O'zbekiston Markaziy banki xotin — qizlar tadbirkorligini tizimli qo'llab-quvvatlashga qaratilgan yangi tashabbusni-xotin-qizlar tadbirkorligi bo'yicha Moliya kodeksini (we-Finance Code) joriy etishni boshladi. Hujjat tarmoqlararo hamkorlik natijasi bo'lib, 11 tijorat banki vakillari, to'rtta mikromoliya tashkiloti, FinTech kompaniyalari assotsiatsiyasi va respublika mikromoliya tashkilotlari milliy assotsiatsiyasi tomonidan imzolangan.
O'zbekiston Markaziy banki tomonidan ishlab chiqilgan hujjat ayollarni biznesda qo'llab-quvvatlashning barqaror ekotizimini shakllantirishga qaratilgan tamoyillarni aks ettiradi. U kreditlash, ta'lim dasturlari, mentorlarni qo'llab-quvvatlash, eksport faoliyatini qo'llab-quvvatlash va ayollar boshchiligidagi kichik va o'rta biznes uchun mahsulotlarni rivojlantirishni o'z ichiga olgan moliyaviy va moliyaviy bo'lmagan yordam choralarini o'z ichiga oladi.
Kodeks monitoring mexanizmini — genderga xos bo'lmagan statistikani to'plashni va amalga oshirilayotgan dasturlarning samaradorligini baholashni ta'minlaydi. U ayollar uchun qulay biznes muhitini yaratishda davlat, xususiy sektor va jamoat tashkilotlarining asosiy rollarini belgilaydi.
Tashabbus xalqaro miqyosda. We-Finance Code-ni joriy etish bir qator global institutlar tomonidan qo'llab-quvvatlanadi va allaqachon dunyoning 30 mamlakatida amalga oshirilmoqda. O'zbekistonning ushbu jarayondagi ishtiroki ayollarning iqtisodiy huquq va imkoniyatlarini kengaytirishga, shu jumladan moliyaviy xizmatlarni raqamlashtirish va kapitalning yangi manbalaridan foydalanish imkoniyatini kengaytirishga qaratilgan strategik yo'nalishni aks ettiradi.
Bank va mikromoliya sektorining kodeksga qo'shilishi moliya institutlarining iqtisodiyotda jinsga sezgir yondashuvlarni rivojlantirishda yuqori darajadagi ishtirokini ko'rsatadi. Kelajakda bu nafaqat ayollarning tadbirkorlik faoliyatini kengaytirishga, balki ayollar biznesining mamlakat yalpi ichki mahsulotiga qo'shgan hissasini oshirishga ham yordam berishi kerak.

Центральный банк Узбекистана приступил к реализации новой инициативы, направленной на системную поддержку женского предпринимательства — внедрение Финансового кодекса по женскому предпринимательству (We-Finance Code). Документ стал результатом межсекторального взаимодействия и подписан представителями 11 коммерческих банков, четырьмя микрофинансовыми организациями, Ассоциацией финтех-компаний и Национальной ассоциацией микрофинансовых организаций республики.
Разработанный ЦБ Узбекистана документ отражает принципы, направленные на формирование устойчивой экосистемы поддержки женщин в бизнесе. Он охватывает финансовые и нефинансовые меры содействия, включая кредитование, образовательные программы, менторскую поддержку, сопровождение экспортной деятельности и развитие продуктов для малого и среднего предпринимательства, возглавляемого женщинами.
Кодекс предусматривает механизм мониторинга — сбор гендерно-дезагрегированной статистики и оценку результативности реализуемых программ. Он определяет ключевые роли государства, частного сектора и общественных организаций в создании благоприятной бизнес-среды для женщин.
Инициатива имеет международный масштаб. Внедрение We-Finance Code поддерживается рядом глобальных институтов и уже реализуется в 30 странах мира. Участие Узбекистана в данном процессе отражает стратегическую направленность на расширение экономических прав и возможностей женщин, в том числе через цифровизацию финансовых услуг и доступ к новым источникам капитала.
Присоединение банковского и микрофинансового сектора к кодексу демонстрирует высокий уровень вовлеченности финансовых институтов в развитие гендерно-чувствительных подходов в экономике. В перспективе это должно способствовать не только расширению предпринимательской активности женщин, но и росту вклада женского бизнеса в ВВП страны.