28 iyul kuni Parijda Telegram messenjeri asoschisi Pavel Durov ishtirokida uchinchi sud Majlisi bo'lib o'tdi. So'roq deyarli o'n soat davom etdi va tafsilotlari rasman oshkor etilmagan yopiq tergov doirasida bo'lib o'tdi. Sud muhokamasi tugagandan so'ng, tadbirkor to'rtta advokat hamrohligida sud binosidan chiqib, matbuotga izoh berishdan bosh tortdi.
Sud tadbirlari cheklangan ma'lumot olish sharoitida amalga oshiriladi, ammo yuridik doiralardagi manbalar ularni Telegramning Frantsiyadagi faoliyati va ehtimol platformaga nisbatan ilgari surilgan bir qator ayblovlar bilan bog'laydi. Frantsiya rasmiylarining messenjerga bo'lgan e'tiborining ortishi Telegram yozishmalar shifrlashning yuqori darajasini va tsenzura mexanizmlaridan voz kechishni saqlaydigan kam sonli raqamli platformalardan biri bo'lib qolishi bilan izohlanadi.
Avvalroq, iyul oyida Pavel Durov frantsuz regulyatorlarining harakatlarini ommaviy tanqid qilib, ularni texnologik kompaniyalar rivojlanishi uchun noqulay iqlim yaratishda aybladi. Uning so'zlariga ko'ra, davlat organlarining haddan tashqari bosimi raqamli sektorga investitsiyalarni jalb qilish bo'yicha sa'y-harakatlarga putur etkazadi va so'z erkinligiga aralashishning xavfli pretsedentlarini keltirib chiqaradi. Durovning ta'kidlashicha, hozirgi sharoitda "Frantsiyadagi har qanday texnologik kompaniya jinoiy deb e'lon qilinishi mumkin".
Telegram asoschisi avvalroq messenjerning Rossiya bozoridan ketishi mumkinligi haqidagi mish-mishlarni rad etib, platformaga qarshi keng ko'lamli obro'sizlantirish kampaniyasi olib borilayotganini ta'kidladi. O'tgan yilning avgust oyida Durov allaqachon Frantsiyada hibsga olingan, shundan so'ng u erda bir necha oy bo'lgan.
Telegram global messenjer bozoridagi eng yirik o'yinchilardan biri bo'lib qolmoqda va dunyoning turli mintaqalarida aloqa, ishlash va ma'lumot almashish uchun faol foydalanilmoqda. Platforma rahbariyati va Frantsiyaning tartibga solish organlari o'rtasidagi ziddiyat raqamli huquqlar, milliy xavfsizlik va texnologik kompaniyalarning mustaqilligi o'rtasidagi muvozanat bo'yicha kengroq nutqni aks ettiradi.

28 июля в Париже состоялось третье по счёту судебное заседание с участием основателя мессенджера Telegram Павла Дурова. Допрос длился почти десять часов и проходил в рамках закрытого расследования, подробности которого официально не разглашаются. После завершения слушаний предприниматель покинул здание суда в сопровождении четырёх адвокатов, отказавшись от комментариев для прессы.
Судебные мероприятия проходят в условиях ограниченного доступа информации, однако источники в юридических кругах связывают их с деятельностью Telegram во Франции и, возможно, с рядом обвинений, выдвинутых в отношении платформы. Повышенное внимание французских властей к мессенджеру объясняется тем, что Telegram остаётся одной из немногих цифровых платформ, сохраняющих высокий уровень шифрования переписки и отказ от цензурных механизмов.
Ранее, в июле, Павел Дуров выступал с публичной критикой действий французских регуляторов, обвинив их в создании неблагоприятного климата для развития технологических компаний. По его словам, чрезмерное давление со стороны государственных органов подрывает усилия по привлечению инвестиций в цифровой сектор и создаёт опасные прецеденты вмешательства в свободу слова. Дуров подчеркнул, что в текущих условиях «любую технологическую компанию во Франции могут объявить преступной».
Основатель Telegram также ранее опроверг слухи о возможном уходе мессенджера с российского рынка, отметив, что против платформы ведётся масштабная кампания по дискредитации. В августе прошлого года Дуров уже подвергался аресту во Франции, после чего провёл там несколько месяцев.
Telegram остаётся одним из крупнейших игроков на глобальном рынке мессенджеров и активно используется в различных регионах мира для общения, работы и обмена информацией. Конфликт между руководством платформы и регуляторными органами Франции отражает более широкий дискурс о балансе между цифровыми правами, национальной безопасностью и независимостью технологических компаний в условиях усиливающегося контроля.