Rossiyaning Google bo'limi va Deft reklama agentligi o'rtasidagi huquqiy kurash texnologiya korporatsiyasi foydasiga yakunlandi. Da'vogar foydasiga ilgari qabul qilingan birinchi instansiya qarori apellyatsiya shikoyati ko'rib chiqilgandan so'ng o'z kuchida qoldi. Yig'imning umumiy miqdori asosiy qarz va foizlarni hisobga olgan holda taxminan 630 million rublni tashkil etdi.
Ilgari bozorda Amnet nomi bilan tanilgan Deftga qarshi da'vo 2024 yilning bahorida boshlangan. Ish materiallariga ko'ra, asosiy qarz miqdori 537 million rublni tashkil etdi. Qolgan qismi boshqa odamlarning pul mablag'laridan foydalanganlik uchun foizlarga to'g'ri keldi. Sudlanuvchi majburiyatlarning mavjudligi to'g'risida bahslashdi va xizmatlar ko'rsatish faktining isbotlanmaganligini ko'rsatdi, ammo dalillar rad etildi. Ijro varaqasi sud ijrochilariga topshirildi.
Deft Okkam guruhiga kiradi va raqamli reklamalarni, shu jumladan media va ijro kampaniyalarini sotib olish, rejalashtirish va amalga oshirishga ixtisoslashgan. 2023 yildan beri agentlik reklama mahsulotlarini ishlab chiqish va raqamli marketing bo'yicha hamkorlikni rivojlantirishga ham e'tibor qaratmoqda.
Ushbu ish bilan bir qatorda, Rossiyaning Google bo'limi o'zining bankrot maqomiga qaramay, media-xoldinglar va agentliklarga qarshi da'vo arizalari bilan sudlarda o'z manfaatlarini faol himoya qilishni davom ettirmoqda. Ilgari MGCom kompaniyasiga nisbatan ham xuddi shunday sud qarori chiqarilgan edi, undan 1,5 milliard rubldan ortiq mablag ' undirilgan edi.
Sud jarayonlarining mavjud amaliyoti texnologik korporatsiyalarning moliyaviy va huquqiy turbulentlik sharoitida ham shartnoma majburiyatlarini bajarishga intilishning barqaror istagini ta'kidlaydi.

Судебная тяжба между российским подразделением Google и рекламным агентством Deft завершилась в пользу технологической корпорации. Решение первой инстанции, принятое ранее в пользу истца, было оставлено в силе после апелляционного рассмотрения. Общая сумма взыскания составила около 630 миллионов рублей, включая основной долг и проценты.
Иск к Deft, ранее известному на рынке под названием Amnet, был подан весной 2024 года. Согласно материалам дела, сумма основного долга составила 537 миллионов рублей. Оставшаяся часть пришлась на проценты за пользование чужими денежными средствами. Ответчик оспаривал наличие обязательств и указывал на недоказанность факта оказания услуг, однако аргументы были отклонены. Исполнительный лист передан судебным приставам.
Компания Deft входит в группу Okkam и специализируется на закупке, планировании и реализации цифровой рекламы, включая медийные и перформанс-кампании. С 2023 года агентство также занимается разработкой рекламных продуктов и развитием партнерств в области цифрового маркетинга.
Параллельно с этим кейсом, российское подразделение Google продолжает активно защищать свои интересы в судах, подавая иски к медиахолдингам и агентствам, несмотря на собственный статус банкрота. Ранее аналогичное судебное решение было вынесено в отношении компании MGCom, с которой было взыскано более 1,5 миллиарда рублей.
Сложившаяся практика судебных разбирательств подчеркивает устойчивое стремление технологических корпораций добиваться исполнения контрактных обязательств даже в условиях финансовой и юридической турбулентности.