O'zbekistonda birinchi marta quyosh energiyasi obyekti I-REC xalqaro sertifikatlashtirish tizimida ro'yxatdan o'tkazildi, bu esa mamlakatning barqaror energetika siyosatini shakllantirishda yangi bosqichni boshlab berdi. Texnopark MChJga tegishli 823 kilovatt quvvatga ega quyosh elektr stantsiyasi i-REC(E) sertifikatiga ega bo'lgan mamlakatdagi birinchi quyosh energiyasi manbai bo'ldi.
I-REC(E) (International Renewable Energy Certificate – Electricity) sertifikatlari har ming kilovatt-soat energiyaning qayta tiklanadigan manbalardan kelib chiqishini tasdiqlaydi va ularni ESG kun tartibi doirasida hisobot vositasi sifatida ishlatishga imkon beradi. Bunday sertifikatlarga ega bo'lish o'z faoliyatining barqarorligini oshirish, investitsion jozibadorlikni yaxshilash va xalqaro ekologik hisobot standartlariga javob berishga intilayotgan kompaniyalar uchun juda muhimdir.
Makroiqtisodiy va mintaqaviy tadqiqotlar institutida o'tkazilgan davra suhbatida O'zbekistonda kam uglerodli rivojlanishning uzoq muddatli strategiyasini joriy etish istiqbollari muhokama qilindi. Ixtisoslashgan vazirliklar, xalqaro tashkilotlar va xususiy sektor vakillari Evropaga eksport qilinadigan mahsulotlarga uglerod solig'ini nazarda tutuvchi Evropa Ittifoqining uglerod chiqindilarini tartibga solish transchegaraviy mexanizmi (CBAM) kuchga kirishi sharoitida "yashil sertifikatlar" dan foydalanish imkoniyatlarini ko'rib chiqdilar.
I-REC tizimida quyosh stansiyasini ro'yxatdan o'tkazish iqtisodiyot va moliya vazirligi va "texnopark"MCHJ o'rtasida bitim imzolangandan so'ng mumkin bo'ldi. Rasmiy sertifikatni topshirish mamlakatda yashil energiya seriyali sertifikatlarini chiqarishga yo'l ochdi.
Bugungi kunga kelib, I-REC tizimida umumiy quvvati 962,4 megavatt bo'lgan "O'zbekgidroenergo" aksiyadorlik jamiyatining to'rtta gidroelektr stansiyasi ro'yxatdan o'tgan. So'nggi bir yarim yil ichida O'zbekistonda 344 mingdan ortiq i-REC sertifikatlari berildi, bu ham ishlab chiqaruvchilar, ham iste'molchilar tomonidan yashil energiyaga qiziqish ortib borayotganidan dalolat beradi.
Yashil sertifikatlar savdosi mexanizmi qayta tiklanadigan energiya operatorlariga qo'shimcha daromad olish va kompaniyalarga ekologik shaffoflikni oshirish, toza energiyadan foydalanishni namoyish etish va uglerod izini kamaytirish imkonini beradi. Bundan tashqari, joriy yilning aprel oyida O'zbekiston birinchi marta "yashil energiya" sertifikatlarini xorijiy hamkorlarga eksport qildi.
O'zbekistonda I-REC(E) dan foydalanayotgan kompaniyalar orasida yetakchi sanoat va moliya institutlari, jumladan banklar, tamaki kompaniyalari, ishlab chiqarish va it — klasterlar mavjud. Yangi potentsial iste'molchilar eksportni ko'paytiradigan va tashqi bozorlarning ESG talablariga javob berishga intilayotgan ma'lumotlar markazlari va to'qimachilik sanoati korxonalari.
Yashil energetikani xalqaro sertifikatlashtirishning joriy etilishi O'zbekistonga global iqtisodiyotda barqaror energiya hamkori sifatida o'z mavqeini mustahkamlash, uglerod yukini kamaytirish va "yashil" texnologiyalar sohasiga investitsiyalar oqimini rag'batlantirish imkonini beradi.

In Uzbekistan, for the first time, a solar power facility was registered in the international certification system I-REC, which marked a new stage in the formation of a sustainable energy policy of the country. The 823 kilowatt solar power plant owned by Technopark LLC has become the first I-REC(E) certified solar power source in the country.
I-REC(E) (International Renewable Energy Certificate – Electricity) certificates confirm the origin of every thousand kilowatt-hours of energy from renewable sources and allow them to be used as a reporting tool within the ESG agenda. The availability of such certificates is critical for companies seeking to increase the sustainability of their operations, improve their investment attractiveness, and meet international environmental reporting standards.
At a round table held at the Institute of Macroeconomic and Regional Studies, the prospects for implementing a long-term low-carbon development strategy in Uzbekistan were discussed. Representatives of relevant ministries, international organizations and the private sector considered the possibility of using "green certificates" in the context of the upcoming entry into force of the EU cross-border carbon emission control Mechanism (CBAM), which provides for a carbon tax on products exported to Europe.
Registration of the solar station in the I-REC system became possible after the signing of an agreement between the Ministry of Economy and Finance and Technopark LLC. The presentation of the official certificate paved the way for the issuance of serial green energy certificates in the country.
As of today, four hydroelectric power plants of Uzbekhydroenergo Joint-stock company with a total capacity of 962.4 megawatts have already been registered in the I-REC system. Over the past year and a half, more than 344,000 I-REC certificates have been issued in Uzbekistan, which indicates a growing interest in green energy on the part of both producers and consumers.
The green certificate trading mechanism allows renewable energy operators to generate additional revenue, and companies to increase environmental transparency, demonstrate the use of clean energy, and reduce their carbon footprint. Moreover, in April of this year, Uzbekistan exported green energy certificates to foreign partners for the first time.
Among the companies already using I-REC(E) in Uzbekistan are leading industrial and financial institutions, including banks, tobacco companies, manufacturing and IT clusters. New potential consumers are data processing centers and textile enterprises that are increasing their exports and trying to meet the ESG requirements of foreign markets.
The introduction of international green energy certification allows Uzbekistan to strengthen its position as a sustainable energy partner in the global economy, reduce the carbon burden and stimulate the flow of investment in the field of "green" technologies.