O'zbekiston raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov Koreya Respublikasining Favqulodda va Muxtor elchisi Von do yon bilan ishchi uchrashuv o'tkazdi. Muzokaralar raqamli texnologiyalar sohasida ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirish, shuningdek, raqamlashtirish sohasida strategik sheriklikni mustahkamlashga bag'ishlandi.
Uchrashuvning asosiy masalalaridan biri Koreya-O'zbekiston raqamli markazi loyihasining hozirgi holati va istiqbollarini muhokama qilish bo'ldi. Elchi erishilgan natijalarni yuqori baholab, markaz doirasida amalga oshirilayotgan tashabbuslarning samaradorligini ta'kidladi. O'z navbatida, vazir markaz faoliyati O'zbekistonning elektron hukumat va raqamli xizmatlar yo'nalishi bo'yicha xalqaro reytinglarda ilgari surilishiga bevosita hissa qo'shayotganini ta'kidladi.
Shuningdek, Samarqandda bo'lib o'tgan davlat xizmati forumiga ijobiy baho berildi, u davlat boshqaruvini raqamlashtirish sohasida tajriba almashish uchun muhim platformalardan biriga aylandi. Elchi raqamli davlat rivojlanishining global ko'rsatkichlarida O'zbekistonning ijobiy dinamikasini qayd etdi, bu ko'rsatkichlarning yillik o'sishi bilan tasdiqlanadi.
O'zbekistonning 2030 yilga qadar raqamlashtirish darajasi bo'yicha dunyoning eng yaxshi 30 mamlakatiga kirish rejalari muhokamaning ustuvor mavzularidan biri hisoblanadi. Sherzod Shermatov texnologiya va raqamli transformatsiya sohasida yetakchilardan biri sifatida Koreya Respublikasi bilan hamkorlikni saqlab qolish va chuqurlashtirish muhimligini ta'kidladi. Koreyaning yetakchi IT-kompaniyalarini O'zbekistonga yanada jalb etish, shuningdek, elchixona tomonidan ushbu yo'nalishda ko'maklashish zarurligi ta'kidlandi.
Ta'lim yo'nalishini rivojlantirish masalalariga, xususan, Inha universitetining keyingi faoliyatiga alohida e'tibor qaratildi. Mutaxassislarni tayyorlash sifatini oshirish, o'qitishning amaliy komponentini kuchaytirish va ikki mamlakat oliy o'quv yurtlari o'rtasida akademik hamkorlikni mustahkamlash zarurligi muhokama qilindi.
Uchrashuv O'zbekiston va Janubiy Koreya o'rtasida raqamli rivojlanish sohasidagi strategik maqsadlarning yuqori darajadagi ishonchi va umumiyligini tasdiqladi. Global texnologik o'tish sharoitida bunday sheriklik mamlakatning raqamli iqtisodiyotining barqaror o'sishi uchun asosiy elementlarga aylanmoqda.

Министр цифровых технологий Узбекистана Шерзод Шерматов провёл рабочую встречу с Чрезвычайным и Полномочным Послом Республики Корея Вон До Ёном. Переговоры были посвящены развитию двустороннего взаимодействия в области цифровых технологий, а также укреплению стратегического партнёрства в сфере цифровизации.
Одним из ключевых вопросов встречи стало обсуждение текущего статуса и перспектив проекта Корейско-Узбекского цифрового центра. Посол высоко оценил достигнутые результаты, отметив эффективность инициатив, реализуемых в рамках центра. В свою очередь, министр подчеркнул, что деятельность центра напрямую способствует продвижению Узбекистана в международных рейтингах по направлению электронного правительства и цифровых сервисов.
Также была дана положительная оценка прошедшему в Самарканде Форуму государственной службы, который стал одной из значимых платформ для обмена опытом в сфере цифровизации госуправления. Посол отметил положительную динамику Узбекистана в глобальных индикаторах развития цифрового государства, что подтверждается ежегодным ростом показателей.
В числе приоритетных тем обсуждения — планы Узбекистана по вхождению в Топ-30 стран мира по уровню цифровизации к 2030 году. Шерзод Шерматов подчеркнул важность сохранения и углубления партнёрских отношений с Республикой Корея как с одним из лидеров в сфере технологий и цифровой трансформации. Подчёркивалась необходимость дальнейшего привлечения в Узбекистан ведущих корейских IT-компаний, а также содействие со стороны посольства в этом направлении.
Отдельное внимание было уделено вопросам развития образовательного направления, в частности, дальнейшей деятельности Университета ИНХА. Обсуждалась необходимость повышения качества подготовки специалистов, усиления прикладного компонента обучения и укрепления академического сотрудничества между вузами двух стран.
Встреча подтвердила высокий уровень доверия и общность стратегических целей в сфере цифрового развития между Узбекистаном и Южной Кореей. В условиях глобального технологического перехода такие партнёрства становятся ключевыми элементами для устойчивого роста цифровой экономики страны.