Qabul qilingan chora-tadbirlar nafaqat jarayonlarni texnologik modernizatsiya qilish, balki ommaviy xaridlar sohasida yanada shaffof, hisobdor va raqobat muhitini shakllantirishga qaratilgan. Yangiliklar davlat buyurtmachilarining ichki mexanizmlarini ham, biznes bilan o'zaro aloqalarni ham qamrab oladi.
Transformatsiyaning asosiy elementlaridan biri sanoat va mintaqalar bo'yicha xaridlar to'g'risidagi ma'lumotlarni to'plash va tasavvur qilishga qodir bo'lgan biznes-razvedka tizimini joriy etish bo'ladi. Ushbu vosita jamoatchilik nazoratini kuchaytiradigan va sotuvchilar o'rtasida adolatli raqobat uchun qo'shimcha rag'batlarni yaratadigan tahlillarga jamoatchilik uchun qulay kirishni ta'minlaydi.
Xatarlarni boshqarish tizimi, o'z navbatida, sotib olish protseduralarida yuzaga kelishi mumkin bo'lgan buzilishlar va og'ishlarni aniqlash uchun algoritmlardan foydalanadi. Bu dastlabki bosqichlarda suiiste'mol qilishning oldini olishga imkon beradi, xarid qilish muhitining ishonchliligini oshiradi.
Bundan tashqari, import qilinadigan mahsulotlar to'g'risida ma'lumot modulini ishga tushirish rejalashtirilgan, bu import qilinadigan mahsulotlarni mahalliy mahsulotlarga almashtirish uchun sharoit yaratadi va biznesga davlat sektori ehtiyojlariga tezroq javob berishga yordam beradi.
Biznesning xaridlarga kirishini soddalashtirish yo'lidagi muhim qadam davlat ro'yxatidan o'tkazish jarayonidan o'tayotganda korxonalarni barcha elektron platformalarda bir vaqtning o'zida ixtiyoriy ravishda ro'yxatdan o'tkazish imkoniyati bo'ladi. Ushbu qaror tadbirkorlarga ma'muriy yukni kamaytirish va ularning davlat xaridlari tizimiga integratsiyalashuvini tezlashtirishga qaratilgan.
Shuningdek, islohotlar doirasida buyurtmachilarning ichki audit xizmatlari tomonidan shartnomalarning bajarilishini nazorat qilish to'g'risidagi ma'lumotlarga ommaviy kirishni ta'minlaydigan shartnomalarni bajarish moduli amalga oshiriladi. Ushbu yondashuv etkazib beruvchilar va davlat organlari tomonidan javobgarlik darajasini oshiradi.
Bundan tashqari, qarorda elektron savdolar va kim oshdi savdolari natijalariga ko'ra barcha oldi-sotdi shartnomalari yagona elektron tizim orqali avtomatik ravishda shakllantirilishi va raqamli formatda tuzilishi shart bo'lgan norma belgilangan.
Yangi jarayonlarni muvofiqlashtirish va tartibga solish uchun davlat xaridlari elektron tizimi operatorlari to'g'risidagi Nizom ham tasdiqlandi, bu ularning ishlash tamoyillari va tartibini belgilaydi.
Qabul qilingan qarorlar O'zbekistonning xususiy biznes va ilg'or texnologiyalarni faol jalb etgan holda samarali, shaffof va barqaror davlat sektorini barpo etish bo'yicha uzoq muddatli strategiyasiga mos keladigan raqamli xaridlarni boshqarish infratuzilmasini shakllantirmoqda.

Правительство Узбекистана утвердило комплексный пакет мер, направленных на модернизацию системы государственных закупок за счёт активного внедрения цифровых технологий. Согласно постановлению Кабинета Министров, принятому 30 июля, в электронные платформы госзакупок будут интегрированы системы бизнес-аналитики, автоматического управления рисками, а также модули прозрачного исполнения контрактов.
Принятые меры имеют целью не только технологическую модернизацию процессов, но и формирование более прозрачной, подотчётной и конкурентной среды в сфере публичных закупок. Нововведения охватывают как внутренние механизмы работы государственных заказчиков, так и взаимодействие с бизнесом.
Одним из ключевых элементов трансформации станет внедрение системы бизнес-аналитики, способной агрегировать и визуализировать информацию о закупках по отраслям и регионам. Этот инструмент обеспечит удобный публичный доступ к аналитике, что усилит общественный контроль и создаст дополнительные стимулы для добросовестной конкуренции среди поставщиков.
Система управления рисками, в свою очередь, будет использовать алгоритмы для выявления потенциальных нарушений и отклонений в закупочных процедурах. Это позволит на ранних этапах предотвращать злоупотребления, повышая надёжность закупочной среды.
Дополнительно планируется запуск информационного модуля о товарах, планируемых к импорту, что создаст условия для замещения импортной продукции на местную и поможет бизнесу быстрее реагировать на потребности государственного сектора.
Важным шагом к упрощению доступа бизнеса к закупкам станет возможность одновременной добровольной регистрации предприятий во всех электронных платформах при прохождении процедуры государственной регистрации. Это решение направлено на снижение административной нагрузки на предпринимателей и ускорение их интеграции в систему госзакупок.
Также в рамках реформирования будет реализован модуль исполнения контрактов, обеспечивающий публичный доступ к информации о контроле исполнения договоров со стороны служб внутреннего аудита заказчиков. Подобный подход повысит уровень ответственности как со стороны поставщиков, так и со стороны государственных органов.
Кроме того, постановлением закреплена норма, в соответствии с которой все договоры купли-продажи по результатам электронных торгов и аукционов подлежат автоматическому формированию и заключению в цифровом формате через единую электронную систему.
Для координации и регулирования новых процессов также утверждено Положение об операторах электронной системы государственных закупок, которое определяет принципы и порядок их работы.
Принятые решения формируют инфраструктуру цифрового управления закупками, что соответствует долгосрочной стратегии Узбекистана по построению эффективного, прозрачного и устойчивого государственного сектора с активным вовлечением частного бизнеса и передовых технологий.