28 iyul kuni Parijda Telegram messenjeri asoschisi Pavel Durov ishtirokida uchinchi sud Majlisi bo'lib o'tdi. So'roq deyarli o'n soat davom etdi va tafsilotlari rasman oshkor etilmagan yopiq tergov doirasida bo'lib o'tdi. Sud muhokamasi tugagandan so'ng, tadbirkor to'rtta advokat hamrohligida sud binosidan chiqib, matbuotga izoh berishdan bosh tortdi.
Sud tadbirlari cheklangan ma'lumot olish sharoitida amalga oshiriladi, ammo yuridik doiralardagi manbalar ularni Telegramning Frantsiyadagi faoliyati va ehtimol platformaga nisbatan ilgari surilgan bir qator ayblovlar bilan bog'laydi. Frantsiya rasmiylarining messenjerga bo'lgan e'tiborining ortishi Telegram yozishmalar shifrlashning yuqori darajasini va tsenzura mexanizmlaridan voz kechishni saqlaydigan kam sonli raqamli platformalardan biri bo'lib qolishi bilan izohlanadi.
Avvalroq, iyul oyida Pavel Durov frantsuz regulyatorlarining harakatlarini ommaviy tanqid qilib, ularni texnologik kompaniyalar rivojlanishi uchun noqulay iqlim yaratishda aybladi. Uning so'zlariga ko'ra, davlat organlarining haddan tashqari bosimi raqamli sektorga investitsiyalarni jalb qilish bo'yicha sa'y-harakatlarga putur etkazadi va so'z erkinligiga aralashishning xavfli pretsedentlarini keltirib chiqaradi. Durovning ta'kidlashicha, hozirgi sharoitda "Frantsiyadagi har qanday texnologik kompaniya jinoiy deb e'lon qilinishi mumkin".
Telegram asoschisi avvalroq messenjerning Rossiya bozoridan ketishi mumkinligi haqidagi mish-mishlarni rad etib, platformaga qarshi keng ko'lamli obro'sizlantirish kampaniyasi olib borilayotganini ta'kidladi. O'tgan yilning avgust oyida Durov allaqachon Frantsiyada hibsga olingan, shundan so'ng u erda bir necha oy bo'lgan.
Telegram global messenjer bozoridagi eng yirik o'yinchilardan biri bo'lib qolmoqda va dunyoning turli mintaqalarida aloqa, ishlash va ma'lumot almashish uchun faol foydalanilmoqda. Platforma rahbariyati va Frantsiyaning tartibga solish organlari o'rtasidagi ziddiyat raqamli huquqlar, milliy xavfsizlik va texnologik kompaniyalarning mustaqilligi o'rtasidagi muvozanat bo'yicha kengroq nutqni aks ettiradi.

On July 28, the third court session was held in Paris with the participation of the founder of the Telegram messenger Pavel Durov. The interrogation lasted almost ten hours and took place as part of a closed investigation, the details of which were not officially disclosed. After the hearing, the businessman left the courthouse accompanied by four lawyers, refusing to comment to the press.
Court events are held in conditions of limited access to information, but sources in legal circles connect them with Telegram's activities in France and, possibly, with a number of charges brought against the platform. The increased attention of the French authorities to the messenger is explained by the fact that Telegram remains one of the few digital platforms that maintain a high level of encryption of correspondence and the rejection of censorship mechanisms.
Earlier, in July, Pavel Durov publicly criticized the actions of French regulators, accusing them of creating an unfavorable climate for the development of technology companies. According to him, excessive pressure from government agencies undermines efforts to attract investment in the digital sector and creates dangerous precedents for interference with freedom of speech. Durov stressed that in the current conditions, " any technology company in France can be declared criminal."
The founder of Telegram also previously denied rumors about the possible departure of the messenger from the Russian market, noting that a large-scale campaign of discredit is being conducted against the platform. In August last year, Durov was already arrested in France, after which he spent several months there.
Telegram remains one of the largest players in the global messenger market and is actively used in various regions of the world for communication, work and information exchange. The conflict between the platform's management and French regulators reflects a broader discourse about the balance between digital rights, national security, and the independence of technology companies in the face of increasing scrutiny.