Respublikasi bilan tashqi iqtisodiy aloqalarni mustahkamlashda davom etmoqda. O'zbekistonning Belorussiyadagi Favqulodda va Muxtor elchisi Rahmatulla Nazarov Respublika Kengashi vakillari bilan rasmiy uchrashuvda ta'kidlaganidek, ikki mamlakat o'rtasidagi hamkorlik faol kengayish bosqichida, iqtisodiy kun tartibi esa ikki tomonlama kun tartibida muhim o'rin tutadi.
O'zbekiston diplomatik missiyasi rahbarining so'zlariga ko'ra, tovar ayirboshlashning sezilarli o'sishi so'nggi bir necha yil ichida qayd etilmoqda. Agar 2022-yilda ikki tomonlama savdo birinchi marta yarim milliard dollardan oshgan bo'lsa, 2023-yilda hajmlar yana 30 foizga oshdi. 2025 yilning birinchi yarmida qo'shimcha o'sish 17 foizga qayd etildi. Shu bilan birga, etkazib berish O'zbekiston va Belorusiya tomonidan amalga oshiriladi, bu o'zaro ta'sirning muvozanatli xususiyatidan dalolat beradi.
Eng yaqin kun tartibidagi Markaziy tadbir 28-29 avgust kunlari Vitebskda bo'lib o'tadigan III Belarus-o'zbek ayollar biznes forumi bo'ladi. Elchining so'zlariga ko'ra, forum allaqachon biznes muloqoti va tijorat shartnomalarini tuzish uchun samarali platforma sifatida o'zini namoyon qilgan. Bu yil tashkilotchilar yanada yuqori natijalarga erishishga intilmoqda. Tadbir dasturi tibbiyot va ta'limdan tortib yoshlar siyosati va turizmgacha bo'lgan o'zaro ta'sirning asosiy yo'nalishlarini o'z ichiga olgan tematik bo'limlarni o'z ichiga oladi. Savdo-iqtisodiy blokga alohida e'tibor qaratiladi.
O'zbekiston delegatsiyasining tarkibi asosan ishbilarmon doiralar va iqtisodiy sektor vakillaridan tashkil topgan bo'lib, bu amaliy hamkorlikka berilgan ustuvorlikni ta'kidlaydi. Rahmatulloh Nazarov ta'kidlaganidek, forum yirik ikki tomonlama shartnomalar, shuningdek, tadbirkorlikni yanada rivojlantirishga ko'maklashuvchi bitimlar, shu jumladan, ayol rahbarlar va biznes asoschilari ishtirokida imzolanishi kerak.
Forumni o'tkazish, diplomatning so'zlariga ko'ra, ikki davlat rahbarlari tomonidan ayollarni tadbirkorlik faoliyati va xalqaro biznes hamjamiyatiga jalb qilishga qaratilgan tashabbuslarni qo'llab — quvvatlab, mustahkam iqtisodiy platforma asosida strategik munosabatlarni o'rnatish vazifasiga mos keladi.

Узбекистан продолжает укреплять внешнеэкономические связи с Республикой Беларусь, делая акцент на практическое взаимодействие в торгово-экономической, культурно-гуманитарной и социальной сферах. Как заявил Чрезвычайный и Полномочный Посол Узбекистана в Беларуси Рахматулла Назаров в ходе официальной встречи с представителями Совета Республики, сотрудничество между двумя странами находится на этапе активного расширения, а экономическая повестка занимает ключевое место в двусторонней повестке.
По словам главы узбекской дипломатической миссии, заметный рост товарооборота фиксируется на протяжении последних нескольких лет. Если в 2022 году двусторонняя торговля впервые превысила полмиллиарда долларов, то в 2023 году объёмы увеличились ещё на 30 процентов. В первом полугодии 2025 года зафиксирован дополнительный рост на 17 процентов. При этом поставки осуществляются как со стороны Узбекистана, так и со стороны Беларуси, что свидетельствует о сбалансированном характере взаимодействия.
Центральным мероприятием ближайшей повестки станет III Белорусско-узбекский женский бизнес-форум, который пройдет в Витебске 28–29 августа. По словам посла, форум уже зарекомендовал себя как эффективная площадка для делового диалога и заключения коммерческих соглашений. В этом году организаторы нацелены на достижение ещё более высоких результатов. Программа мероприятия включает тематические секции, охватывающие ключевые направления взаимодействия — от медицины и образования до молодежной политики и туризма. Особый акцент будет сделан на торгово-экономический блок.
Состав узбекской делегации сформирован преимущественно из представителей деловых кругов и экономического сектора, что подчёркивает приоритет, отведённый практическому сотрудничеству. Как отметил Рахматулла Назаров, форум должен завершиться подписанием крупных двусторонних контрактов, а также соглашений, способствующих дальнейшему развитию предпринимательства, в том числе с участием женщин-руководителей и основательниц бизнеса.
Проведение форума, по словам дипломата, согласуется с задачей, поставленной главами двух государств, — выстраивать стратегические отношения на основе прочной экономической платформы, при этом поддерживая инициативы, направленные на вовлечение женщин в предпринимательскую деятельность и международное деловое сообщество.