2025-yil dekabr oyidan boshlab Avstraliya hududida 16 yoshgacha bo'lgan bolalar va o'smirlar uchun ijtimoiy tarmoqlarga kirishni cheklovchi yangi qonun kuchga kiradi. Qaror raqamli platformalarning voyaga etmaganlarning psixo-emotsional va ijtimoiy rivojlanishiga ta'siridan xavotir kuchayib borayotgan bir paytda qabul qilindi.
Tasdiqlangan tashabbusga ko'ra, ijtimoiy platformalarga ega bo'lgan Internet-kompaniyalar foydalanuvchilarning yoshini ishonchli tekshirishga imkon beradigan mexanizmlarni joriy etishlari shart. Bu TikTok, Snapchat, Reddit va boshqalar kabi mashhur xizmatlar haqida. Agar yangi talablar buzilgan bo'lsa, kompaniyalar 50 million dollargacha jarimaga tortiladi.
Platformalar hujjatlarni tekshirish, biometrik ma'lumotlardan foydalanish va yuzni aniqlash algoritmlarini o'z ichiga olgan tekshirish usullaridan foydalanishni boshlashi kutilmoqda.ushbu chora-tadbirlar bolalarning raqamli xavfsizligini ta'minlashga qaratilgan qonunni amalga oshirish uchun "oqilona harakatlar" sifatida qaraladi.
Tashabbus raqamli xavfsizlik va shaxsiy ma'lumotlarni himoya qilish uchun mas'ul bo'lgan davlat institutlari darajasida qo'llab-quvvatlandi. Ta'kidlanishicha, ijtimoiy tarmoqlar shaxsni shakllantirishga sezilarli ta'sir ko'rsatadi va o'sishning muhim davrlarida ularga kirishni tartibga solish zarurati davlat siyosatining ustuvor yo'nalishi hisoblanadi.
Avstraliya bilan bir vaqtda boshqa mamlakatlarda ham shunga o'xshash tashabbuslar ko'rib chiqilmoqda. Xususan, iyun oyida Frantsiya prezidenti 15 yoshgacha bo'lganlar uchun ijtimoiy tarmoqlarga kirishni cheklashni taklif qildi va raqamli platformalarda yoshni majburiy tekshirish zarurligini ta'kidladi.
Avstraliyaning yangi qonuni, ayniqsa, ijtimoiy tarmoqlarning transmilliy tabiati va xalqaro bolalar huquqlarini himoya qilish tashkilotlarining kuchayib borayotgan bosimini hisobga olgan holda, global miqyosda onlayn kontentga kirish uchun yosh standartlarini qayta ko'rib chiqish uchun pretsedent bo'lishi mumkin.

Since December 2025, a new law will come into force in Australia that restricts access to social networks for children and adolescents under the age of 16. The decision comes amid growing concerns about the impact of digital platforms on the psychoemotional and social development of minors.
According to the approved initiative, Internet companies that own social platforms will be required to implement mechanisms to reliably check the age of users. We are talking about such popular services as TikTok, Snapchat, Reddit and others. If the new requirements are violated, companies face fines of up to $ 50 million.
It is expected that the platforms will start using verification methods, including document verification, the use of biometric data and facial recognition algorithms. These measures will be considered as "reasonable actions" to implement the law aimed at ensuring the digital safety of children.
The initiative was supported at the level of state institutions responsible for digital security and personal data protection. It is emphasized that social networks have a significant impact on the formation of personality, and the need to regulate access to them during critical periods of growing up is a priority of state policy.
Similar initiatives are being considered in other countries at the same time as Australia. In particular, in June, the French president made a proposal to restrict access to social networks for people under the age of 15, emphasizing the need for mandatory age verification on digital platforms.
A new Australian law could set a precedent for revising age standards for accessing online content globally, especially given the transnational nature of social media and growing pressure from international child rights organizations.