Amerikaning Apple texnologiya korporatsiyasi Xitoyning Dalian shahridagi birinchi flagman do'konining yopilishini e'lon qildi. 2015-yil oktabr oyida ochilgan do'kon 2025-yil 9-avgustda o'z faoliyatini to'xtatadi. U kompaniyaning Daliandagi birinchi rasmiy chakana savdo obyekti va Shimoliy — Sharqiy Liaoning provinsiyasidagi ikkinchi chakana savdo obyekti bo'ldi. Qaror Apple uchun asosiy bo'lgan Xitoy bozorida raqobat va iste'mol tuzilishidagi o'zgarishlar kuchayib borayotgan bir paytda qabul qilindi.
Kompaniya yopilish sabablari to'g'risida rasmiy izoh bermadi, ammo bu qadam 2025 yil ikkinchi choragidagi moliyaviy natijalar e'lon qilingan vaqtga to'g'ri keldi. Umumiy choraklik daromad 95,36 milliard dollarga ko'tarilganiga qaramay, o'tgan yilning shu davridagi ko'rsatkichlardan 5 foizga yuqori bo'lsa-da, Xitoy materikidagi daromad 2 foizga kamayib, 16 milliard dollarni tashkil etdi.
Bozor holatini tahlil qilish Xitoyda smartfonlar bozorida kuchlar muvozanatidagi sezilarli o'zgarishlarni ko'rsatadi. Ochiq ma'lumotlarga ko'ra, Huawei 2025-yilning ikkinchi choragi yakunida 12,5 million dona qurilmani yetkazib berish va bozor ulushining 18,1 foizini ta'minlash bo'yicha yetakchi o'rinni egalladi. Apple, aksincha, 13,9 foiz ulush bilan beshinchi o'ringa tushib, nafaqat Huawei, balki Vivo, OPPO va Xiaomi kabi xitoylik ishlab chiqaruvchilardan ham ortda qoldi. Bu pasayish 2024-yilning to'rtinchi choragida Apple 17,4 foiz ulush bilan bozorda birinchi o'rinni egallaganidan atigi olti oy o'tgach sodir bo'ldi.
Dunyodagi eng yirik smartfonlar bozorida etakchilarning o'zgarishi iste'molchilarning o'zgaruvchan afzalliklariga moslashadigan va raqobatbardosh narx-navo nisbatiga ega qurilmalarni taklif qiladigan mahalliy brendlarning tobora ortib borayotgan ahamiyatini aks ettiradi. Asosiy texnologiyalarni eksport qilishda cheklovlar, shuningdek, Xitoy hukumati tomonidan milliy ishlab chiqarishni faol qo'llab-quvvatlash qo'shimcha bosim o'tkazmoqda.
Daliandagi do'konning yopilishi Apple-ning chakana savdo strategiyasiga vaqtincha tuzatishlar kiritilganligini yoki kompaniyaning Xitoy bozoridagi ishtirokini keng miqyosda o'zgartirishni boshlaganligini ko'rsatadimi, hozircha noma'lum. Hozirgi vaqtda Apple xizmatlar ekotizimiga va yangi qurilmalarni ishlab chiqishga sarmoya kiritishda davom etmoqda, ammo Xitoyda raqobat kuchaymoqda va brendning ushbu bozordagi barqarorligi ko'p jihatdan o'zgaruvchan bozor muhitiga moslashish qobiliyatiga bog'liq bo'ladi.

The American technology corporation Apple announced the closure of its first flagship store in the Chinese city of Dalian. The store, which opened in October 2015, will stop operating on August 9, 2025. It was the company's first official retail facility in Dalian and its second in northeastern Liaoning Province. The decision was made against the backdrop of increasing competition and changes in the structure of consumption in the key Chinese market for Apple.
The company did not provide official comments on the reasons for the closure, but the move coincided with the publication of financial results for the second quarter of fiscal year 2025. Despite an increase in total quarterly revenue to $ 95.36 billion, up 5 percent from the same period last year, revenue in mainland China declined 2 percent to $ 16 billion.
Analysis of the market situation indicates significant changes in the balance of power in the smartphone market in China. According to open data, Huawei took a leading position in the second quarter of 2025, shipping 12.5 million devices and securing 18.1 percent of the market share. Apple, on the other hand, dropped to fifth place with a share of 13.9 percent, behind not only Huawei, but also such Chinese manufacturers as Vivo, OPPO and Xiaomi. This drop comes just six months after Apple held the top spot in the market with a 17.4 percent share in the fourth quarter of 2024.
The shift in leadership in the world's largest smartphone market reflects the growing importance of local brands that adapt to changing consumer preferences and offer devices with a more competitive price-performance ratio. Additional pressure is exerted by restrictions on the export of key technologies, as well as active support for national production by the Chinese authorities.
It remains unclear whether the closure of the store in Dalian indicates a temporary adjustment of Apple's retail strategy or the beginning of a large-scale transformation of the company's presence in the Chinese market. At the moment, Apple continues to invest in the ecosystem of services and the development of new devices, but competition in China is increasing, and the brand's sustainability in this market will largely depend on its ability to adapt to a changing market environment.