2025 yil 29 va 30 iyul kunlari Toshkent viloyatida O'zbekiston davlat boshqaruvi tizimida ochiq va gender ma'lumotlarini qo'llash masalalariga bag'ishlangan seminar bo'lib o'tdi. Tadbirda vazirliklar, ixtisoslashtirilgan idoralar va davlat korxonalari vakillari ishtirok etdi, bu esa raqamli vositalarni rivojlantirishning asosli va inklyuziv qarorlar qabul qilish uchun dolzarbligini ta'kidladi.
Chaqiruv markazida davlat tuzilmalarida statistik va tahliliy ma'lumotlardan foydalanish samaradorligini oshirish. Ijtimoiy barqarorlik va adolatli davlat siyosatining asosiy tarkibiy qismlaridan biri sifatida gender ma'lumotlariga alohida e'tibor qaratildi. Axborot bo'shliqlarini aniqlash tamoyillari, mavjud ma'lumotlar to'plamlarini xaritalash zarurati va turli muassasalar o'rtasida muvofiqlashtirishni kuchaytirish muhokama qilindi.
Seminar raqamlashtirish va davlat boshqaruvining ochiqligini mustahkamlash bo'yicha milliy kun tartibini amalga oshirishda muhim bosqich bo'ldi. Ma'lumotlarga asoslangan boshqaruvga o'tish nafaqat texnologik echimlarni, balki turli ishtirokchilar o'rtasida ustuvorliklarni muvofiqlashtirishni o'z ichiga olgan tizimli yondashuvni talab qiladi. O'zbekiston xalqaro standartlarga javob beradigan davlat siyosatini ishlab chiqish uchun ma'lumotlardan foydalanish madaniyatini shakllantirishga intilmoqda.
Tadbir doirasida institutsional to'siqlar, shuningdek, kasbiy kompetentsiyalarni mustahkamlash yo'llari muhokama qilindi, bu esa kelajakda mamlakatning ma'lumotlar ochiqligi va raqamli yetuklik bo'yicha xalqaro reytinglardagi mavqeini sezilarli darajada oshirishi mumkin.
Tadbir davlat boshqaruvi sohasidagi islohotlarni qo'llab-quvvatlash bo'yicha keng ko'lamli dastur doirasida bo'lib o'tdi va mamlakatda raqamli tahlilni yanada rivojlantirish uchun mustahkam uslubiy bazani yaratishga qaratilgan. O'zbekiston ochiq ma'lumotlarni barqaror o'sish, shaffoflik va tarmoqlararo hamkorlik uchun manba sifatida amaliy qo'llashga qiziqish bildirishda davom etmoqda.

29 и 30 июля 2025 года в Ташкентской области состоялся семинар, посвящённый вопросам применения открытых и гендерных данных в системе государственного управления Узбекистана. В мероприятии приняли участие представители министерств, профильных ведомств и государственных предприятий, что подчёркивает актуальность развития цифровых инструментов для принятия обоснованных и инклюзивных решений.
В центре повестки — повышение эффективности использования статистических и аналитических данных в государственных структурах. Особый акцент был сделан на гендерных данных, как на одном из ключевых компонентов социальной устойчивости и справедливой государственной политики. Обсуждались принципы выявления информационных пробелов, необходимость картирования существующих наборов данных и укрепление координации между различными учреждениями.
Семинар стал важным этапом в реализации национальной повестки по цифровизации и укреплению открытости государственного управления. Переход к управлению, основанному на данных, требует системного подхода, включающего не только технологические решения, но и согласование приоритетов между различными участниками. Узбекистан стремится к формированию культуры использования данных для выработки государственной политики, соответствующей международным стандартам.
В рамках мероприятия обсуждались институциональные барьеры, а также пути укрепления профессиональных компетенций, что в перспективе может существенно повысить позиции страны в международных рейтингах по открытости данных и цифровой зрелости.
Событие прошло в рамках масштабной программы по поддержке реформ в сфере государственного управления и направлено на создание прочной методологической базы для дальнейшего развития цифровой аналитики в стране. Узбекистан продолжает демонстрировать заинтересованность в практическом применении открытых данных как ресурса для устойчивого роста, прозрачности и межотраслевого сотрудничества.