2025-yil dekabr oyidan boshlab Avstraliya hududida 16 yoshgacha bo'lgan bolalar va o'smirlar uchun ijtimoiy tarmoqlarga kirishni cheklovchi yangi qonun kuchga kiradi. Qaror raqamli platformalarning voyaga etmaganlarning psixo-emotsional va ijtimoiy rivojlanishiga ta'siridan xavotir kuchayib borayotgan bir paytda qabul qilindi.
Tasdiqlangan tashabbusga ko'ra, ijtimoiy platformalarga ega bo'lgan Internet-kompaniyalar foydalanuvchilarning yoshini ishonchli tekshirishga imkon beradigan mexanizmlarni joriy etishlari shart. Bu TikTok, Snapchat, Reddit va boshqalar kabi mashhur xizmatlar haqida. Agar yangi talablar buzilgan bo'lsa, kompaniyalar 50 million dollargacha jarimaga tortiladi.
Platformalar hujjatlarni tekshirish, biometrik ma'lumotlardan foydalanish va yuzni aniqlash algoritmlarini o'z ichiga olgan tekshirish usullaridan foydalanishni boshlashi kutilmoqda.ushbu chora-tadbirlar bolalarning raqamli xavfsizligini ta'minlashga qaratilgan qonunni amalga oshirish uchun "oqilona harakatlar" sifatida qaraladi.
Tashabbus raqamli xavfsizlik va shaxsiy ma'lumotlarni himoya qilish uchun mas'ul bo'lgan davlat institutlari darajasida qo'llab-quvvatlandi. Ta'kidlanishicha, ijtimoiy tarmoqlar shaxsni shakllantirishga sezilarli ta'sir ko'rsatadi va o'sishning muhim davrlarida ularga kirishni tartibga solish zarurati davlat siyosatining ustuvor yo'nalishi hisoblanadi.
Avstraliya bilan bir vaqtda boshqa mamlakatlarda ham shunga o'xshash tashabbuslar ko'rib chiqilmoqda. Xususan, iyun oyida Frantsiya prezidenti 15 yoshgacha bo'lganlar uchun ijtimoiy tarmoqlarga kirishni cheklashni taklif qildi va raqamli platformalarda yoshni majburiy tekshirish zarurligini ta'kidladi.
Avstraliyaning yangi qonuni, ayniqsa, ijtimoiy tarmoqlarning transmilliy tabiati va xalqaro bolalar huquqlarini himoya qilish tashkilotlarining kuchayib borayotgan bosimini hisobga olgan holda, global miqyosda onlayn kontentga kirish uchun yosh standartlarini qayta ko'rib chiqish uchun pretsedent bo'lishi mumkin.

С декабря 2025 года на территории Австралии начнёт действовать новый закон, ограничивающий доступ к социальным сетям для детей и подростков младше 16 лет. Решение принято на фоне усиливающейся обеспокоенности влиянием цифровых платформ на психоэмоциональное и социальное развитие несовершеннолетних.
Согласно утверждённой инициативе, интернет-компании, владеющие социальными платформами, обязаны будут внедрить механизмы, позволяющие достоверно проверять возраст пользователей. Речь идёт о таких популярных сервисах, как TikTok, Snapchat, Reddit и другие. При нарушении новых требований компаниям грозят штрафы в размере до 50 миллионов долларов.
Ожидается, что платформы начнут использовать методы верификации, включая проверку документов, использование биометрических данных и алгоритмы распознавания лиц. Эти меры будут рассматриваться как «разумные действия» по исполнению закона, направленного на обеспечение цифровой безопасности детей.
Инициатива была поддержана на уровне государственных институтов, ответственных за цифровую безопасность и защиту персональных данных. Подчёркивается, что социальные сети оказывают значительное влияние на формирование личности, и необходимость регулирования доступа к ним в критические периоды взросления является приоритетом государственной политики.
Одновременно с Австралией аналогичные инициативы рассматриваются в других странах. В частности, в июне президент Франции выступил с предложением ограничить доступ к социальным сетям для лиц младше 15 лет, подчеркнув необходимость обязательной проверки возраста на цифровых платформах.
Новый австралийский закон может стать прецедентом для пересмотра возрастных стандартов доступа к онлайн-контенту на глобальном уровне, особенно с учётом транснационального характера социальных сетей и растущего давления со стороны международных организаций по защите прав детей.