SpaceX kosmik kompaniyasi 2025-yil avgust oyida Starship og'ir raketasining o'ninchi sinovini o'tkazish rejalarini e'lon qildi. Bu haqda kompaniya asoschisi ilon Mask Starship v2 ning yangi versiyasi raketasining Texasda joylashgan Starbase kompleksining uchirish maydonchasiga ko'chishi haqida fikr bildirdi. Rasmiy boshlanish sanasi hali oshkor etilmagan, ammo loyihaga yaqin manbalar 4 avgustni missiya o'tkaziladigan kun deb atashadi.
Ishga tushirish doirasida Super Heavy Booster 16 tezlatgichi va Ship 37 kemasi ishga tushirilishi kutilmoqda. Missiya asosiy texnik bosqichlarni — birinchi bosqichning qaytishini va hind okeanida ikkinchi bosqichning boshqariladigan oqimini ishlab chiqishga qaratilgan. Bu Starship-ning 2025-yilda to'rtinchi ishga tushirilishi va kompaniyaning sinov dasturidagi muhim bosqich bo'ladi.
Iyun oyida muvaffaqiyatsiz uchirilgandan so'ng, Ship 36 kemasi yo'qolganida, SpaceX keyingi missiyalarga tayyorgarlikni tezlashtirish maqsadida ishga tushirish infratuzilmasini, shu jumladan platforma va xavfsizlik tizimlarini takomillashtirdi. Kompaniya hali ham Starship — ni ishga tushirishning yuqori chastotasiga intilmoqda, bu ulkan maqsad-uzoq masofali missiyalarga yo'naltirilgan o'ta og'ir transport tizimini, shu jumladan oy va Marsga boshqariladigan parvozlarni muntazam ravishda ishlatish.
SpaceX dastlab 2025-yil davomida 25 ta Starship uchirilishini rejalashtirgan edi, biroq oldingi uchta missiyaning bir qator texnik qiyinchiliklari va halokatlari fonida jadvalni o'zgartirish zarur bo'ldi. Biroq, loyiha rivojlanishda davom etmoqda va yangi versiya — Starship v3 ustida parallel ish olib borilmoqda, u yil oxirigacha ishga tushirilishi kutilmoqda.
Kosmonavtika tarixidagi eng yirik raketaga aylangan Starship raketasining rivojlanishi global aerokosmik hamjamiyatning diqqat markazida. Uning muvaffaqiyatli amalga oshirilishi foydali yuklarni olib tashlash logistikasini tubdan o'zgartirishi va kelgusi o'n yilliklarda sayyoralararo dasturlarni amalga oshirish uchun asos yaratishi mumkin.

SpaceX has announced plans to conduct the tenth test launch of a Starship heavy rocket in August 2025. This was announced by the company's founder Elon Musk, commenting on the transfer of the new version of the Starship V2 rocket to the launch pad of the Starbase complex located in Texas. The official launch date has not yet been revealed, but sources close to the project call August 4 the likely day of the mission.
It is expected that the launch will involve the Super Heavy Booster 16 and the Ship 37 spacecraft. The mission will be aimed at working out key technical stages — the return of the first stage and the controlled sinking of the second in the Indian Ocean. This will be the fourth launch of Starship in 2025 and an important milestone in the company's test program.
After a failed launch in June, when the Ship 36 spacecraft was lost, SpaceX finalized the launch infrastructure, including elements of the platform and security systems, in order to speed up preparations for subsequent missions. The company continues to aim for a high frequency of Starship launches as part of its ambitious goal of regularly operating a super — heavy transport system focused on long-distance missions, including manned missions to the Moon and Mars.
Initially, SpaceX planned to conduct 25 Starship launches during 2025, but the schedule adjustment became necessary against the background of a number of technical difficulties and emergency completions of the previous three missions. However, the project continues to evolve, and parallel work is currently underway on a new version — Starship V3, which is expected to launch by the end of the year.
The development of the Starship rocket, which has become the largest in the history of space exploration, is in the center of attention of the global aerospace community. Its successful implementation can dramatically change the logistics of launching payloads and create the basis for implementing interplanetary programs in the coming decades.