Trump Organization bir qator onlayn sotuvchilarga qarshi qonuniy choralar ko'rdi va ularni Donald Tramp nomi bilan bog'liq ramzlar bilan soxta mahsulotlarni sotishda aybladi. Dunyoning etakchi onlayn elektron tijorat platformalari orqali tarqatiladigan markali mahsulotlarning qalbakilashtirilishi sud jarayonining mavzusi bo'ldi.
Rasmiy hujjatlarda sudlanuvchilar ro'yxatdan o'tgan savdo belgilaridan foydalangan holda, mualliflik huquqi egasidan litsenziya yoki ruxsat olmasdan, futbolkalar va beysbol qalpoqlaridan tortib krujkalargacha bo'lgan tovarlarni sotishlari ko'rsatilgan. Shu bilan birga, ushbu mahsulotlarning sifati asl Trump Organization mahsulotlariga mos kelmasligi, brend obro'siga putur etkazishi va iste'molchilarni chalg'itishi ta'kidlangan.
Kompaniya o'z savdo belgilaridan foydalanishni taqiqlash zarurligini ta'kidlamoqda va sudlardan bozorlarni platformalardan shubhali tovarlarni olib tashlash, shuningdek tegishli sotuvchilarning hisoblarini yopish majburiyatini talab qilmoqda. Mumkin bo'lgan bosim yoki javobgarlikdan qochishning oldini olish uchun sudlanuvchilar ro'yxatini tasniflash to'g'risida iltimosnoma ham berilgan.
Ilgari Trump ramzlari bilan mahsulotlarga qiziqish ortishi haqida xabar berilgan edi. AQShda siyosiy kun tartibi keskinlashgandan keyin sotuvchilar ayniqsa faollashdi. Ba'zi tadbirkorlar vaziyatdan foydalanishga harakat qilishdi, ular nafaqat "Trump 2028" bayroqlari va yozuvlari kabi an'anaviy atributlarni, balki ahamiyatsiz bo'lmagan tovarlar — kalendarlar, yodgorlik tualet qog'ozi va tabriknomalarni ham taklif qilishdi.
AQShning onlayn savdo sanoati eng jadal rivojlanayotgan sohalardan biri bo'lib qolmoqda va yirik elektron tijorat platformalari millionlab uchinchi tomon sotuvchilariga bozorga chiqish imkoniyatini beradi. Biroq, bu litsenziyasiz tovarlarning ko'payishi bilan bog'liq xavflarni ham keltirib chiqaradi. Kontrafaktga qarshi kurash harakatlariga qaramay, muammo dolzarb bo'lib qolmoqda va platformalar tomonidan ham, Qonunchilik darajasida ham qat'iy tartibga solishni talab qiladi.
Kiyim — kechakdan tortib elektronikagacha bo'lgan turli toifadagi mahsulotlarni targ'ib qilish uchun ishlatiladigan Trump brendi yuqori darajada o'zgarib turadi va iste'molchilar orasida doimiy qiziqish uyg'otadi, bu esa uni qalbakilashtirish va adolatsiz raqobatga ayniqsa zaif qiladi.

The Trump Organization has filed a lawsuit against a number of online sellers, accusing them of selling counterfeit products with symbols associated with the name of Donald Trump. The subject of the investigation was counterfeit branded products distributed through the world's leading online e-commerce platforms.
Official documents indicate that the defendants sell goods-from T-shirts and baseball caps to mugs-using registered trademarks without obtaining a license or permission from the copyright holder. At the same time, it is claimed that the quality of these products does not correspond to the original products of the Trump Organization, which damages the brand's reputation and misleads consumers.
The company insists on the need to ban the use of its trademarks and requires the courts to oblige marketplaces to remove suspicious products from the platforms, as well as close the accounts of the relevant sellers. A request was also made to classify the list of defendants in order to prevent possible pressure or evasion of responsibility.
Earlier it was reported about a surge of interest in products with Trump symbols. Sellers became especially active after the aggravation of the political agenda in the United States. Some entrepreneurs tried to take advantage of the situation by offering not only traditional attributes like flags and "Trump 2028" inscriptions, but also non — trivial goods-calendars, souvenir toilet paper and greeting cards.
The online retail industry in the United States remains one of the fastest growing, and major e-commerce platforms provide millions of third-party sellers with the opportunity to enter the market. However, this also creates risks associated with the growing number of unlicensed products. Despite efforts to combat counterfeiting, the problem remains urgent and requires stricter regulation both on the part of platforms and at the level of legislation.
The Trump brand, which is used to promote products in various categories — from clothing to electronics — remains highly competitive and attracts strong interest from consumers, which makes it particularly vulnerable to counterfeiting and unfair competition.