Tesla avtonom haydash segmentida texnologik etakchilikni tasdiqlaydi, faqat kameralar va mashinani ko'rishga pul tikadi. Ilgari tanqid qilingan g'oya amalda o'zining izchilligini isbotladi va Lidar yordamida gibrid echimlarga qaraganda haqiqiy yo'l harakati sharoitida ancha barqaror ekanligini isbotladi.
Avvalroq, elon Musk Lidarlarning samarasizligini bir necha bor ta'kidlagan edi — avtomobil atrofidagi bo'sh joy xaritasini yaratish uchun ishlatiladigan lazerli masofa o'lchagichlar. Olti yil oldin u ushbu uskunani "ahmoqlar tashabbusi" deb atagan va kuchli dasturiy ta'minot va yuqori aniqlikdagi neyron tarmoqlari bilan birgalikda faqat kameralarga tayanish kerakligini ta'kidlagan. Keyin bunday bayonotlar radikal va munozarali deb qabul qilindi, ammo bugungi kunda Teslaning pozitsiyalari sanoat amaliyotida tasdiqlangan.
Xitoyda haydovchilarga yordam berish tizimlari (ADAS) bo'yicha so'nggi sinovlarning bir qismi sifatida faqat mashina ko'rish qobiliyatiga ega Tesla FSD Lidar yoki sensor kombinatsiyalaridan foydalanadigan barcha tizimlarning barqarorligi va aniqligi bo'yicha ustun keldi. Sinov natijalari shuni ko'rsatdiki, Lidar bilan muqobil echimlar avtomobil yo'lda yo'nalishini yo'qotgan, tirbandlikni to'sib qo'ygan yoki potentsial xavfli manevrlarni amalga oshirgan vaziyatlarga ko'proq duch kelgan.
Xitoyning bir qator avtomobil ishlab chiqaruvchilari, xususan Baidu va Xpeng — Tesla — ga o'xshash strategiyaga o'tishni boshladilar. Baidu bosh direktori Robin Li kompaniyaning faqat kameralardan foydalanish yo'nalishini tasdiqladi va Xpeng shunga o'xshash kompyuter ko'rish arxitekturasini keng miqyosda joriy etishni boshlaganini aytdi.
Tesla falsafasi uchuvchisiz tizimlarning ishonchliligi sensorlar soniga emas, balki sun'iy intellektning rivojlanish darajasiga, ma'lumotlarni qayta ishlashga va neyron tarmoqlarni o'qitish sifatiga bog'liq degan ishonchga asoslanadi. Kameralardan foydalanish nafaqat avtomobil dizaynini soddalashtirishga, balki xavfsizlik va aniqlikni yo'qotmasdan avtonom haydash tizimlarining narxini pasaytirishga imkon beradi.

Tesla confirms its technological leadership in the autonomous driving segment, focusing exclusively on cameras and machine vision. The idea, which was previously criticized, proved its validity in practice and proved to be more stable in real-world traffic conditions than hybrid solutions using lidars.
Earlier, Elon Musk repeatedly stated the ineffectiveness of lidars-laser rangefinders used to build a map of the space around the car. Six years ago, he called this equipment a "fool's errand" and argued that you need to rely solely on cameras combined with powerful software and high-precision neural networks. At that time, such statements were perceived as radical and controversial, but today Tesla's positions are confirmed in industry practice.
As part of recent tests of driver assistance systems (ADAS) in China, the Tesla FSD, which runs exclusively on machine vision, surpassed the stability and accuracy of all systems using lidar or sensor combinations. The test results showed that alternative solutions with lidar were more likely to encounter situations in which the car lost orientation on the road, blocked traffic or made potentially dangerous maneuvers.
A number of Chinese automakers-in particular Baidu and Xpeng-have already begun switching to a strategy similar to Tesla. Baidu CEO Robin Li confirmed the company's policy of using only cameras, and Xpeng announced the beginning of a large-scale implementation of a similar computer vision architecture.
Tesla's philosophy is based on the belief that the reliability of unmanned systems depends not on the number of sensors, but on the level of development of artificial intelligence, data processing, and the quality of neural network training. The use of cameras can not only simplify the design of the car, but also reduce the cost of autonomous driving systems without compromising safety and accuracy.
Against this background, companies that continue to rely on lidar are at risk of being vulnerable. Musk once again emphasizes that with the rapid development of AI, the ability to adapt software and scale model training is becoming a key factor in automakers ' competitiveness in the autonomous transport market.