Xitoy hukumati AQSh bilan davom etayotgan texnologik qarama-qarshilik sharoitida xorijiy mikrochip ishlab chiqaruvchilarning faoliyati ustidan nazoratni kuchaytirdi. 31-iyul kuni Xitoyning kiber-kosmik regulyatori vakillari Nvidia rahbariyati bilan rasmiy uchrashuv o'tkazib, H20 sun'iy intellekt chiplaridan foydalanish bilan bog'liq potentsial tahdidlarga to'xtalib o'tdilar.
Regulyator ma'lumotlariga ko'ra, munozarada yashirin xavflar ehtimoli, jumladan, foydalanuvchi ma'lumotlarini uzatish imkoniyati va chip arxitekturasiga kiritilishi mumkin bo'lgan kuzatuv mexanizmlari haqida gap boradi. Ushbu mavzuga e'tiborning kuchayishi AQSh qonunchilarining eksport qilinadigan sun'iy intellekt chiplariga geopozitsiya va nazorat funksiyalarini joriy etishga intilayotgan so'nggi tashabbuslari bilan bog'liq bo'lib, ular geosiyosiy sezgirligi yuqori bo'lgan mamlakatlarda ilg'or texnologiyalardan foydalanishni cheklashi kerak deb hisoblaydilar.
Nvidia H20 chipining rivojlanishi Xitoy bozoriga qaratilgan edi. Bu 2023-yil oxirida AQSh Xitoyga ilg'or AI chiplarini eksport qilishda cheklovlar qo'yganidan keyin sodir bo'ldi. H20 Amerika tartibga solishning yangi talablariga javob beradigan moslashtirilgan mahsulotga aylandi. Shunga qaramay, chipning bozorga chiqishi o'zgaruvchan xalqaro vaziyat tufayli bir qator kechikishlar va siyosiy to'siqlar bilan birga bo'ldi.
2025-yil iyul oyida Amerika hukumati Xitoyga H20 chiplarini yetkazib berish bo'yicha ilgari qo'yilgan taqiqni bekor qildi. Oq uyning iqtisodiy maslahatchisi Kevin Xassettning so'zlariga ko'ra, qaror AQShning global chip bozorida raqobatbardoshligini saqlab qolish va Xitoyning ushbu sektorda texnologik ustunligini oldini olish manfaatlaridan kelib chiqqan holda qabul qilingan.
Vaziyat AI va mikroelektronika sohasidagi asosiy o'yinchilar o'rtasidagi ishonchsizlikning kuchayishini aks ettiradi. Kiberxavfsizlik, shaxsiy ma'lumotlarni himoya qilish va ilg'or texnologiyalarning tarqalishini nazorat qilish masalasi Xitoy va AQSh uchun tobora ustuvor ahamiyat kasb etmoqda. Sun'iy intellekt chiplari sohasidagi etakchi kompaniyalardan biri bo'lgan Nvidia uchun bir vaqtning o'zida ikkita qarama-qarshi tartibga solish tizimining talablariga javob berish zarurati moslashuvchanlik, aniqlik va strategik ko'rishni talab qiladi.

Власти Китая усилили контроль за деятельностью иностранных производителей микрочипов, на фоне сохраняющегося технологического противостояния с Соединёнными Штатами. 31 июля представители китайского регулятора по вопросам киберпространства провели официальную встречу с руководством компании Nvidia, затронув вопрос потенциальных угроз, связанных с использованием чипов искусственного интеллекта H20.
По информации регулятора, обсуждение касалось вероятности скрытых рисков, в том числе возможности передачи пользовательских данных и механизмов отслеживания, которые могут быть встроены в архитектуру чипов. Повышенное внимание к этой теме вызвано недавними инициативами американских законодателей, добивающихся внедрения в экспортируемые ИИ-чипы функций геопозиционирования и контроля, что, по их мнению, должно ограничить использование передовых технологий в странах с высоким уровнем геополитической чувствительности.
Разработка чипа Nvidia H20 была ориентирована специально на китайский рынок. Это произошло после того, как в конце 2023 года США ввели ограничения на экспорт передовых ИИ-чипов в Китай. H20 стал адаптированным продуктом, соответствующим новым требованиям американского регулирования. Тем не менее, выход чипа на рынок сопровождался рядом задержек и политических препятствий, обусловленных изменяющейся международной конъюнктурой.
В июле 2025 года американские власти сняли ранее введённый запрет на поставки чипов H20 в Китай. По словам Кевина Хассетта, экономического советника Белого дома, решение было принято исходя из интересов сохранения конкурентоспособности США на глобальном рынке чипов и предотвращения технологического доминирования Китая в этом секторе.
Ситуация отражает растущее недоверие между ключевыми игроками в сфере ИИ и микроэлектроники. Вопрос киберсуверенитета, защиты личных данных и контроля за распространением передовых технологий становится всё более приоритетным как для Китая, так и для США. Для Nvidia, являющейся одной из ведущих компаний в области чипов для искусственного интеллекта, необходимость соответствовать требованиям сразу двух противоположных регуляторных систем требует гибкости, точности и стратегической дальновидности.