Trump Organization bir qator onlayn sotuvchilarga qarshi qonuniy choralar ko'rdi va ularni Donald Tramp nomi bilan bog'liq ramzlar bilan soxta mahsulotlarni sotishda aybladi. Dunyoning etakchi onlayn elektron tijorat platformalari orqali tarqatiladigan markali mahsulotlarning qalbakilashtirilishi sud jarayonining mavzusi bo'ldi.
Rasmiy hujjatlarda sudlanuvchilar ro'yxatdan o'tgan savdo belgilaridan foydalangan holda, mualliflik huquqi egasidan litsenziya yoki ruxsat olmasdan, futbolkalar va beysbol qalpoqlaridan tortib krujkalargacha bo'lgan tovarlarni sotishlari ko'rsatilgan. Shu bilan birga, ushbu mahsulotlarning sifati asl Trump Organization mahsulotlariga mos kelmasligi, brend obro'siga putur etkazishi va iste'molchilarni chalg'itishi ta'kidlangan.
Kompaniya o'z savdo belgilaridan foydalanishni taqiqlash zarurligini ta'kidlamoqda va sudlardan bozorlarni platformalardan shubhali tovarlarni olib tashlash, shuningdek tegishli sotuvchilarning hisoblarini yopish majburiyatini talab qilmoqda. Mumkin bo'lgan bosim yoki javobgarlikdan qochishning oldini olish uchun sudlanuvchilar ro'yxatini tasniflash to'g'risida iltimosnoma ham berilgan.
Ilgari Trump ramzlari bilan mahsulotlarga qiziqish ortishi haqida xabar berilgan edi. AQShda siyosiy kun tartibi keskinlashgandan keyin sotuvchilar ayniqsa faollashdi. Ba'zi tadbirkorlar vaziyatdan foydalanishga harakat qilishdi, ular nafaqat "Trump 2028" bayroqlari va yozuvlari kabi an'anaviy atributlarni, balki ahamiyatsiz bo'lmagan tovarlar — kalendarlar, yodgorlik tualet qog'ozi va tabriknomalarni ham taklif qilishdi.
AQShning onlayn savdo sanoati eng jadal rivojlanayotgan sohalardan biri bo'lib qolmoqda va yirik elektron tijorat platformalari millionlab uchinchi tomon sotuvchilariga bozorga chiqish imkoniyatini beradi. Biroq, bu litsenziyasiz tovarlarning ko'payishi bilan bog'liq xavflarni ham keltirib chiqaradi. Kontrafaktga qarshi kurash harakatlariga qaramay, muammo dolzarb bo'lib qolmoqda va platformalar tomonidan ham, Qonunchilik darajasida ham qat'iy tartibga solishni talab qiladi.
Kiyim — kechakdan tortib elektronikagacha bo'lgan turli toifadagi mahsulotlarni targ'ib qilish uchun ishlatiladigan Trump brendi yuqori darajada o'zgarib turadi va iste'molchilar orasida doimiy qiziqish uyg'otadi, bu esa uni qalbakilashtirish va adolatsiz raqobatga ayniqsa zaif qiladi.

Компания Trump Organization подала судебный иск против ряда онлайн-продавцов, обвиняя их в продаже контрафактной продукции с символикой, связанной с именем Дональда Трампа. Предметом разбирательства стали подделки фирменной продукции, распространяемые через ведущие мировые онлайн-платформы электронной коммерции.
В официальных документах указывается, что ответчики реализуют товары — от футболок и бейсболок до кружек — с использованием зарегистрированных товарных знаков без получения лицензии или разрешения от правообладателя. При этом утверждается, что качество этих товаров не соответствует оригинальной продукции Trump Organization, что наносит ущерб репутации бренда и вводит потребителей в заблуждение.
Компания настаивает на необходимости запрета использования своих товарных знаков и требует от судов обязать маркетплейсы удалить с платформ подозрительные товары, а также закрыть учетные записи соответствующих продавцов. Также заявлено ходатайство о засекречивании списка ответчиков для предотвращения возможного давления или уклонения от ответственности.
Ранее уже сообщалось о всплеске интереса к продукции с символикой Трампа. Особенно активизировались продавцы после обострения политической повестки в США. Некоторые предприниматели пытались использовать ситуацию, предлагая не только традиционные атрибуты вроде флагов и надписей «Trump 2028», но и нетривиальные товары — календари, сувенирную туалетную бумагу и поздравительные открытки.
Индустрия онлайн-торговли в США остаётся одной из самых динамично развивающихся, и крупные платформы электронной коммерции предоставляют миллионам сторонних продавцов возможность выхода на рынок. Однако это также создает риски, связанные с ростом числа нелицензионных товаров. Несмотря на усилия по борьбе с контрафактом, проблема остаётся актуальной и требует более строгого регулирования как со стороны платформ, так и на уровне законодательства.
Бренд Trump, который используется для продвижения товаров в различных категориях — от одежды до электроники — остаётся высококонверсионным и вызывает устойчивый интерес у потребителей, что делает его особенно уязвимым перед подделками и недобросовестной конкуренцией.