Qirg'izistonning Jalolobod viloyatida strategik muhim infratuzilma loyihasini amalga oshirish sur'ati sezilarli darajada oshdi — Xitoy, Qirg'iziston va O'zbekistonni bog'laydigan temir yo'l magistralini qurish. Eshme va tosh-Kutchu tumanlarini, shuningdek, suzak tumanining Changet-say va Kalma-Qirchin qishloqlarini qamrab olgan bir vaqtning o'zida bir nechta uchastkalarda ishlar olib borilmoqda.
Dastlabki rejalarga ko'ra, Qirg'iziston hududida yangi temir yo'l koridorining uzunligi taxminan 300 kilometrni tashkil etadi. Tunnellarni qurish uchun burg'ulash ishlari, shuningdek ko'priklarni qurishga tayyorgarlik ishlari allaqachon boshlangan. Loyihani amalga oshirish Markaziy va Sharqiy Osiyo o'rtasidagi aloqalarni mustahkamlashga yordam beradigan mintaqaviy transport integratsiyasining eng muhim bosqichlaridan biri sifatida baholanadi.
Xitoy–Qirg'iziston–O'zbekiston trassasi an'anaviy Shimoliy yo'nalishlarga muqobil logistika yo'nalishlarini diversifikatsiya qilish tashabbusining asosiy tarkibiy qismi sifatida qaraladi. Temir yo'l liniyasining ishga tushirilishi Xitoy va Markaziy Osiyo mamlakatlari, shu jumladan O'zbekiston va Sharqiy Osiyoning eng yirik iqtisodiy markazlari o'rtasida etkazib berish muddati va narxini kamaytirishi kutilmoqda.
Shu bilan bir vaqtda Jalolobod viloyatida yangi xalqaro aeroport qurilishi boshlangan. Ko'rsatilgan parametrlarga ko'ra, aviauzel 380 gektar maydonni egallaydi va Farg'ona vodiysidagi eng yirik aeroportga aylanadi. Uchish-qo'nish yo'lagining uzunligi 4 kilometrni tashkil etadi, bu barcha toifadagi samolyotlarni, shu jumladan og'ir uzoq masofali laynerlarni qabul qilishga imkon beradi.
Mintaqaviy hokimiyat ma'lumotlariga ko'ra, yangi aeroport 2027 yilda foydalanishga topshirilishi rejalashtirilgan. Uning ishga tushirilishi mintaqaning transport aloqasini kuchaytiradi va yo'lovchi va yuk tashishni, shu jumladan O'zbekiston va Xitoy yo'nalishida kengaytirish uchun zarur shart — sharoitlarni yaratadi.
Qirg'iziston hududida amalga oshirilayotgan temir yo'l va aviatsiya aloqalari loyihalari mintaqada yagona iqtisodiy makon yaratish va O'zbekiston muhim rol o'ynaydigan xalqaro tranzit yo'laklarini mustahkamlash uchun muhim ahamiyatga ega.

В Джалал-Абадской области Киргизии значительно увеличены темпы реализации стратегически важного инфраструктурного проекта — строительства железнодорожной магистрали, соединяющей Китай, Киргизию и Узбекистан. Работы ведутся на нескольких участках одновременно, охватывая районы Эшме и Тош-Кутчу, а также сёла Чангет-Сай и Калма-Кырчын Сузакского района.
По предварительным планам, протяжённость нового железнодорожного коридора на территории Киргизии составит около 300 километров. Уже начаты буровые работы для строительства тоннелей, а также подготовка к возведению мостов. Реализация проекта оценивается как один из наиболее значимых этапов региональной транспортной интеграции, способствующий укреплению связей между Центральной и Восточной Азией.
Трасса Китай–Киргизия–Узбекистан рассматривается как ключевой компонент инициативы по диверсификации логистических маршрутов, альтернативных традиционным северным направлениям. Ожидается, что запуск железнодорожной линии позволит сократить сроки и стоимость поставок между Китаем и странами Центральной Азии, в том числе — между Узбекистаном и крупнейшими экономическими центрами Восточной Азии.
Параллельно в Джалал-Абадской области начато строительство нового международного аэропорта. Согласно заявленным параметрам, авиаузел займёт площадь 380 гектаров и станет крупнейшим в Ферганской долине. Длина взлётно-посадочной полосы составит 4 километра, что позволит принимать воздушные суда всех категорий, включая тяжёлые дальнемагистральные лайнеры.
По информации региональных властей, ввод в эксплуатацию нового аэропорта запланирован на 2027 год. Его запуск усилит транспортную связность региона и создаст предпосылки для расширения пассажирских и грузовых перевозок, в том числе — в направлении Узбекистана и Китая.
Проекты железнодорожного и авиационного сообщения, реализуемые на территории Киргизии, имеют важное значение для создания единого экономического пространства в регионе и усиления международных транзитных коридоров, в которых Узбекистан играет одну из ключевых ролей.