O'zbekiston raqobatni rivojlantirish va iste'molchilar huquqlarini himoya qilish qo'mitasi Britaniyaning TBC Bank Group xolding kompaniyasi tomonidan Billzning raqamli platformasida katta ulushni sotib olish bo'yicha kelishuvga oldindan rozilik berdi, shu bilan birga bozor mavqeini suiiste'mol qilishning oldini olish va iste'molchilar manfaatlarini himoya qilishga qaratilgan bir qator cheklovlarni o'rnatdi.
Rasmiy ma'lumotlarga ko'ra, TBC banki va Payme FinTech platformasini allaqachon nazorat qilib turgan TBC Bank Group Billz bulutli platformasini ishlab chiqaruvchi Shoppe Group kompaniyasining 46,67 foiz ulushini sotib olishni rejalashtirmoqda. Ushbu platforma elektron tijorat echimlarini, shuningdek savdo operatsiyalari va tovarlarni hisobga olishni avtomatlashtirish vositalarini taklif etadi. Uzoq muddatda guruh 9 million dollarlik 53 foiz aktsiyalarni sotib olishdan boshlab o'z ulushini 60 foizga oshirishni rejalashtirmoqda.
Bitimning kompleks tahlilini o'tkazgandan so'ng, monopoliyaga qarshi qo'mita raqobatni buzib ko'rsatishga yo'l qo'yilmasligiga e'tibor qaratib, uni amalga oshirish uchun majburiy shart-sharoitlarni yaratdi. Xususan, taqiq quyidagilarga tegishli:
Billz foydalanuvchilari, shu jumladan TBC Bank va Payme bilan raqobatlashadigan kompaniyalar uchun xizmat ko'rsatish shartlarini o'zgartirish;
affillangan tuzilmalar manfaati uchun raqobatchilarning tijorat sezgir ma'lumotlaridan foydalanish yoki oshkor qilish;
"raqobat to'g'risida" gi qonunning 18-moddasi va 2024-yil 1-maydagi hukumat qarorining tegishli qoidalari bilan taqiqlangan har qanday harakatlar.
Regulyator ushbu shartlarga rioya qilish bitimni yakunlash uchun majburiy ekanligini ta'kidlaydi.
Bunga parallel ravishda, O'zbekiston Markaziy banki ilgari banklarning kredit portfellaridagi mikrokreditlar ulushiga 25 foizdan ko'p bo'lmagan cheklov qo'ygan edi. Ushbu chegaradan oshib ketganligi sababli, banklarga, shu jumladan TBC bankga 2029 yil 1 yanvargacha o'tish davri berildi. Billz platformasining imkoniyatlaridan foydalangan holda raqamli sektorga kirish orqali biznesni diversifikatsiya qilish guruhga aktivlar tarkibini o'zgartirishga va chakana kreditlashning yuqori xavfli segmentlariga bog'liqlikni kamaytirishga imkon beradi.
TBC Bank Group va Billz o'rtasidagi hamkorlik O'zbekistonda FinTech ekotizimining mavqeini mustahkamlamoqda. Shu bilan birga, bank, to'lov va raqamli tijorat infratuzilmasida bir vaqtning o'zida ishtirok etish raqamli xizmatlar bozorida teng raqobat sharoitlarini saqlab qolish uchun regulyatorlardan alohida e'tibor talab qiladi.

The Committee for Competition Development and Consumer Protection of Uzbekistan has granted preliminary consent to the acquisition of a large stake in the Billz digital platform by the British holding company TBC Bank Group, while setting a number of restrictions aimed at preventing abuse of market position and protecting consumer interests.
According to official information, TBC Bank Group, which already controls TBC Bank and the fintech platform Payme, plans to acquire a 46.67 percent stake in Shoppe Group, the developer of the Billz cloud platform. This platform offers solutions for e-commerce, as well as tools for automating trading operations and commodity accounting. In the long term, the group intends to increase its stake to 60 percent, starting with the purchase of 53 percent of shares in the amount of $ 9 million.
After conducting a comprehensive analysis of the transaction, the Antimonopoly committee put forward mandatory conditions for its implementation, focusing on the inadmissibility of distorting competition. In particular, the ban applies to:
Changes to the terms of service for Billz users, including companies competing with TBC Bank and Payme;
use or disclosure of commercially sensitive information of competitors in the interests of affiliated structures;
any actions that fall under the prohibitions of Article 18 of the Law "On Competition" and the relevant provisions of the government decree of May 1, 2024.
The regulator emphasizes that compliance with these conditions is mandatory for the completion of the transaction.
At the same time, the Central Bank of Uzbekistan previously set a limit on the share of microloans in banks ' loan portfolios-no more than 25 percent. Due to exceeding this threshold, banks, including TBC Bank, are granted a transition period until January 1, 2029. It is expected that business diversification by entering the digital sector using the capabilities of the Billz platform will allow the group to adjust its asset structure and reduce its dependence on high-risk retail lending segments.
The emerging partnership between TBC Bank Group and Billz marks the strengthening of the fintech ecosystem in Uzbekistan. However, simultaneous participation in the banking, payment and digital commercial infrastructure requires special attention from regulators in order to maintain a level playing field in the digital services market.