SpaceX kosmik kompaniyasi 2025-yil avgust oyida Starship og'ir raketasining o'ninchi sinovini o'tkazish rejalarini e'lon qildi. Bu haqda kompaniya asoschisi ilon Mask Starship v2 ning yangi versiyasi raketasining Texasda joylashgan Starbase kompleksining uchirish maydonchasiga ko'chishi haqida fikr bildirdi. Rasmiy boshlanish sanasi hali oshkor etilmagan, ammo loyihaga yaqin manbalar 4 avgustni missiya o'tkaziladigan kun deb atashadi.
Ishga tushirish doirasida Super Heavy Booster 16 tezlatgichi va Ship 37 kemasi ishga tushirilishi kutilmoqda. Missiya asosiy texnik bosqichlarni — birinchi bosqichning qaytishini va hind okeanida ikkinchi bosqichning boshqariladigan oqimini ishlab chiqishga qaratilgan. Bu Starship-ning 2025-yilda to'rtinchi ishga tushirilishi va kompaniyaning sinov dasturidagi muhim bosqich bo'ladi.
Iyun oyida muvaffaqiyatsiz uchirilgandan so'ng, Ship 36 kemasi yo'qolganida, SpaceX keyingi missiyalarga tayyorgarlikni tezlashtirish maqsadida ishga tushirish infratuzilmasini, shu jumladan platforma va xavfsizlik tizimlarini takomillashtirdi. Kompaniya hali ham Starship — ni ishga tushirishning yuqori chastotasiga intilmoqda, bu ulkan maqsad-uzoq masofali missiyalarga yo'naltirilgan o'ta og'ir transport tizimini, shu jumladan oy va Marsga boshqariladigan parvozlarni muntazam ravishda ishlatish.
SpaceX dastlab 2025-yil davomida 25 ta Starship uchirilishini rejalashtirgan edi, biroq oldingi uchta missiyaning bir qator texnik qiyinchiliklari va halokatlari fonida jadvalni o'zgartirish zarur bo'ldi. Biroq, loyiha rivojlanishda davom etmoqda va yangi versiya — Starship v3 ustida parallel ish olib borilmoqda, u yil oxirigacha ishga tushirilishi kutilmoqda.
Kosmonavtika tarixidagi eng yirik raketaga aylangan Starship raketasining rivojlanishi global aerokosmik hamjamiyatning diqqat markazida. Uning muvaffaqiyatli amalga oshirilishi foydali yuklarni olib tashlash logistikasini tubdan o'zgartirishi va kelgusi o'n yilliklarda sayyoralararo dasturlarni amalga oshirish uchun asos yaratishi mumkin.

Космическая компания SpaceX объявила о планах провести десятый испытательный запуск тяжёлой ракеты Starship в августе 2025 года. Об этом сообщил основатель компании Илон Маск, комментируя перемещение ракеты новой версии Starship V2 на стартовую площадку комплекса Starbase, расположенного в Техасе. Официальная дата старта пока не раскрыта, однако источники, близкие к проекту, называют 4 августа вероятным днём проведения миссии.
Ожидается, что в рамках запуска будут задействованы ускоритель Super Heavy Booster 16 и корабль Ship 37. Миссия будет направлена на отработку ключевых технических этапов — возвращения первой ступени и управляемого приводнения второй в Индийском океане. Это станет четвёртым запуском Starship в 2025 году и важной вехой в тестовой программе компании.
После неудачного запуска в июне, когда корабль Ship 36 был потерян, SpaceX провела доработку стартовой инфраструктуры, включая элементы платформы и систем безопасности, с целью ускорения подготовки к последующим миссиям. Компания по-прежнему стремится к высокой частоте запусков Starship в рамках амбициозной цели — регулярной эксплуатации сверхтяжёлой транспортной системы, ориентированной на дальние миссии, включая пилотируемые полёты к Луне и Марсу.
Изначально SpaceX планировала провести 25 запусков Starship в течение 2025 года, однако корректировка графика стала необходимой на фоне ряда технических сложностей и аварийных завершений трёх предыдущих миссий. Тем не менее, проект продолжает развиваться, и в настоящее время ведётся параллельная работа над новой версией — Starship V3, запуск которой ожидается к концу года.
Разработка ракеты Starship, ставшей самой крупной в истории космонавтики, находится в центре внимания глобального аэрокосмического сообщества. Её успешное внедрение может кардинально изменить логистику выведения полезных грузов и создать основу для реализации межпланетных программ в ближайшие десятилетия.