O'zbekistonda birinchi marta quyosh energiyasi obyekti I-REC xalqaro sertifikatlashtirish tizimida ro'yxatdan o'tkazildi, bu esa mamlakatning barqaror energetika siyosatini shakllantirishda yangi bosqichni boshlab berdi. Texnopark MChJga tegishli 823 kilovatt quvvatga ega quyosh elektr stantsiyasi i-REC(E) sertifikatiga ega bo'lgan mamlakatdagi birinchi quyosh energiyasi manbai bo'ldi.
I-REC(E) (International Renewable Energy Certificate – Electricity) sertifikatlari har ming kilovatt-soat energiyaning qayta tiklanadigan manbalardan kelib chiqishini tasdiqlaydi va ularni ESG kun tartibi doirasida hisobot vositasi sifatida ishlatishga imkon beradi. Bunday sertifikatlarga ega bo'lish o'z faoliyatining barqarorligini oshirish, investitsion jozibadorlikni yaxshilash va xalqaro ekologik hisobot standartlariga javob berishga intilayotgan kompaniyalar uchun juda muhimdir.
Makroiqtisodiy va mintaqaviy tadqiqotlar institutida o'tkazilgan davra suhbatida O'zbekistonda kam uglerodli rivojlanishning uzoq muddatli strategiyasini joriy etish istiqbollari muhokama qilindi. Ixtisoslashgan vazirliklar, xalqaro tashkilotlar va xususiy sektor vakillari Evropaga eksport qilinadigan mahsulotlarga uglerod solig'ini nazarda tutuvchi Evropa Ittifoqining uglerod chiqindilarini tartibga solish transchegaraviy mexanizmi (CBAM) kuchga kirishi sharoitida "yashil sertifikatlar" dan foydalanish imkoniyatlarini ko'rib chiqdilar.
I-REC tizimida quyosh stansiyasini ro'yxatdan o'tkazish iqtisodiyot va moliya vazirligi va "texnopark"MCHJ o'rtasida bitim imzolangandan so'ng mumkin bo'ldi. Rasmiy sertifikatni topshirish mamlakatda yashil energiya seriyali sertifikatlarini chiqarishga yo'l ochdi.
Bugungi kunga kelib, I-REC tizimida umumiy quvvati 962,4 megavatt bo'lgan "O'zbekgidroenergo" aksiyadorlik jamiyatining to'rtta gidroelektr stansiyasi ro'yxatdan o'tgan. So'nggi bir yarim yil ichida O'zbekistonda 344 mingdan ortiq i-REC sertifikatlari berildi, bu ham ishlab chiqaruvchilar, ham iste'molchilar tomonidan yashil energiyaga qiziqish ortib borayotganidan dalolat beradi.
Yashil sertifikatlar savdosi mexanizmi qayta tiklanadigan energiya operatorlariga qo'shimcha daromad olish va kompaniyalarga ekologik shaffoflikni oshirish, toza energiyadan foydalanishni namoyish etish va uglerod izini kamaytirish imkonini beradi. Bundan tashqari, joriy yilning aprel oyida O'zbekiston birinchi marta "yashil energiya" sertifikatlarini xorijiy hamkorlarga eksport qildi.
O'zbekistonda I-REC(E) dan foydalanayotgan kompaniyalar orasida yetakchi sanoat va moliya institutlari, jumladan banklar, tamaki kompaniyalari, ishlab chiqarish va it — klasterlar mavjud. Yangi potentsial iste'molchilar eksportni ko'paytiradigan va tashqi bozorlarning ESG talablariga javob berishga intilayotgan ma'lumotlar markazlari va to'qimachilik sanoati korxonalari.
Yashil energetikani xalqaro sertifikatlashtirishning joriy etilishi O'zbekistonga global iqtisodiyotda barqaror energiya hamkori sifatida o'z mavqeini mustahkamlash, uglerod yukini kamaytirish va "yashil" texnologiyalar sohasiga investitsiyalar oqimini rag'batlantirish imkonini beradi.

В Узбекистане впервые объект солнечной энергетики был зарегистрирован в международной системе сертификации I-REC, что ознаменовало новый этап в формировании устойчивой энергетической политики страны. Солнечная электростанция мощностью 823 киловатта, принадлежащая ООО «Технопарк», стала первым в стране источником солнечной генерации, сертифицированным по стандарту I-REC(E).
Сертификаты I-REC(E) (International Renewable Energy Certificate – Electricity) подтверждают происхождение каждой тысячи киловатт-часов энергии из возобновляемых источников и позволяют использовать их как инструмент отчётности в рамках ESG-повестки. Наличие таких сертификатов критически важно для компаний, стремящихся повысить устойчивость своей деятельности, улучшить инвестиционную привлекательность и соответствовать международным стандартам экологической отчётности.
На круглом столе, прошедшем в Институте макроэкономических и региональных исследований, обсуждались перспективы внедрения в Узбекистане долгосрочной стратегии низкоуглеродного развития. Представители профильных министерств, международных организаций и частного сектора рассмотрели возможности использования «зелёных сертификатов» в условиях грядущего вступления в силу трансграничного механизма регулирования углеродных выбросов ЕС (CBAM), предусматривающего углеродный налог на продукцию, экспортируемую в Европу.
Регистрация солнечной станции в системе I-REC стала возможной после подписания соглашения между Министерством экономики и финансов и ООО «Технопарк». Вручение официального сертификата открыло путь к выпуску серийных сертификатов «зелёной энергии» в стране.
По состоянию на сегодняшний день в системе I-REC уже зарегистрированы четыре гидроэлектростанции акционерного общества «Узбекгидроэнерго» общей мощностью 962,4 мегаватта. За последние полтора года в Узбекистане было выдано свыше 344 тысяч сертификатов I-REC, что свидетельствует о растущем интересе к зелёной энергетике со стороны как производителей, так и потребителей.
Механизм торговли зелёными сертификатами позволяет операторам возобновляемых источников энергии получать дополнительный доход, а компаниям — повышать экологическую прозрачность, демонстрировать использование чистой энергии и снижать углеродный след. Более того, в апреле этого года Узбекистан впервые экспортировал сертификаты «зелёной энергии» зарубежным партнёрам.
Среди компаний, уже использующих I-REC(E) в Узбекистане, — ведущие промышленные и финансовые учреждения, включая банки, табачные компании, производственные и ИТ-кластеры. Новыми потенциальными потребителями выступают центры обработки данных и предприятия текстильной отрасли, наращивающие экспорт и стремящиеся соответствовать ESG-требованиям зарубежных рынков.
Внедрение международной сертификации зелёной энергетики позволяет Узбекистану усилить свои позиции как устойчивого энергетического партнёра в глобальной экономике, сократить углеродную нагрузку и стимулировать приток инвестиций в сферу «зелёных» технологий.