AQShning Xai kompaniyasi o'zining grok chatbotidan foydalanish imkoniyatlarini kengaytirmoqda. Endi foydalanuvchilar brauzerni ochmasdan uni shaxsiy kompyuterlarda mustaqil dastur sifatida ishga tushirishlari mumkin, bu esa qulaylikni oshiradi va tizim yukini kamaytiradi. Yangi xususiyat sizga qo'shimcha yorliqlar va reklama elementlarisiz ishlashga imkon beradi.
Grok-ni mustaqil dastur sifatida o'rnatish uchun Chrome brauzerida loyiha saytini ochish va o'rnatilgan o'rnatish funktsiyasidan foydalanish kifoya. Tasdiqlangandan so'ng, dastur avtomatik ravishda ish stoliga joylashtiriladi va uni vazifalar paneliga mahkamlash mumkin. Ishga tushirish interfeysi ish stoli dasturiy ta'minotining klassik oynasiga o'xshaydi, bu model bilan ishlashni osonlashtiradi va kirishni tezlashtiradi.
Grok chatbot faol rivojlanishda davom etmoqda. Elon Musk boshchiligidagi xAI modelni takomillashtirish va kengaytirishga qaratilgan. Asosiy bosqichlardan biri Grok — ni Colossus 1 superkompyuterining infratuzilmasi bo'yicha o'qitish bo'lib, u 230 ming GPU, shu jumladan 30 ming yuqori samarali Nvidia GB200 chiplarini o'z ichiga oladi.
Keyingi bosqichda xAI xuddi shu chiplar bilan jihozlangan yangi hisoblash klasteri bo'lgan Colossus 2 — ni ishga tushiradi. Musk tizim miqyosi va texnik murakkablikni, shu jumladan kabel ulanishlarining zichligini ko'rsatadigan apparat qismining rasmlarini taqdim etdi.
Grok masshtablash uchun muhandislik yondashuvi yuqori tarmoqli kengligi, minimal so'rovni qayta ishlash kechikishi va Foydalanuvchining sun'iy intellekt bilan eng Real o'zaro ta'siriga qaratilgan. Birlashtirilgan modeldan voz kechish chatbot xatti-harakatlarini aniq foydalanuvchi so'rovlari va skriptlariga moslashtirishga imkon beradi.

Американская компания xAI расширяет возможности использования своего чат-бота Grok. Теперь пользователи могут запускать его на персональных компьютерах как отдельное приложение без необходимости открывать браузер, что повышает удобство и снижает нагрузку на систему. Новая функция позволяет обойтись без дополнительных вкладок и рекламных элементов.
Для установки Grok в виде самостоятельного приложения достаточно открыть сайт проекта в браузере Chrome и воспользоваться встроенной функцией установки. После подтверждения приложение автоматически размещается на рабочем столе и может быть закреплено на панели задач. Интерфейс запуска напоминает классическое окно десктопного программного обеспечения, что упрощает взаимодействие с моделью и ускоряет доступ.
Чат-бот Grok продолжает активно развиваться. Компания xAI, возглавляемая Илоном Маском, сосредоточена на улучшении производительности и масштабировании модели. Одним из ключевых этапов стало обучение Grok на инфраструктуре суперкомпьютера Colossus 1, включающего 230 тысяч графических процессоров, среди которых — 30 тысяч высокопроизводительных чипов Nvidia GB200.
На следующем этапе xAI задействует Colossus 2 — новый вычислительный кластер, оснащённый теми же чипами. Маск представил изображения части оборудования, демонстрирующие масштаб системы и техническую сложность, включая плотность кабельных соединений.
Инженерный подход к масштабированию Grok ориентирован на высокую пропускную способность, минимальную задержку обработки запроса и максимально реалистичное взаимодействие пользователя с искусственным интеллектом. Отказ от унифицированной модели позволяет точнее адаптировать поведение чат-бота под конкретные пользовательские запросы и сценарии.
Решение о запуске Grok в виде отдельного приложения логично вписывается в общую стратегию xAI — предоставить пользователям интуитивный, лёгкий и быстрый доступ к интеллектуальной системе нового поколения без технических барьеров.