O'zbekiston Respublikasi iqtisodiyot va moliya vazirligida startap-ekotizimni rivojlantirish va xalqaro investitsiya hamkorligini kengaytirish masalalariga bag'ishlangan uchrashuv bo'lib o'tdi. Muhokamada davlat siyosatini tahlil qilish, qo'llab-quvvatlash va muvofiqlashtirish departamenti direktori Timur Husanov va "UzVC" milliy venchur fondi Bosh direktori Dilshod Xashimov ishtirok etdi. Asosiy e'tibor yuqori texnologiyali startaplarni moliyalashtirish sohasida qo'shma yechimlarni ishlab chiqishga qaratildi.
Muzokaralarning asosiy ishtirokchisi Markaziy Osiyo, Yevropa va Turkiyaning bir qator mamlakatlarida faoliyat ko'rsatayotgan xalqaro venchur kompaniyasi bo'ldi. So'nggi besh yil ichida mintaqada texnologik tadbirkorlik bozorida faollik sezilarli darajada oshdi, startaplar soni to'rt baravar ko'payib, 4500 ta loyihani tashkil etdi va 2024 yilda venchur kapital bitimlarining umumiy hajmi 120 million dollarni tashkil etdi.
Uchrashuv doirasida sun'iy intellekt sohasida yechimlar ishlab chiquvchi startaplarni qo'llab — quvvatlash bo'yicha ixtisoslashtirilgan dastur-BETTERFUTURE AI Acceleration tashabbusi taqdim etildi. O'zbekistondagi joriy investitsiya holatlari, jumladan, AI asosidagi videonalitika bilan shug'ullanuvchi TASS — Vizhn, elektron tijorat sohasida "PointAi" startapi, shuningdek, "Datatruck" logistika platformasi ham alohida qiziqish uyg'otdi.
Investor kelgusi besh yil ichida mintaqaga 50 million dollargacha mablag ' ajratish niyatini bildirdi. Umumiy qiymati taxminan 100 million dollar bo'lgan 20 dan ortiq yangi startaplarni moliyalashtirish rejalashtirilgan. Bu mamlakatda innovatsion tadbirkorlikni mustahkamlash va tashqi kapitalni jalb qilish uchun qo'shimcha rag'batlarni yaratadi.
Muzokaralar yakunida tomonlar DOMiNO Ventures va "UzVC"milliy venchur fondi ishtirokida qo'shma investitsiya va akseleratsiya dasturlarini amalga oshirish to'g'risida kelishuvga erishdilar. Mahalliy va global miqyosda startaplarni kengaytirish uchun professional tajriba almashish, texnologiyalarni uzatish va barqaror ekotizimni qurishga alohida e'tibor qaratildi.
Tomonlar, shuningdek, davlat va xususiy institutlar parallel o'yinchilar sifatida emas, balki sheriklar sifatida harakat qiladigan erta venchur kapital qo'yilmalari uchun qulay muhit yaratishga o'zaro qiziqishlarini tasdiqladilar. Bu O'zbekistonning zamonaviy innovatsion iqtisodiyotni shakllantirish va asosiy tarmoqlarni raqamli transformatsiya qilish borasidagi strategik vazifalariga mos keladi.

The Ministry of Economy and Finance of the Republic of Uzbekistan hosted a meeting dedicated to the development of the startup ecosystem and expansion of international investment cooperation. Timur Khusanov, Director of the State Policy Analysis, Support and Coordination Department, and Dilshod Hashimov, General Director of the UzVC National Venture Fund, took part in the discussion. The main focus was on developing joint solutions in the field of financing high-tech startups.
A key participant in the negotiations was an international venture capital company operating in a number of countries in Central Asia, Europe and Turkey. Over the past five years, the region has seen a significant increase in activity in the technology entrepreneurship market: the number of startups has more than quadrupled, reaching 4,500 projects, and the total volume of venture capital transactions amounted to $ 120 million in 2024.
During the meeting, the BetterFuture AI Acceleration initiative was presented — a specialized program to support startups developing solutions in the field of artificial intelligence. Current investment cases in Uzbekistan were also of particular interest, including TASS-Vision, an AI-based video analytics company, PointAi, an e-commerce startup, and Datatruck, a logistics platform.
The investor expressed his intention to send up to $ 50 million to the region over the next five years. At the same time, it is planned to finance more than 20 new startups with a total estimated cost of about $ 100 million. This creates additional incentives for strengthening innovative entrepreneurship in the country and attracting external capital.
Following the talks, the parties reached an agreement on the implementation of joint investment and acceleration programs with the participation of DOMiNO Ventures and the UzVC National Venture Fund. Special emphasis was placed on the exchange of professional expertise, technology transfer, and building a sustainable ecosystem for scaling startups both locally and globally.
The parties also confirmed their mutual interest in creating a favorable environment for early venture investment, where public and private institutions act as partners, and not as parallel players. This corresponds to the strategic objectives of Uzbekistan to form a modern innovative economy and digital transformation of key industries.