Chatgpt ishlab chiquvchi kompaniyasining bosh direktori, agar kerak bo'lsa, chatbot foydalanuvchilari tomonidan berilgan har qanday ma'lumot sud jarayonining bir qismi sifatida ishlatilishi mumkinligini rasman aytdi. Ushbu bayonot sun'iy intellekt bilan o'zaro aloqada maxfiylikni huquqiy himoya qilish masalasini yangiladi va joriy xalqaro qonunchilikdagi bo'shliqlarni ko'rsatdi.
Bugungi kunda millionlab foydalanuvchilar har kuni AI modellari, jumladan ChatGPT bilan nafaqat biznes yoki texnik vazifalar, balki munosabatlardan tortib psixologik yordamgacha bo'lgan shaxsiy masalalar bilan ham shug'ullanishadi. Chatbot tobora terapevt, murabbiy yoki ishonchli suhbatdoshning o'rnini bosmoqda. Biroq, tegishli kasbiy imtiyozlar bilan himoyalangan shifokor, advokat yoki ruhoniy bilan muloqot qilishdan farqli o'laroq, sun'iy intellekt bilan yozishmalar bir xil huquqiy kafolatlarga kirmaydi.
Kompaniya rahbarining so'zlariga ko'ra, agar da'vo yoki huquqiy tergov o'tkazilsa, kompaniya sud yoki tergovning iltimosiga binoan Foydalanuvchining yozishmalar ma'lumotlarini taqdim etishi shart bo'lishi mumkin. Mutaxassislarning fikriga ko'ra, bu holat foydalanuvchilar uchun jiddiy xavf tug'diradi, ayniqsa nozik mavzular, jumladan, oiladagi muammolar, sog'liq muammolari yoki biznes ma'lumotlari muhokama qilinadigan hollarda.
Chatgpt — ning bepul versiyasidagi suhbatlar 30 kundan keyin o'chirilishiga qaramay, kompaniya ma'lumotlarni alohida holatlarda, xususan, huquqiy yoki xavfsizlik masalalarida saqlash huquqini o'zida saqlab qoladi. Ushbu qoida, shuningdek, har bir foydalanuvchi ro'yxatdan o'tishda rozi bo'lgan foydalanuvchi shartnomalarida qayd etilgan.
Qo'shimcha murakkablik hozirgi sud jarayonini yaratadi, unda AI ishlab chiqaruvchisi millionlab foydalanuvchilarning yozishmalar tarixini taqdim etish talabiga binoan ishtirok etadi. Istisno faqat ma'lumotlari boshqa darajadagi maxfiylik bilan himoyalangan korporativ mijozlardir.
Sun'iy intellektning jadal rivojlanishi va foydalanuvchilarning dialog interfeyslariga keng jalb etilishi fonida raqamli maxfiylik sohasida aniq tartibga solish siyosatining yo'qligi nafaqat biznes uchun, balki inson huquqlari tuzilmalari uchun ham qiyinchilik tug'diradi. Aloqa ishtirokchisi sifatida AI huquqiy baholashning yangi darajasini talab qilishi aniq.

Генеральный директор компании-разработчика ChatGPT официально заявил, что любая информация, переданная пользователями чат-боту, в случае необходимости может быть использована в рамках судебного разбирательства. Это заявление актуализировало вопрос правовой защиты конфиденциальности при взаимодействии с искусственным интеллектом и обозначило пробелы в текущем международном законодательстве.
Сегодня миллионы пользователей ежедневно взаимодействуют с ИИ-моделями, включая ChatGPT, не только с деловыми или техническими задачами, но и по личным вопросам — от отношений до психологической поддержки. Чат-бот всё чаще становится заменой терапевту, наставнику или доверенному собеседнику. Однако в отличие от общения с врачом, юристом или духовным лицом, которое защищено соответствующими профессиональными привилегиями, переписка с ИИ не подпадает под те же правовые гарантии.
По словам руководителя компании, в случае подачи судебного иска или правового расследования компания может быть обязана предоставить данные переписки пользователя по запросу суда или следствия. Такая ситуация, по мнению специалистов, создаёт серьёзные риски для пользователей, особенно в случаях, когда обсуждаются чувствительные темы, включая проблемы в семье, вопросы здоровья или деловая информация.
Несмотря на то, что чаты в бесплатной версии ChatGPT удаляются по истечении 30 дней, компания оставляет за собой право сохранять данные в отдельных случаях — в частности, по юридическим или вопросам безопасности. Это положение также прописано в пользовательских соглашениях, с которыми соглашается каждый пользователь при регистрации.
Дополнительную сложность создаёт текущий судебный процесс, в котором разработчик ИИ участвует по требованию предоставить истории переписок миллионов пользователей. Исключение составляют только корпоративные клиенты, чьи данные защищены иным уровнем конфиденциальности.
На фоне стремительного развития ИИ и масштабного вовлечения пользователей в диалоговые интерфейсы, отсутствие чёткой регуляторной политики в сфере цифровой конфиденциальности становится вызовом не только для бизнеса, но и для правозащитных структур. Становится очевидным, что ИИ как участник коммуникации требует нового уровня правовой оценки.