O'zbekistonda davlatimiz rahbarining qonunlari, farmonlari, qarorlari va topshiriqlarining samarali bajarilishi ustidan nazoratni kuchaytirishga qaratilgan prezident farmoni qabul qilindi. Asosiy vazifa ushbu hujjatlarni amalga oshirish uchun ajratilgan byudjet mablag'laridan foydalanishni tahlil qilish, shuningdek davlat organlari rahbarlari o'rtasida ijro intizomi darajasini oshirish bo'ladi.
Hisob palatasi yangi nazorat tizimida Markaziy rol o'ynaydi. Uning mutaxassislari nafaqat davlat mablag'larining maqsadli va oqilona sarflanishini tekshirish, balki rahbarlarning shaxsiy javobgarligini oshirish bo'yicha tizimli choralarni taklif qilish vakolatiga ega bo'ladilar. Bu vazirliklarga ham, mintaqaviy ijroiya tuzilmalariga ham tegishli.
Hisob palatasining kompleks ishi byudjet xarajatlari samaradorligini baholashning shaffof mexanizmlarini belgilash, resurslardan maqsadsiz foydalanish darajasini pasaytirish va milliy islohotlarni amalga oshirish samaradorligini oshirish imkonini berishi kutilmoqda.
2025-yil 1-sentabrdan boshlab har bir davlat organida topshiriqlar ijrosini nazorat qilish va joriy ishlarni tashkil etish uchun mas'ul bo'lgan ixtisoslashtirilgan tarkibiy bo'linmalar paydo bo'ladi. Ularning xodimlari kamida uch yilda bir marta muntazam ravishda malaka oshiradilar. Kadrlar tayyorlash ma'muriy boshqaruvning yangi standartlarini, shu jumladan raqamlashtirish va avtomatlashtirilgan boshqaruv elementlarini hisobga olgan holda amalga oshiriladi.
Sun'iy intellekt texnologiyalarini qo'llashga alohida e'tibor qaratilmoqda. AI algoritmlari hujjatlarni bajarish muddatlariga muvofiqligini kuzatish va boshqaruv qarorlari samaradorligiga ta'sir qiluvchi omillarni tahlil qilish uchun ishlatilishi rejalashtirilgan. Bu O'zbekistonda amalga oshirilayotgan davlat boshqaruvi tizimining raqamli transformatsiyasining bir qismi bo'ladi.
Bundan tashqari, Adliya vazirligi tarkibida prezident va hukumat hujjatlari ijrosini nazorat qilish uchun mas'ul bo'lgan yangi boshqaruv tashkil etilmoqda. Ushbu qaror nazoratni institutsionalizatsiya qilishga, shuningdek ijro etuvchi hokimiyat va nazorat organlari o'rtasidagi muvofiqlashtirishni kuchaytirishga qaratilgan.
Qabul qilingan chora-tadbirlar davlat boshqaruvi sifatini oshirish, hisobdorlikni kuchaytirish va boshqaruv qarorlarini amalga oshirishga zamonaviy yondashuvlarni joriy etish uchun mustahkam asos bo'lib xizmat qiladi. Keng ko'lamli ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar sharoitida intizom va ularni amalga oshirish uchun javobgarlik masalasi asosiy vazifalardan biriga aylanmoqda.

В Узбекистане принят указ президента, направленный на усиление контроля за эффективным исполнением законов, указов, постановлений и поручений главы государства. Главной задачей станет анализ использования бюджетных средств, выделяемых на реализацию этих документов, а также повышение уровня исполнительской дисциплины среди руководителей государственных органов.
Центральную роль в новой системе надзора будет играть Счетная палата. Её специалисты получат полномочия не только проверять целевое и рациональное расходование государственных средств, но и предлагать системные меры по усилению персональной ответственности руководителей. Это касается как министерств, так и региональных исполнительных структур.
Ожидается, что комплексная работа Счетной палаты позволит установить прозрачные механизмы оценки эффективности бюджетных расходов, снизить уровень нецелевого использования ресурсов и повысить результативность реализации национальных реформ.
С 1 сентября 2025 года в каждом государственном органе появятся специализированные структурные подразделения, отвечающие за контроль исполнения поручений и организацию текущей работы. Их сотрудники будут проходить плановое повышение квалификации не реже одного раза в три года. Подготовка кадров будет осуществляться с учётом новых стандартов административного управления, включая элементы цифровизации и автоматизированного контроля.
Особое внимание уделено применению технологий искусственного интеллекта. Планируется, что алгоритмы ИИ будут использоваться для мониторинга соблюдения сроков исполнения документов и анализа факторов, влияющих на эффективность управленческих решений. Это станет частью цифровой трансформации системы государственного администрирования, реализуемой в Узбекистане.
В дополнение к этому, в структуре Министерства юстиции создаётся новое управление, которое будет отвечать за контроль за исполнением документов президента и правительства. Это решение направлено на институционализацию контроля, а также усиление координации между исполнительной властью и надзорными органами.
Принятые меры формируют прочную основу для повышения качества государственного управления, усиления подотчетности и внедрения современных подходов к реализации управленческих решений. В условиях масштабных социально-экономических реформ вопрос дисциплины и ответственности за их реализацию становится одной из ключевых задач.