Qo'shma Shtatlarda AQShning LaRubInt Corp. kompaniyasi o'rtasidagi sud jarayoni yakunlandi. va Rossiyaning "Soyuzmultfilm" kinostudiyasi tomonidan mashhur personajlar — Cheburashka, timsoh Gena va Shapoklak obrazlaridan foydalanish huquqlari to'g'risida. Sud Rossiya tomoni 2016 yilda imzolangan eksklyuziv litsenziya shartnomasi shartlarini buzganligini tan oldi.
Sud qaroriga ko'ra, "Soyuzmultfilm" ushbu personajlardan tijorat maqsadlarida foydalanish huquqini boshqa kompaniya — Cheburashka Project LLP ga noqonuniy ravishda topshirgan. Bu xuddi shu hududlar, jumladan Yaponiya, Xitoy va AQSh uchun eksklyuziv litsenziya allaqachon larubint Corp tomonidan berilgan bo'lsa ham sodir bo'ldi. 2016 yilda Amerika kompaniyasi Cheburashka brendi bilan xalqaro makonda ishlash huquqi uchun 60 ming dollar to'lagan.
Yaponiyada CPLLP tomonidan berilgan litsenziya asosida Cheburashka tasvirlangan mahsulotlarni sotish boshlanganda vaziyat keskinlashdi. Bu dastlab 2018 yilda Tokio sudiga yuborilgan da'vo arizasi uchun asos bo'ldi. Biroq, Yaponiya protsesslari Rossiya tomonidan rasmiy reaktsiya yo'qligi sababli to'xtatildi. Keyinchalik LaRubInt Amerika yurisdiksiyasiga murojaat qildi, u erda sud da'vogar tarafini oldi.
"Soyuzmultfilm" da 2005 yilda Yaponiyada tasvirlardan foydalanish huquqi TV Tokyo telekanaliga berilganligi, keyinchalik esa sublitsensiya mexanizmi orqali uzaytirilganligi tushuntirildi. Rossiya studiyasining fikricha, ushbu bitim 2014 yilda amal qilgan, ammo Yaponiya tomoni qarama-qarshi pozitsiyaga ega edi.
Qabul qilingan qaror fonida "Soyuzmultfilm" vakillari Rossiya federatsiyasi hududida qonuniylashtirilgan taqdirda Amerika sudining hukmini bajarishga tayyor ekanliklarini aytishdi.
Sud pretsedenti xalqaro muhitda intellektual mulk huquqlarini boshqarishning murakkabligini ko'rsatadi, ayniqsa uzoq tarixga ega bo'lgan mashhur brendlar haqida gap ketganda. Cheburashka atrofidagi nizo litsenziya shartnomalari shartlariga aniq rioya qilish va ularning transmilliy huquqiy tizimlarda amalga oshirilishini nazorat qilish muhimligini ta'kidlaydi.

В Соединённых Штатах завершилось рассмотрение судебного иска между американской компанией LaRubInt Corp. и российской киностудией «Союзмультфильм» по поводу прав на использование образов популярных персонажей — Чебурашки, крокодила Гены и Шапокляк. Суд признал, что российская сторона нарушила условия эксклюзивного лицензионного соглашения, подписанного в 2016 году.
Согласно решению суда, «Союзмультфильм» незаконно передал права на коммерческое использование указанных персонажей другой компании — Cheburashka Project LLP. Это произошло несмотря на то, что исключительная лицензия на те же территории, включая Японию, Китай и США, уже была выдана LaRubInt Corp. В 2016 году американская компания заплатила 60 тысяч долларов за право работать с брендом Чебурашки в международном пространстве.
Ситуация обострилась, когда в Японии начались продажи продукции с изображением Чебурашки по лицензии, выданной CPLLP. Это стало основанием для подачи иска, первоначально направленного в Токийский суд в 2018 году. Однако японское разбирательство было прекращено из-за отсутствия официальной реакции от российской стороны. Позднее LaRubInt обратилась в американскую юрисдикцию, где суд встал на сторону истца.
В «Союзмультфильме» объяснили, что ещё в 2005 году права на использование образов в Японии были переданы телеканалу TV Tokyo, а позднее пролонгированы через механизм сублицензии. По мнению российской студии, срок действия этого соглашения истёк в 2014 году, однако японская сторона придерживалась противоположной позиции.
На фоне принятого решения представители «Союзмультфильма» заявили, что готовы выполнить вердикт американского суда в случае его легализации на территории Российской Федерации.
Судебный прецедент демонстрирует сложность управления правами на интеллектуальную собственность в международной среде, особенно когда речь идёт о культовых брендах с длительной историей. Спор вокруг Чебурашки подчёркивает важность точного соблюдения условий лицензионных договоров и контроля за их реализацией в транснациональных правовых системах.