O 'zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 24-iyuldagi 465-son qarori bilan mehnat normalarini ishlab chiqish va joriy etish tartibi to' g ' risidagi namunaviy Nizom tasdiqlandi. Hujjat samaradorlikni oshirish, kadrlardan oqilona foydalanish va xodimlar uchun mehnat sharoitlarini yaxshilash maqsadida tashkilotlarda, shu jumladan tadbirkorlik sub'ektlarida mehnat faoliyatini tartibga solishga yondashuvlarni tizimlashtirishga qaratilgan.
Qabul qilingan normalar mehnat standartlarini shakllantirishning yagona tamoyillarini ta'minlaydi va mehnatni tashkil etishning muvozanatli tizimini joriy etish uchun huquqiy asos yaratadi. Yangi qoida ish oqimlari va ishlab chiqarish sharoitlarining o'ziga xos xususiyatlarini hisobga oladigan asosli va moslashuvchan standartlardan foydalanishni o'z ichiga oladi.
Oddiy pozitsiya ikkita asosiy yo'nalishni qamrab oladi. Birinchidan, u mulkchilik shaklidan qat'i nazar, tashkilotlarda mehnat standartlari va standartlarini ishlab chiqish va amalga oshirish tartibini tartibga soladi. Ikkinchidan, u yordamchi xodimlarning ayrim toifalari kasblari va lavozimlari uchun ish haqi va ish haqining standart standartlarini belgilaydi.
Mehnatni me'yorlash ma'lum bir vazifa yoki ishlab chiqarish operatsiyasini bajarish uchun zarur bo'lgan ish vaqtining oqilona hajmini aniqlashni o'z ichiga oladi. Shu bilan birga, erishilgan natijalar va ish haqi miqdori o'rtasidagi muvozanatni saqlashga alohida e'tibor qaratilmoqda, bu esa yukni ishchilar toifalari o'rtasida optimal taqsimlash, shuningdek ishlab chiqarish quvvatlari va uskunalaridan maksimal samaradorlik bilan foydalanish imkonini beradi.
Tasniflash xodimlarning asosiy lavozimlari va kasblari Tasniflagichidan foydalanadi, bu ma'lum kasblarni boshqaruv, ishlab chiqarish yoki yordamchi bo'g'in deb tasniflashga yordam beradi. Ushbu yondashuv hisob-kitoblarning shaffofligini va iqtisodiyotning turli sohalarida xodimlarga yondashuvlarni birlashtirishni ta'minlaydi.
Yordamchi xodimlar uchun ikki bosqichli hisoblash usuli qo'llaniladi: avval ma'lum kasblar va lavozimlar uchun tasdiqlangan namunaviy raqamlar standartlari, so'ngra yordamchi va ma'muriy xodimlar soni o'rtasidagi mutanosib munosabatlar qo'llaniladi. Bu bandlik tarkibidagi nomutanosiblikni oldini oladi va tashkilotlarning iqtisodiy samaradorligini oshiradi.
Ushbu Nizomning qabul qilinishi O'zbekistonning inson resurslarini boshqarishning zamonaviy vositalarini joriy etish va korxonalar darajasida mehnat jarayonlarini optimallashtirish istagini aks ettiradi. Mehnat uchun me'yoriy-huquqiy bazani o'rnatish ishbilarmonlik faolligini oshirish, xarajatlarni kamaytirish va ishlab chiqarish sohasini barqaror rivojlantirishga qaratilgan islohotlar doirasida muhim qadamdir.

Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 24 июля 2025 года № 465 утверждено Типовое положение о порядке разработки и внедрения норм труда. Документ направлен на систематизацию подходов к нормированию трудовой деятельности в организациях, включая субъекты предпринимательства, с целью повышения производительности, рационального использования кадров и улучшения условий труда для работников.
Принятые нормы обеспечивают единые принципы формирования трудовых нормативов и создают правовую основу для внедрения сбалансированной системы организации труда. Новое положение предполагает использование обоснованных и гибких стандартов, которые учитывают специфику рабочих процессов и производственных условий.
Типовое положение охватывает два ключевых направления. Во-первых, оно регламентирует порядок разработки и внедрения норм и стандартов труда в организациях, вне зависимости от формы собственности. Во-вторых, определяет типовые нормативы численности и оплаты труда по профессиям и должностям отдельных категорий вспомогательного персонала.
Нормирование труда подразумевает определение обоснованного объёма рабочего времени, необходимого для выполнения конкретной задачи или производственной операции. При этом особое внимание уделяется соблюдению баланса между достигнутыми результатами и размером заработной платы, что позволяет оптимально распределять нагрузку между категориями работников, а также использовать производственные мощности и оборудование с максимальной эффективностью.
В основе классификации используется Классификатор основных должностей и профессий служащих, который помогает отнести те или иные профессии к управленческому, производственному или вспомогательному звену. Такой подход позволяет обеспечить прозрачность расчётов и унификацию подходов к штатной численности в различных секторах экономики.
Для вспомогательных служащих применяется двухступенчатый метод расчёта: сначала используются утверждённые типовые нормативы численности для конкретных профессий и должностей, а затем — пропорциональные соотношения между количеством вспомогательного и административного персонала. Это позволяет избежать дисбаланса в структуре занятости и повысить экономическую эффективность деятельности организаций.
Принятие данного положения отражает стремление Узбекистана к внедрению современных инструментов управления человеческими ресурсами и оптимизации трудовых процессов на уровне предприятий. Установление нормативной базы по труду является важным шагом в рамках реформ, направленных на повышение деловой активности, снижение издержек и устойчивое развитие производственного сектора.