O'zbekiston raqobatni rivojlantirish va iste'molchilar huquqlarini himoya qilish qo'mitasi Britaniyaning TBC Bank Group xolding kompaniyasi tomonidan Billzning raqamli platformasida katta ulushni sotib olish bo'yicha kelishuvga oldindan rozilik berdi, shu bilan birga bozor mavqeini suiiste'mol qilishning oldini olish va iste'molchilar manfaatlarini himoya qilishga qaratilgan bir qator cheklovlarni o'rnatdi.
Rasmiy ma'lumotlarga ko'ra, TBC banki va Payme FinTech platformasini allaqachon nazorat qilib turgan TBC Bank Group Billz bulutli platformasini ishlab chiqaruvchi Shoppe Group kompaniyasining 46,67 foiz ulushini sotib olishni rejalashtirmoqda. Ushbu platforma elektron tijorat echimlarini, shuningdek savdo operatsiyalari va tovarlarni hisobga olishni avtomatlashtirish vositalarini taklif etadi. Uzoq muddatda guruh 9 million dollarlik 53 foiz aktsiyalarni sotib olishdan boshlab o'z ulushini 60 foizga oshirishni rejalashtirmoqda.
Bitimning kompleks tahlilini o'tkazgandan so'ng, monopoliyaga qarshi qo'mita raqobatni buzib ko'rsatishga yo'l qo'yilmasligiga e'tibor qaratib, uni amalga oshirish uchun majburiy shart-sharoitlarni yaratdi. Xususan, taqiq quyidagilarga tegishli:
Billz foydalanuvchilari, shu jumladan TBC Bank va Payme bilan raqobatlashadigan kompaniyalar uchun xizmat ko'rsatish shartlarini o'zgartirish;
affillangan tuzilmalar manfaati uchun raqobatchilarning tijorat sezgir ma'lumotlaridan foydalanish yoki oshkor qilish;
"raqobat to'g'risida" gi qonunning 18-moddasi va 2024-yil 1-maydagi hukumat qarorining tegishli qoidalari bilan taqiqlangan har qanday harakatlar.
Regulyator ushbu shartlarga rioya qilish bitimni yakunlash uchun majburiy ekanligini ta'kidlaydi.
Bunga parallel ravishda, O'zbekiston Markaziy banki ilgari banklarning kredit portfellaridagi mikrokreditlar ulushiga 25 foizdan ko'p bo'lmagan cheklov qo'ygan edi. Ushbu chegaradan oshib ketganligi sababli, banklarga, shu jumladan TBC bankga 2029 yil 1 yanvargacha o'tish davri berildi. Billz platformasining imkoniyatlaridan foydalangan holda raqamli sektorga kirish orqali biznesni diversifikatsiya qilish guruhga aktivlar tarkibini o'zgartirishga va chakana kreditlashning yuqori xavfli segmentlariga bog'liqlikni kamaytirishga imkon beradi.
TBC Bank Group va Billz o'rtasidagi hamkorlik O'zbekistonda FinTech ekotizimining mavqeini mustahkamlamoqda. Shu bilan birga, bank, to'lov va raqamli tijorat infratuzilmasida bir vaqtning o'zida ishtirok etish raqamli xizmatlar bozorida teng raqobat sharoitlarini saqlab qolish uchun regulyatorlardan alohida e'tibor talab qiladi.

Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей Узбекистана предоставил предварительное согласие на сделку по приобретению крупной доли в цифровой платформе Billz британской холдинговой компанией TBC Bank Group, при этом установив ряд ограничений, направленных на предотвращение злоупотребления рыночным положением и защиту интересов потребителей.
Согласно официальной информации, TBC Bank Group, которая уже контролирует банк TBC и финтех-платформу Payme, планирует приобрести 46,67 процента доли в компании Shoppe Group — разработчике облачной платформы Billz. Данная платформа предлагает решения для электронной коммерции, а также инструменты для автоматизации торговых операций и товарного учёта. В долгосрочной перспективе группа намерена увеличить свою долю до 60 процентов, начав с покупки 53 процентов акций на сумму 9 миллионов долларов.
После проведения комплексного анализа сделки антимонопольный комитет выдвинул обязательные условия для её реализации, акцентируя внимание на недопустимости искажения конкуренции. В частности, запрет касается:
изменения условий обслуживания для пользователей Billz, включая компании, конкурирующие с TBC Bank и Payme;
использования или раскрытия коммерчески чувствительной информации конкурентов в интересах аффилированных структур;
любых действий, подпадающих под запреты статьи 18 закона «О конкуренции» и соответствующих положений правительственного постановления от 1 мая 2024 года.
Регулятор подчёркивает, что соблюдение этих условий является обязательным для завершения сделки.
Параллельно, Центральный банк Узбекистана ранее установил ограничение на долю микрозаймов в кредитных портфелях банков — не более 25 процентов. Ввиду превышения этого порога, банкам, включая TBC Bank, предоставлен переходный период до 1 января 2029 года. Ожидается, что диверсификация бизнеса за счёт вхождения в цифровой сектор с использованием возможностей платформы Billz позволит группе скорректировать структуру активов и уменьшить зависимость от высокорисковых сегментов розничного кредитования.
Формирующееся партнёрство между TBC Bank Group и Billz знаменует собой усиление позиций финтех-экосистемы в Узбекистане. Однако одновременное участие в банковской, платёжной и цифровой коммерческой инфраструктуре требует особого внимания со стороны регуляторов, чтобы сохранить равные условия конкуренции на рынке цифровых услуг.