Surxondaryo viloyatida mintaqaviy yo'l infratuzilmasini modernizatsiya qilish dasturlarini faol amalga oshirish davom etmoqda. O'zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining qaroriga muvofiq joriy yilda viloyatning har bir tumanida, shuningdek Termiz shahrida 300 kilometr ichki yo'llar, shu jumladan 20 kilometr ko'cha tarmog'i kapital ta'mirlandi va rekonstruksiya qilindi.
Viloyat markazining bir qator muhim ko'chalarida yo'l qoplamasini yangilash, yoritish o'rnatish va piyodalar yo'laklarini qurish bo'yicha kompleks ishlar yakunlandi. Xususan, Termiz shahrida Gulshan ("Nurlij kelajak" mahallasi), Tagor ("Ruijangal" mahallasi) va Toxariston ("ma'rifat"mahallasi) ko'chalari to'liq rekonstruksiya qilindi.
Yangilangan uchastkalar zamonaviy asfalt qoplamasi bilan jihozlangan, barcha parametrlar bo'yicha tekislangan va yil davomida transport harakati uchun moslashtirilgan. Shuningdek, to'g'ri ko'cha yoritilishi ta'minlanadi va piyodalar uchun xavfsiz sharoitlar yaratiladi.
Ob'ektlarni ishga tushirish mahalla qo'mitalari vakillari va keng jamoatchilik ishtirokida amalga oshirildi, bu esa infratuzilma loyihalarining mahalliy jamoalar uchun ahamiyatini ta'kidladi.
Mintaqaviy ma'muriyat ma'lumotlariga ko'ra, yo'l ishlarini amalga oshirish uchun davlat byudjetidan 60 milliard so'm ajratildi. Moliyalashtirish davlat rahbarining hududlarning barqaror rivojlanishini va aholi turmush darajasini oshirishni ta'minlaydigan zamonaviy va xavfsiz yo'l infratuzilmasini yaratish bo'yicha topshiriqlarini bajarish doirasida yo'naltirilgan.
Surxondaryo viloyati hokimi Ulug'bek Kosimov ochilish marosimida so'zga chiqib, hududlarda yashash sharoitlarini yaxshilash bo'yicha izchil ishlar davlat siyosatining muhim qismi ekanini ta'kidladi. Harakatlanish uchun qulay muhit yaratish, ijtimoiy infratuzilmaning mavjudligi va fuqarolarning harakatchanligini oshirishga alohida e'tibor qaratilmoqda.
Shahar ichidagi va tuman yo 'llarini ta' mirlash va rekonstruksiya qilish hududlarni kompleks rivojlantirishning ustuvor yo ' nalishlaridan biri hisoblanadi. Yangilangan transport infratuzilmasi iqtisodiy faollikni oshirishga, logistika aloqalarini yaxshilashga va investitsiyalarni jalb qilishga yordam beradi, bu esa aholi farovonligiga bevosita ta'sir qiladi.

В Сурхандарьинской области продолжается активная реализация программ по модернизации региональной дорожной инфраструктуры. Согласно постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан, в текущем году проведён капитальный ремонт и реконструкция 300 километров внутренних дорог, включая 20 километров уличной сети в каждом районе области, а также в городе Термез.
Комплексные работы по обновлению дорожного покрытия, установке освещения и строительству пешеходных тротуаров были завершены на ряде ключевых улиц областного центра. В частности, в Термезе полностью реконструированы улицы Гулшан (махалля «Нурли келажак»), Тагор (махалля «Жуйжангал») и Тохаристан (махалля «Маърифат»).
Обновлённые участки оснащены современным асфальтовым покрытием, выровнены по всем параметрам и адаптированы для круглогодичного движения транспорта. Также обеспечено надлежащее уличное освещение и созданы безопасные условия для пешеходов.
Ввод объектов в эксплуатацию сопровождался участием представителей махаллинских комитетов и широкой общественности, что подчёркивает значимость инфраструктурных проектов для местных сообществ.
По информации региональной администрации, на реализацию дорожных работ из государственного бюджета было выделено 60 миллиардов сумов. Финансирование направлено в рамках исполнения поручений главы государства по созданию современной и безопасной дорожной инфраструктуры, обеспечивающей устойчивое развитие регионов и повышение уровня жизни населения.
Хоким Сурхандарьинской области Улугбек Косимов, выступая на церемонии открытия, подчеркнул, что последовательная работа по улучшению условий жизни в регионах является важнейшей частью государственной политики. Особое внимание уделяется созданию комфортной среды для передвижения, доступности социальной инфраструктуры и повышению мобильности граждан.
Ремонт и реконструкция внутригородских и районных дорог рассматриваются как один из приоритетов комплексного развития территорий. Обновлённая транспортная инфраструктура способствует активизации экономической активности, улучшению логистических связей и привлечению инвестиций, что напрямую отражается на благосостоянии населения.
Проект в Сурхандарьинской области иллюстрирует новую динамику регионального развития, ориентированную на устойчивое инфраструктурное обновление и повышение качества жизни.