Qirg'izistonning Jalolobod viloyatida strategik muhim infratuzilma loyihasini amalga oshirish sur'ati sezilarli darajada oshdi — Xitoy, Qirg'iziston va O'zbekistonni bog'laydigan temir yo'l magistralini qurish. Eshme va tosh-Kutchu tumanlarini, shuningdek, suzak tumanining Changet-say va Kalma-Qirchin qishloqlarini qamrab olgan bir vaqtning o'zida bir nechta uchastkalarda ishlar olib borilmoqda.
Dastlabki rejalarga ko'ra, Qirg'iziston hududida yangi temir yo'l koridorining uzunligi taxminan 300 kilometrni tashkil etadi. Tunnellarni qurish uchun burg'ulash ishlari, shuningdek ko'priklarni qurishga tayyorgarlik ishlari allaqachon boshlangan. Loyihani amalga oshirish Markaziy va Sharqiy Osiyo o'rtasidagi aloqalarni mustahkamlashga yordam beradigan mintaqaviy transport integratsiyasining eng muhim bosqichlaridan biri sifatida baholanadi.
Xitoy–Qirg'iziston–O'zbekiston trassasi an'anaviy Shimoliy yo'nalishlarga muqobil logistika yo'nalishlarini diversifikatsiya qilish tashabbusining asosiy tarkibiy qismi sifatida qaraladi. Temir yo'l liniyasining ishga tushirilishi Xitoy va Markaziy Osiyo mamlakatlari, shu jumladan O'zbekiston va Sharqiy Osiyoning eng yirik iqtisodiy markazlari o'rtasida etkazib berish muddati va narxini kamaytirishi kutilmoqda.
Shu bilan bir vaqtda Jalolobod viloyatida yangi xalqaro aeroport qurilishi boshlangan. Ko'rsatilgan parametrlarga ko'ra, aviauzel 380 gektar maydonni egallaydi va Farg'ona vodiysidagi eng yirik aeroportga aylanadi. Uchish-qo'nish yo'lagining uzunligi 4 kilometrni tashkil etadi, bu barcha toifadagi samolyotlarni, shu jumladan og'ir uzoq masofali laynerlarni qabul qilishga imkon beradi.
Mintaqaviy hokimiyat ma'lumotlariga ko'ra, yangi aeroport 2027 yilda foydalanishga topshirilishi rejalashtirilgan. Uning ishga tushirilishi mintaqaning transport aloqasini kuchaytiradi va yo'lovchi va yuk tashishni, shu jumladan O'zbekiston va Xitoy yo'nalishida kengaytirish uchun zarur shart — sharoitlarni yaratadi.
Qirg'iziston hududida amalga oshirilayotgan temir yo'l va aviatsiya aloqalari loyihalari mintaqada yagona iqtisodiy makon yaratish va O'zbekiston muhim rol o'ynaydigan xalqaro tranzit yo'laklarini mustahkamlash uchun muhim ahamiyatga ega.

In the Jalal-Abad region of Kyrgyzstan, the pace of implementation of a strategically important infrastructure project — the construction of a railway connecting China, Kyrgyzstan and Uzbekistan-has significantly increased. Work is being carried out on several sites simultaneously, covering the Eshme and Tosh-Kutchu districts, as well as the villages of Changet-Sai and Kalma-Kyrchyn in the Suzak district.
According to preliminary plans, the length of the new railway corridor in Kyrgyzstan will be about 300 kilometers. Drilling operations for the construction of tunnels have already begun, as well as preparations for the construction of bridges. The implementation of the project is assessed as one of the most significant stages of regional transport integration, contributing to the strengthening of ties between Central and East Asia.
The China-Kyrgyzstan-Uzbekistan highway is seen as a key component of the initiative to diversify logistics routes alternative to traditional northern destinations. It is expected that the launch of the railway line will reduce the time and cost of deliveries between China and Central Asian countries, including between Uzbekistan and the largest economic centers of East Asia.
At the same time, construction of a new international airport has begun in the Jalal-Abad region. According to the stated parameters, the air hub will cover an area of 380 hectares and will become the largest in the Ferghana Valley. The runway will be 4 kilometers long, which will allow receiving aircraft of all categories, including heavy long-haul liners.
According to the regional authorities, the new airport is scheduled to be put into operation in 2027. Its launch will strengthen transport connectivity in the region and create prerequisites for expanding passenger and cargo transportation, including in the direction of Uzbekistan and China.
Railway and air communication projects implemented in Kyrgyzstan are important for creating a common economic space in the region and strengthening international transit corridors, in which Uzbekistan plays a key role.